Skocz do zawartości

DSS vs. Nebulosity - stackowanie i usuwanie hot pikseli bez darków


Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory do stackowania zdjęć używałem Nebulosity. Wyniki były (jak na mój warsztat) przyzwoite, ale w przypadku stosowania filtra Ha zdjęcie pokryte było hot pikselami, których nie dałem rady zlikwidować darkami. Przykład stackowania fragm. Ameryki w Nebulosity:

 

post-2739-0-34125600-1439722129_thumb.jp

 

Jak widać finał pokryty był gąszczem kresek, kilka z nich (z tysiąca chyba) wyróżniono. Co ciekawe na klatkach RGB nie widać tylu hot pikseli.

 

Szukając na forum informacji i pomocy znalazłem tylko zajawki, że programy do stackowania mają taką opcję. Niestety w Neb tego nie znalazłem, więc przeprosiłem się z DSS i faktycznie, są takie możliwości:

 

post-2739-0-36522600-1439722125.jpg

 

Efekt był dla mnie porażający:

 

post-2739-0-14481000-1439722135_thumb.jp

 

Darków w tym przypadku, w ogóle nie stosowałem, a od teraz zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej poświęcić ten czas na "światło".

 

I tak to w ten sposób pomógł mi DSS w usuwaniu hot pikseli

 

 

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podobny problem jak u Jacka http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8289-wygumkowanie/- możesz składać w Nebulosity, ale wybrać inny algorytm do stackowania. Nie wiem jakie są dostępne w Nebulosity, ale na pewno jak użyjesz Sum albo Average to takie kreski wyjdą z hot pikseli - poszczególne klatki są przesunięte względem siebie, pewnie jakieś ugięcia są na guiderze (które powodują w pewnym sensie dithering :) ). Jak zastosujesz inny algorytm - Median, Sigma Clip, to takie artefakty znikną. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytmów Ci w Nebulosity [nie]dostatek:

 

post-2739-0-79512800-1439744389_thumb.jp

 

Stacking function uaktywnia się gdy wybierzemy Alignment method = none, ale wówczas nie przesuwa klatek względem siebie i masakruje gwiazdki (ta metoda jest dobra na klatki kalibracyjne). Przykład

 

post-2739-0-96382800-1439744774_thumb.jp

 

Spróbowałem jeszcze metody "drizzle" i też porażka 

 

post-2739-0-91564000-1439744388_thumb.jp

 

Dla wyjaśnienia - DSS bardzo mi pasuje i na siłę wcale nie zamierzam pozostawać przy Nebulosity, kwestia przyzwyczajenia.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się robi alignment z opcją save each file z ręcznym wskazaniem 1 lub 2 gwiazd według algorytmu. Potem zaznaczasz opcję save stck, no alignment i wybierasz metodę stackowania. Klikasz OK i wybierasz klatki po alingu z chyba przedrostkiem aling. Tak w skrócie.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uf, to inaczej trochę wygląda w Nebulosity niż myślałem, musiałbym się wczytać w instrukcję, ale tak na pierwszy rzut oka musiałbyś najpierw dać Save each file z alignmentem, a później je zestackować wybierając Medianę albo SD.

Ale najlepsza metoda to taka, która działa, więc tak jak piszesz - nie ma co na siłę pozostawać przy Nebulosity :)

 

PS - Zdzich mnie ubiegł :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie w błędzie  >:(

Do tej pory robiłem od tyłu: alignment klatek z opcją save stack i dopiero potem poszczególne kanały RGBLHa z opcją each file.

 

Mimo wszystko widzę, że w DSS jest duuużo prościej, a wyniki są zadowalające. 

Radek - Spróbuj z Nebulosity tak jak napisał Zdzicho, daje lepsze wyniki niż DSS - sam zobaczysz, gdyby nie PIX robił bym dalej w Nebulosity.

2 - 3 złożenia i będziesz jechał jak automat :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)