Skocz do zawartości

Buduję teleskop "Oczko"


Janusz Wiland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na prośbę Roberta napiszę kilka słów na temat budowy mojego nowego teleskopu.

Podczas poszukiwań jakieś wyszlifowanej szklanej płyty, która miała posłużyć do testów mikroskopu cyfrowego służącego do oceny stopnia wyszlifowania zwierciadła (zamierzam nakręcić film o tym, jak samemu można wykonać zwierciadło) znalazłem w tej szafie płytę, która już była wyszlifowana i wypolerowana.

Pomimo mojego bardzo dużego zadowolenia z używania do celów astronomicznych refraktora ED80, coś mnie pchnęło, aby zrobić z tej płyty teleskop. Średnica tego zwierciadła to 21 cm (stąd nazwa "Oczko"). Ponieważ czasu wolnego nie mam za dużo, więc postanowiłem wykonać ten teleskop przy najmniejszym nakładzie czasu z mojej strony. Tubus z rury kartonowej śr. 260 mm i długości 1400 mm znalazłem u siebie w piwnicy o długości i średnicy idealnie nadającej się do tego celu (kiedyś kupiłem sobie kilka takich tub na zapas). Lusterko wtórne i pajączka nabyłem w Astrokraku - montaż pająka w takiej kartonowej rurze to 5 minut.

Oczywiście wykonałem dokładny rysunek i sprawdziłem paramertry tego teleskopu w moim programie AstroJaWil - jest tam taka funkcja wspomagajaca budowę teleskopów. Zwierciadło główne przekazałem do www.astro-optyka.pl, gdzie moje zwierciadło zostało sfiguryzowane i poaluminizowane.

Aktualnie jestem w trakcie testów jakości obrazów jakie daje ten teleskop.

Po pierwszej nocy, gdzie było widać gwiazdy przy małych powiększeniach obraz był bardzo dobry. Gdy wstawiłem okular 6 mm (powiekszenie 187 x) widać jest wyraźnie centralny krążek dyfrakcyjny, ale wokół była także widoczna eliptyczna poświata.

Ponieważ brzeg zwierciadła jest nierówny, bo widać "cienie" elementów podpierających zwierciadło podczas

aluminizacji, aby zwierciadło równo "pracowało" ograniczyłem średnicę do 19,5 cm. Teraz czekam na pogodę, aby prztestować teleskop przy ograniczonej średnicy zwierciadła.

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórna kolimacja teleskopu nie zmieniła eliptycznego kształtu rozświetleń, a także sprawdzenie, że zwierciadło główne jest umocowane bez nacisków i naprężeń. Jest możliwe, że fabrycznie przyklejone zwierciadło wtórne dostało jakiś naprężeń i nie jest idealnie płaskie. To też sprawdzę wymieniając ja na takie, które będzie przymocowane nie poprzez przyklejenie.

Tutaj oczywiście wyolbrzymiam problemy, bo obrazy są bardzo dobre, jakośc zwierciadła głównego wydaje sie być znakomite, ale chciałbym mieć ideał. Niestety nie jest to sferyczne lustro, ale wkrótce i takie wykonam :)

Wkrótce następne wyniki moich testów.

Poniżej najnowszy wygląd teleskopu "Oczko".

post-39-137699808484_thumb.jpg

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga fotka tuby optycznej. Jak widać na razie jest to prymitywnie zmontowane. Brak kompletnie niezbędnych diafragm, co stanie się w najbliższym czasie po moim urlopie. Jest już wstawiona diafragma przy samym zwierciadle. Jak tylko pogoda pozwoli sprawdzę rozdzielczość teleskopu teoretyczna to 0,7", postaram się rozłupać gamma CrB (4,8 - 5,1 mag  1,3") oraz pi Aql (6,1 - 6,9 mag  1,4") jako dobrze teraz widoczne z mojego balkonu. Eps Lyr niestety jest za wysoko :(

post-39-137699808491_thumb.jpg

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie się rozpogodziło do prób.

Właśnie pojawił się szeroki uśmiech na mojej twarzy. Przez "Oczko" dojrzałem wyraźnie osobno z zapasem dwa punkciki składników gwiazdy podwójnej pi Aql - 1,4". Tak więc jednak optyka jest bardzo dobra. Nie muszę już nawet oddawać do sprawdzenia głównego zwierciadła, bo test na gwiazdach wyszedł znakomicie. Firma www.astro-optyka.pl w mojej ocenie sprawdziła się - polecam jej usługi.

Zatem po urlopie będę dopracowywał szczegóły, czyli diafragmy dla zwiększenia kontrastu oraz zabezpieczenie kartonu przed wilgocią. Potem odbędzie się próba ogniowa sprzętu w obserwatorium, które buduję z kolegą z Piotrkowa w Wójcinie pod Sulejowem - niebieskie LP.

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Troszeczkę się zaniedbałem pisaniem tu taj w tym poście, no cóż, może inni będą patrzeć krzywym okiem na to, ale trudno to jest moje zdanie po pierwsze.

Sam bym chciał popatrzeć przez zrobiony teleskop Janusza, ciekawą mnie widoki przez Teleskop Oczko.

Drugie, co chciałem napisać, że to nie pierwszy teleskop, który zrobił Janusz Wiland, byłem i tu uwaga wielki podziwu dla takich osób, co robią sami teleskopy astronomiczne, zdjęcia widziałem, które wykonał Janusz na stronie AstroJawil, ale to nie to samo, co obserwacja przez teleskop, który on sam go wykonał. Kto wie może i ja się złakomię na taki kąsek i sam zrobię jakieś cudeńko, oczywiście przy pomocy Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)