Skocz do zawartości

Sh2-132 Lew


Rekomendowane odpowiedzi

No i spróbowałem - zestawem achro 150/750, Maxvision 24 mm plus Orion UB. Efekt? Tam faktycznie coś jest - spora, bezkształtna, bladziutka poświata, zdecydowanie słabsza od mgławic Serce i Dusza (które też wziąłem na warsztat). Wydaje mi się, że widziałem na tle obszaru mgławicowego jakieś ciemne pasemko, ale nader subtelne. Warunki wieczorem znów dopisały - Veil urywał d..ę, a Ślimak - brak słów,takie rzeczy tylko w Bieszczadach. :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wróciłem do tego przerośniętego kociaka z Taurusem 300. Sharpless 2-132 to całkiem fajna sprawa - po wkręceniu filtra UHC niemal natychmiast wyłazi dość spory obszar mgławicowy, a jeśli poświęci mu się dłuższą chwilę, odwdzięczy się - ujawniając detal. Tego akurat się nie spodziewałem, ale po wczorajszej sesji wątpliwości nie mam żadnych - jaśniejsze pasma, przeplatane licznymi pociemnieniami, są do wyłapania w długoogniskowym okularze.
Kontynuując zabawę, porównałem sobie widok mgławicy z pobliskim Czarodziejem i Grotą. Grota (Sh 2-155) - no jest, ale d..y nie urywa, ot -niewielkich rozmiarów, bladziutka poświata. Mgławica Czarodziej (Sh 2-142), okalająca gromadę otwartą NGC 7380 to już insza bajka. Lat temu kilka, mając nieco mniejsze doświadczenie obserwacyjne, no i mniej wydajny filtr (UHC-s Baadera) miałem kłopot z jej wyłuskaniem. Z biegiem czasu stawała się jednak coraz mniej problematyczna (do tego stopnia, że teraz spokojnie starcza mi na nią achromat 150 mm), a wczoraj?  No cóż, powtórzę magiczne słowo: detal! Co prawda o wyzerkaniu charakterystycznej, tak dobrze znanej ze zdjęć sylwetki maga nie było mowy, ale nie miałem już do czynienia z jednolitą, bezkształtną plamą; w okularze ukazały się niejednorodne, poszarpane włókna - coś ? la mocno osłabiony, wschodni Veil.
Staruszek Cefeusz ma jednak sporo do zaoferowania - i to nie tylko astrofociarzom. :)         

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wróciłem do kociaka i pokolorowałem mu gwiazdy przez filtry RGB - 3x8x5 minut w sumie i wyszło coś takiego:

2015-11-03-Sh2-132.thumb.jpg.f7886d4a29a

 

Prawego górnego i lewego dolnego narożnika kadru pilnują dwie krwistoczerwone ślicznotki: u góry gwiazdka węglowa C* 3121 http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40121061&Name=C*%203121&submit=submit , a u dołu miryda SU Lac http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40100072&Name=V*%20SU%20Lac&submit=submit

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Łukasz, a fociłeś może to? https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_7822

Jakoś tak, pomału i niepostrzeżenie, wciągnęły mnie obserwacje rozległych mgławic emisyjnych (po trosze to pewno zasługa naprawdę miłych dla oka obrazów generowanych przez Maxvisiona 24 mm i UB Oriona ;) ). Wczoraj wziąłem się za ten kompleks, z zaskakująco dobrym rezultatem; najwyraźniejsza była część skatalogowana jako Cederblad 214 (otulająca dwie dość jasne gwiazdki), ale i cala reszta dawała znać o swej obecności, będąc widoczna jako subtelne pojaśnienie tła. Nie wyłapałem widocznych na zdjęciu niejednorodności (pociemnień), ale też nie wypatrywałem ich specjalnie długo, bo czas naglił (cirrusy nachodziły, a miałem ważniejsze cele obserwacyjne). Wrócę tam przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)