Skocz do zawartości

Zakupy za oceanem - mala przestroga.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

W czerwcu, a dokladnie mowiac 8-go tego miesiaca zamowilem w OPT moj nastepny okular ES4.7mm. Poprzednie zakupy jakie zrobilem u nich ( tez okulary ) odbyly sie bez problemu. Zwykle czeka sie na przesylke do 10 dni.

Dziesiec dni minelo, a przesylki brak. Spoko mysle moze maly poslizg. Mijaja 2 tyg, potem 3tyg i zaczynam sie wkurzac.

Napisalem maila do kolesi. Co sie okazalo. Przy okazji moich nowych zakupow podalem im inny adres. Kolo ktory robil wysylke wyslal mi ja na adres ktory podalem im przy moich pierwszych zakupach - chyba byl zbyt leniwy by sprawdzic dokladnie dane nowego.

Okualr wiec przyszedl pieknie do Anglii po 10 dniach, a nastepnie zostal odeslany do nadawcy bo przeciez jak wpisali zly adres to niemozliwym bylo go dostarczyc do mnie, bo mnie tam po prostu fizycznie juz nie ma.

Tak wiec cala operacja wydluza sie o kolejne dlugie tygodnie.

Strasznie to irytujace. Rozumiem bledy - kazdy je popelnia, ale jako klient nikt z nas nie chce ich za bardzo akceptowac.

Jedynym pocieszeniem jest fakt, ze pogody u mnie nie ma :)

To taka mala przestroga dla wszystkich ktorzy kupuja w Stanach.

P.S. Powiem szczerze, ze licze na jakis gratis z ich strony. To byl w 100% ich blad wiec powinni sie zachowac z klasa. :D

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka mala przestroga dla wszystkich ktorzy kupuja w Stanach.

To raczej błąd ludzki i nie zależy od miejsca wysyłki. Może dłużej się czeka na przesyłkę, a jeśli  krążyła, to i się wydłużyło. Ale ja pamiętam, gdy kilka lat temu usiłowałam zamówić i opłacić prenumeratę Sky&Telescope. System nie akceptował mojej karty, więc transakcja się nie udała. Natomiast po 4 dniach (czterech!) otrzymałam pismo ze Stanów informujące, że z przykrością odnotowali... itd oraz zapraszają do ponownego zakupu. Kilka razy oglądałam pieczątkę na kopercie.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiając towary za oceanem miałem jednie drobne problemy, ale z naszym kochanym Urzędem Celnym. Raz nie wiedzieli co to jest okular i przedłużka wyciągu, a drugi raz byli zbyt leniwi by w paczce znaleźć rachunek...

Poza tym obsługa i dostawa bez zastrzeżeń.

Trzeba tylko uważać na transakcje kartami, bo czasami polskie banki liczą transakcję podwójnie (głupio tłumacząc, że ktoś kliknął 2 razy - co ciekawe gdyby tak było, to bym przekroczył sztywny limit karty elektronicznej - uniemożliwia on zakupy wyższe niż ten limit - więc to byk banku a nie sklepu...)

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiając towary za oceanem miałem jednie drobne problemy, ale z naszym kochanym Urzędem Celnym. Raz nie wiedzieli co to jest okular i przedłużka wyciągu

To ja przytoczę fragment mojej rozmowy w UC :)

Pan Celnik: - Co to jest w paczce?

Ja: - Okulary do teleskopu

Pan Celnik: Ale jakie? Okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne?

Ja: Okulary do teleskopu, sprzęt astronomiczny

Pan Celnik: Czyli jak, przeciwsłoneczne?

Bez komentarza  8)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przytoczę fragment mojej rozmowy w UC :)

Pan Celnik: - Co to jest w paczce?

Ja: - Okulary do teleskopu

Pan Celnik: Ale jakie? Okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne?

Ja: Okulary do teleskopu, sprzęt astronomiczny

Pan Celnik: Czyli jak, przeciwsłoneczne?

Bez komentarza  8)

Usmialem sie :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przytoczę fragment mojej rozmowy w UC :)

Pan Celnik: - Co to jest w paczce?

Ja: - Okulary do teleskopu

Pan Celnik: Ale jakie? Okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne?

Ja: Okulary do teleskopu, sprzęt astronomiczny

Pan Celnik: Czyli jak, przeciwsłoneczne?

Fajne :)

Ja nigdy nie kupowałem towarów poza EU, napiszcie jak wygląda procedura  związana z cłem czy naliczaniem VAT-u.

W jaki sposób odbiera się taka przesyłkę, gdzie sie wnosi te opłaty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne :)

Ja nigdy nie kupowałem towarów poza EU, napiszcie jak wygląda procedura  związana z cłem czy naliczaniem VAT-u.

W jaki sposób odbiera się taka przesyłkę, gdzie sie wnosi te opłaty.

Pozdrawiam

Opłatę wnosisz przy odbiorze paczki. Cło 4,2%; VAT 23 % od całości tj towar plus transport.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłatę wnosisz przy odbiorze paczki. Cło 4,2%; VAT 23 % od całości tj towar plus transport.

No tak przy odbiorze ale czy płacisz kurierowi czy odbiór trzeba wykonywać osobiście w Urzędzie Celnym ?

Czy jest jakiś limit ceny od któej nie płaci sie cła i VAT-u.

