Skocz do zawartości

Podświetlenie lunetki biegunowej


lynx79

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre montaże niestety nie posiadają podświetlenia lunetki biegunowej. Nie jest to może znaczący problem, ale czasem może być kłopotliwy zwłaszcza jeśli jesteśmy sami podczas obserwacji.

Mój CGEM nie miał ani lunetki ani podświetlenia. Zakupiłem więc takie oto ustrojstwo i na razie jest ok. Proste, plastikowe, chińskie ;) Więcej nie trzeba.

Podświetlenie lunetki biegunowej z Teleskopy.pl

Jest jeszcze alternatywa droższa z TS. Drogie, ale za to ładniejsze, no 10 pkt do lansu ;)

Podświetlenie lunetki biegunowej z TS

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CGEMku to abyś mniej więcej gwiazdkę miał w środku lunetki, podświetlenie nie potrzebne. Jak zrobisz aling na 3 gwiazdki to już masz snajpera, nawet do foto. A jak chcesz precyzyjniej to później jakąś gwiazdkę koło obiektu podmieniasz i wszystko jest super precyzyjnie. Nawet jak najpierw aling na USie zrobisz. Przez 4 z hakiem lata posiadania przetestowane :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy diodka przyklejona z bakteryjką zegarkową taśmą. Cena z 10 zł. Albo czerwona latarka, którą ma każdy z nas, na chwilę od góry przyłożona, gdy ślepie w lunetce.
Tak w MONie breserowskim miałem i ZEQuś mój też ma.
Ta cena jest masakryczna :(

Edytowane przez Jacek E.
  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy to fajny patent, ale cena tego z TS dobija. Ciekawe po co go oferują do HEQ5 czy EQ6 skoro tam jest w standardzie podświetlenie. Ale owszem, jak się popsuje to zamiast wymieniać LEDa za 10 groszy, można kupić taki hipsterski za 50 ojro :) Potem to już na kawę tylko do Starbucksa - oczywiście dyniowa latte :D

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferują do każdego bo dziura jest wszędzie taka sama bądź zbliżona. A więcej pozycji lepiej wygląda w broszurze niż kilka.
Chłopaki wiem, że macie super ekstra wypasione montaże z kupą elektroniki itd, ale są tez ludzie, którzy oglądają niebo tylko okazjonalnie i nie mają np zacięcia elektryczno-elektronicznego, żeby samodzielnie budować oświetlenia o zmiennej jasności itp.

Ta informacja była głównie dla tych co sami nie zrobią takiego sprzętu, a chcą mieć podświetlenie lunetki.

Na Youtube widziałem jak facet robił oświetlenie do CGEM i rozkręcał niemal cały środek w tym rozwiercał lunetkę. Owszem koszt może żaden, ale roboty sporo i do tego trzeba mieć i sprzęt i umiejętności.

Jeśli ktoś wydaje na sprzęt kilka tysięcy złotych, to może te 100 na oświetlenie, które bezproblemowo i szybko założy przeboleje. Wiem, że może sam zrobić za 10 zł, ale nie każdy potrafi.

  • Like 2

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam ostatnio jak zpomnialem podswietlania i nie chcialo mi sie po schodach latać to sobie latarką pod skosem (zeby nie po oczach) przyswieciłem w otworek podswietlania i też było ;)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)