Skocz do zawartości

G1/Mayall II - gromada kulista w Andromedzie


Rekomendowane odpowiedzi

G1/Mayall II - gromada kulista w Andromedzie. Jako, że jestem fanem kulistych to i tej nie mogło zabraknąć  ;)

"Myszka Miki" bo tak jest potocznie nazywana ukazała mi się jako lekko rozmyta gwiazdka w powerze 187x. Nie sposób jej pomylić z czymś innym, w pobliżu znajduje się kilka "zwykłych" gwiazd (trzy z nich tworzą charakterystyczny trójkąt).  Do porównania miałem kilka odrysowanych szkiców znalezionych w necie oraz mapkę dojścia którą sam przygotowałem w stellarium. Samo dojście wykonałem Asferykiem 31mm i było dosyć proste, potem w wyciągu wylądował SW SWA 8mm.

Na grafice zaznaczyłem obszary dojścia. Zaczyna się od M31, potem nieco niżej i "po prawej" trzeba namierzyć charakterystyczny układ gwiazd w kształcie chmmm... widełek :) dalej szukamy następnego układu gwiazd w kształcie... kurzej nóżki i zaraz obok jest nasz cel zaznaczony czerwoną kropą.

Tym co nie widzieli polecam spróbować  :D

post-41-137699809099_thumb.jpeg

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G1 jest łatwym obiektem, nawet w 8 calach co sprawdziliśmy z Polarisem zarówno w Jodłowie i w Jeziorach. Większym lustrom polecam sięgnąć dalej w temat: w M31 udało mi się wyłapać w kolejności według jasności: G76 (14,2mag), G280 (14,2mag), G78 (14,3mag), G213 (14,7mag), G272 (14,8mag), G119 (15mag) i G73 (15mag). Polecam mapkę z tego artykułu: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=51, Mapka o zasięgu równym zasięgowi teleskopu będzie konieczna bo poza G1 pozostałe kuliste to gwiazdopodobne punkty.

Generalnie temat ds'ów z innych galaktyk jest moim zdaniem bardzo ciekawy, te kilka kulistych to tylko początek, w samym M31 zapewne jeszcze kilka udało by się złapać. M33 można w 12" rozebrać na gromady gwiazd i mgławice emisyjne, mieszkający na południu Polski mogą próbować jesienią łapać kuliste w Karle Pieca. Będzie to pewnie trudne zadanie zapewne z powodu wysokości nad horyzontem ( aczkolwiek kuliste są dość jasne, 4 najjaśniejsze to przedział 12.6-13.6 mag). Z obiektów "na czasie" w NGC 6822 da się wyłowić jeden obszar HII (IC 1308) Na pewno coś jeszcze by się znalazło tylko teraz nie pamiętam :)

  • Like 1

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę piotrkusiu że wykorzystujesz w pełni możliwości lustra 12"  ;). Ten obiekt jest u mnie wciąż na liście oczekujących.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie- jesień tuż tuż  ;)

Myślałem o niej już w zeszłym roku ale naczytałem się, że to trudny obiekt i nie podchodziłem. Tymczasem łatwiej namierzyć G1 niż niejedną planetrakę. W sumie jest to dość łatwy obiekt.

Do jej złapania zainspirowała mnie seria artykułów na astronocach:

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=112

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=29

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=51

Dojście: http://deepsky.astroinfo.org/And/g1/index.en.php

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie- jesień tuż tuż  ;)

Myślałem o niej już w zeszłym roku ale naczytałem się, że to trudny obiekt i nie podchodziłem. Tymczasem łatwiej namierzyć G1 niż niejedną planetrakę. W sumie jest to dość łatwy obiekt.

Dokładnie, G1 moim zdaniem jest łatwym obiektem nawet w 8 calach i jest wyraźnie widoczna już przy powiększeniach rzędu 80x. Wiele obiektów obrasta w takie ślepo powtarzane "mity" o ich trudności a jest inaczej. Moim zdaniem warto próbować wszystkiego, nawet jeśli wyczytamy że potrzeba trochę większej apertury niż nasza. I przede wszystkim się dzielić informacjami o tym co udało nam się ciekawego złapać :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś jeszcze by się znalazło tylko teraz nie pamiętam :)

W M101 jest sporo obszarów HII z osobnymi oznaczeniami NGC do wyhaczenia.

Nie wspomnę o LMC z Tarantulą i innymi cudami, no ale to już nie nasza bajka - trzeba ruszyć tyłek dalej na południe...

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Paweł Trybus

G1/Mayall II zaliczona podczas wczorajszych obserwacji!

Jak się wie, gdzie szukać (użyłem mapki Piotra z początku wątku oraz mapek z podlinkowanego artykułu na AN), jest dość łatwa.

Przy powiększeniu 214x wyraźnie widać, że jest obiektem rozciągłym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G1/Mayall II udało mi się również zaliczyć podczas nocy  3/4 września. Tak jak pisze Paweł przy powiększeniu 224x wyraźnie widać że jest to obiekt rozciągły, zwiększenie powiększenia do 319x  pozwoliło dostrzec G1 i przyległe do niej 2 gwiazdy co razem tworzy głowę Myszki Miki  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 rok później...

Wczoraj ponownie po latach podszedłem do tego obiektu. Wykorzystując dobre warunki obserwacyjne...w Pegazie naliczyłem ok 13 gwiazd zatem zasięg by w granicach 5,5 mag .Z łatwością odnalazłem gwiazdę 32 Andromedae oraz dwa charakterystyczne układy gwizd "z układami  podwójnymi u dołu " (obraz Newtona) ..przez dobre 5 minut patrzyłem w miejsce gdzie powinna  być widoczna malutka plamka -przejaśnienie. W końcu po wielu próbach przeszukiwania ujrzałem ją w powerze ok 130x. jako ulotne, dostrzegalne zerkaniem malutkie pojaśnienie podobne do gwiazdki. Chciałem ją szkicować ale, gdy oderwałem oko od okularu i przyniosłem szkicownik (tracąc akomodację)   nie mogłem jej już powtórnie odnaleźć..może podczas wypadu do Tarnówki powtórzę obserwację pod ciemniejszym niebem.  Niebo wiejsko miejskie nie jest dobre do obiektów pow. 13 mag- nawet z dużym lustrem!

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)