Pytam bo Alien ostatnio odbierał presyłkę z  za oceanu, przyszła do domu i nie wnosił żadnych dodatkowych opłat

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma limitów ceny, wszystko zależy od widzimisię celników: np jak odbierałem na urzędzie swoją paczkę to były jeszcze 2 osoby o takim nazwisku jak ja ;)

Jeśli UC zatrzyma paczkę wtedy trzeba się do nich pofatygować, przedstawić papierki ( najlepiej wydrukować sobie potwierdzenie zakupu, przelewu i czego jeszcze popadnie, np. maile wymienione ze sprzedawcą ) i zapłacić cło i vat. Paczka przyjdzie do domu jeśli UC się nie zainteresuje nią.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio zamawiałem w sklepie w USA http://www.store.shoestringastronomy.com/products_ds.htm cały koszt zamówienia to 95$. Przesyłka przyszła po 6 dniach do domu bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Jedyne ślady to sprawdzenie co jest w środku przez chyba UC.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło jest naliczane powyżej 150 euro, a Vat od około 18 euro (nie pamiętam dokładnie). Jak pisałem płaci się przy odbiorze paczki (poczta/listonosz/kurier).

Jeśli UC zapragnie nawiązać z tobą bliższy kontakt, zostaniesz o tym poinformowany listem poleconym. Najczęściej trzeba przedstawić dowód zakupu (jaki by nie był) lub tłumaczyć własnoręcznie fakturę - wszystko ci napiszą. Potem albo samo to do W-wy zawozisz (coś dla harcore) albo wysyłasz listem i cierpliwie czekasz. Warto zadzwonić i zapytać czy wszystko jest tak jak trzeba i czy twój list dotarł.

Nie ma znaczenia czy używka czy nie używka - wszystko ma swoją wartość i to jest podstawą do naliczenia opłat.

A i jeszcze jedno - celnicy nie bardzo wiedzą czasami co to okular do teleskopu (mogą zapytać czy korekcyjny czy przeciwsłoneczny, no i gdzie jest drugie szkło :D )

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło jest naliczane powyżej 150 euro, a Vat od około 18 euro (nie pamiętam dokładnie).

Proszę, tego nawet nie wiedziałem, czyli już wiadomo co zamawiać :D

Edit: a z tym Vatem to na pewno? Właśnie mi się przypomniało że jakieś 2 lata temu też kupowałem coś w usa, wartość była koło 100$ i nic nie płaciłem?

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło jest naliczane powyżej 150 euro, a Vat od około 18 euro (nie pamiętam dokładnie). Jak pisałem płaci się przy odbiorze paczki (poczta/listonosz/kurier).

Jeśli UC zapragnie nawiązać z tobą bliższy kontakt, zostaniesz o tym poinformowany listem poleconym. Najczęściej trzeba przedstawić dowód zakupu (jaki by nie był) lub tłumaczyć własnoręcznie fakturę - wszystko ci napiszą. Potem albo samo to do W-wy zawozisz (coś dla harcore) albo wysyłasz listem i cierpliwie czekasz. Warto zadzwonić i zapytać czy wszystko jest tak jak trzeba i czy twój list dotarł.

Nie ma znaczenia czy używka czy nie używka - wszystko ma swoją wartość i to jest podstawą do naliczenia opłat.

A i jeszcze jedno - celnicy nie bardzo wiedzą czasami co to okular do teleskopu (mogą zapytać czy korekcyjny czy przeciwsłoneczny, no i gdzie jest drugie szkło :D )

Mam nieco inne doświadczenia. Bywało tak, że:

- Przychodził listonosz z paczką do odbioru i nic się nie płaciło. Raz nawet była wartość 200$ i puścili, ktoś miał dobry humor

- Przychodził listonosz z paczką do odbioru z policzonymi już opłatami celnymi na podstawie deklaracji wysyłającego. Zwykle wydrukowany kwit z PayPal wsadzony przez wysyłającego w paczkę załatwia sprawę. Raz dostałem opłaty od paczki za $75...

- Przychodził list polecony z oddziału celnego z prośbą o przedstawienie dokumentów określających wartość. Ja zawsze drukowałem zapłatę z PayPal i faxowałem. Po dwóch dniach paczka przychodziła i w zależności ile płaciłem za towar tyle naliczali lub puszczali bez opłat.

A co do tego czy coś jest nowe czy używane to wg mnie ma znaczenie. Nowych rzeczy zawsze się czepiają a używanych mniej lub puszczają bez opłat nawet większe wartości.

Ogólnie najczęściej do 80-100$ idzie bez niczego, chyba że ma się pecha to płaci się dodatkowo ok.70zł od takiej wartości.

Najdłużej paczka szła ponad trzy miesiące więc jak coś długo idzie to nie ma co się martwić po tygodniu. Ale jeden raz paczka mi nie doszła w ogóle, szła z Kanady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzwoniłem kiedyś do UC i dopytywałem się o te wartości co podawałem i na jakich zasadach się to odbywa. Celnik wykazał się dużą cierpliwością wówczas i wszystko cierpliwie tłumaczył.

Generalnie wszystko zależy od chęci celnika i naszego szczęścia. W zasadzie Vat zapłacimy zawsze, bo nikt nie zamawia rzeczy za 50 zł w USA, a cło to powyżej 150 euro (jak jest drobnica to tego progu nie osiągniemy)

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)