Skocz do zawartości

Mellote 15 w IC1805 /NGC7030_Czarodziej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wykorzystałem kilka nocy aby zebrać materiał.Księżyc w dzień po pełni i lekki cirrus.

70x100s Ha bin2 ,nadal bez guide.

Megrez 72@346+Atik 314e mono. Ha 7nm+ NEQ6

post-55-0-43604100-1441397079_thumb.jpg

post-55-0-93869100-1441397098_thumb.jpg

 

Chciałem się tylko przypomnieć,że działam :)

Może odbiegam od innych,bo zbieram materiał w bin2,ale po 1,5 roku walki  z montażem i guidingiem ,chciałem sobie ułatwic zycie i czerpac frajdę z astrofotografii :)

 

 

Pozdrawiam

Jarek

 

 

 

  • Like 7

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będzie to walka nierówna, ale do wygrania. Ja, wstyd się przyznać, guiding uruchamiałem rok. No może nie cały, a wszystko wynikało z tego, że nie miałem czasu aby skorzystać z czyjejś oferty pomocy. Tutoriale dla mnie okazały się mało pomocne. Dopiero kolega mi pomógł. Uff. 

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że kolega nie jedzie na zlot bo mógłby dojechać do Łukasza (jolo)( po drodze ) i dalej razem przyjechać. Zawsze razem to trochę taniej.

Jarek do Łukasza ma około 70 km. To nawet mogli by się umówić i mógłby Jarek podjechać do Łukasza ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten ból, gdy nowy drogi sprzęt stoi bezużytecznie z powodu prostej niewiedzy i braku wsparcia. Nie jesteś wyjątkiem, u mnie też niedługo pęknie butelka na rocznicę i gdyby nie Artir, dalej tkwił bym w średniowieczu. Guidung już działa, ale ten poważny brak czasu na izolację od szarej rzeczywistości powala na kolana podobnie jak wykres graficzny guidyngu, no i pogoda. Przy okazji, - co się stało z niebem? Żadnych lamp nie przybyło, w dzień słońce smażyło  jak na patelni, a wieczorem już nadciągały wysokie chmury ograniczające przejrzystość atmosfery, Gdzie się nie obrócisz to d..a z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

Gwoli wyjaśnienia,kolega Jolo był na tyle uprzejmy,że przyjął montaż i kamerkę do testów.U niego guide śmigało.

JacekE ,po romowie telefonicznej oferował swoja pomoc by przetestować kamerkę.Jacku przepraszam,że dopiero teraz się oddzywam,ale kolega co mieszkał bliżej i na co dzień  foci za pomoca Maxima sprawdził kamerkę i stwierdził ,że wszystko z nią ok.Kiedy kamerka qhy5v się testowała ,ja testowałem guide moim głownym astrografem Megrez 72@346+ 314e. Guide śmigał,ale nie miałem czym zebrać materiału i sprawdzić jak z punktowością gwiazd.Kiedy kamerka wróciła do mnie ,specyfika mojej pracy ne pozwoliła mi focić nocami :(  Mam inny problem z rozkolimowaną lunetka biegunową.Podczas obracania osią Alfa,mam bicie na dobre kilka mm i to nie pozwala mi na dobre wystarczające ustawienie na biegun.Dla tego interesuje mnie sprawa PAM.Chętnie pobawiłbym się w justowanie lunetki,ale te małe śrubki imbusowa są tak mocno wkręcone,że klucz po prostu ślizga się wewnątrz  śrubek :(

W natłoku tych problemów spróbowałem zbierać materiał w bin2,co pozwoliło mi skrócić czasy ekspozycji ,i zacząć w końcu focić :)

Średnio przy nie do końca dobrym ustawieniu na Polarną mam uzyysk ok 70% klatek.Raz udało mi się zbierać materiał z czasem ekspozycji 300s z 80% uzysku materialu :)

Musiałem dobrze wstrzelić się w biegun.

Mam nadzieję,że udalo mi się wyjaśnić moją sytuację.

A tak przy okazji ,focenie bez guide to  "przyjemność" - nie trzeba się martwić o gwiazdę guidującą ;)

  • Like 2

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej lunetkę, Ja prawie z niej nie korzystam i też mam niewyjustowaną.

Po zlocie napiszę jak prosto program Astro Photography Tool - APT wykreśl krzywą metodą dryfu.

Nic nie musimy robić tylko wciskamy jeden guzik i program za na wykreśla krzywą V.

Wersja darmowa programu jest prawie w pełni funkcjonalna.

Ja tym programem sobie ustawiam, a mamy takie same montaże i kamerkę ty masz ułatwienie bo masz większy kadr.

Tu masz jak wygląda metoda ręczna dla przyswojenia jak to wygląda.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/10/ustawienie-montazu-na-biegun-metoda.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie po zlocie będę pisał. Tak ta funkcja jest dostępna w wersji demo w zakładce Tools klikasz na napis DARV.

Wcześniej w zakładce Gear uruchamiasz montaż kamerkę. Po włączeniu wyświetli Ci się panel DARV w nim wpisujesz długość ekspozycji domyślnie jest 0.1 ja korzystam z o.4. Na dole z lewej zaznaczasz ptaszka przy prędkości rysowania x2 i klikasz na górze Aling Azimuth lub Aling Altitude. W zależności czy masz teleskop ustawiony w pobliżu meridianu na wysokości równika czy po zachodniej lub wschodniej stronie. W tym momencie czekasz aż program sam wyrysuje Ci krzywą V i wtedy odpowiednio korygujesz pokrętłami. Powtarzasz procedurę aż będziesz miał jedna kreskę na zdjęciu.

post-10-0-40342200-1441443002_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, a jak ustawisz na lunetkę, to jest aż tak źle? O ile polarna się odchyla od kręgu przy tym biciu? Ja ostatnio w ogóle nie ustawiłem montażu na polarną (roczna przerwa od astrofoto i się zapomniało :P), mój montaż od 9 lat nie był nigdy konserwowany (nie jest tak na prawdę mój, to go nie rozkręcam), guiding był jeszcze mocniej poszarpany, niż zwykle, ale 360 sekundowe klatki schodziły w miarę ok, jakaś próbna 600 już była mocniej poruszona. Do tego ty masz większy pixel i krótszą ogniskową, więc też efekt lekko poruszonych gwiazd będzie mniejszy. Ja wiem, że fajnie mieć super płaski wykres, ale czy jest sens poświęcać go dla 1,5 rocznej walki i przerwy od focenia?

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy guidingu też zauważyłem, że ustawienie na biegun nie jest krytyczne i odchyłka o kilka minut nie robi (przynajmniej w moim zestawie przy skali 1.5"/px i montażu EQ6) wielkiej różnicy. Ale Jarek te fotki jeszcze bez guide robił, stąd stara się ustawić na biegun jak najdokładniej.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten brak guide'u mnie zastanawia. Zapomniałem już pewnie, z czym była sprawa, ale szczerze mówiąc, to nie spotkałem się jeszcze przy moich różnych zestawach z jakimkolwiek problemem.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się za bardzo rozpisywać,ale problem z astrofotografią zaczął się zaraz w momencie zakupu modyfikowanego NEQ6Pro.

Był głośny temat na sąsiednim forum,niektóre osoby  stąd znają go doskonale.W wielkim skrócie okazało się,że luzy w obu osiach były tak mocno pokasowane ,że skończyło się na wymianie ślimaka w osi RA.Z czego ślimacznica ma na stałe odbicia od ślimaka :( Została ona przemieniona ze sprawną z osi deklinacji.

Guiduję 80/400+QHY5V. Kamerka też czasem dziwnie się zachowuje,do puki nie ma w polu jasnej gwiazdy,automatyczny gain nie działa.Wysłałem ją do testów,okazało się ,że jest oki .Jak pamiętam ,przy zwykłej modyfikowanejSPC@900  po uruchomieniu gwiazdy były zawsze widoczne w guiderze,a przy QHY5V nie koniecznie.

Rok trwała walka z doprowadzeniem montażu do używalności,10 telefonów i przepychanki" na forach ,gdzie czasem próbowano mi wmówić,że kombinuję zamiast focić.

Prawda okazała się inna...

@lluvatar , w lunetce  biegunowej na mapce gwiazda zmienia położenie nawet do 5mm :(,dla tego interesuje mnie PAM lub APT do alingowania na biegun północny.

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024