Skocz do zawartości

Filtr słoneczny do synty 8"


rogalx

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie zamontowania filtru słonecznego w tym teleskopie, a mianowicie czy opłaca się wykonać oprawę na filtr tak aby obejmowała cały teleskop, czy wystarczy jeśli przykleję kawałek folii baader do tego otworu w pokrywie.

Z góry dzięki za odpowiedź  ;D

Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii made 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze najlepiej zrobić filtr pełno-aperturowy! Pamiętaj zrób głęboki kołnierz by filtr nie spadł od byle powiewu czy uderzenia -bo po oku!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

wczoraj przyszła folia, zrobiłem solidną tutkę z tektury... i podczas nakładania folii na obejmę ta pierwsza padła na podłogę i pojawiło się na niej kilka "dziobów" (wgłębień od ziaren piasku). popatrzyłem przez nią na słońce (gołym okiem) i wygląda na to, że każdy dziób zwieńczony jest malutką dziurką  >:( Do kosza! :-[

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

przepraszam, że wałkuję ten temat, ale...

kupiłem drugi kawałek folii (na starym dziurki były chyba zbyt liczne, żeby łatanie miało sens). obchodziłem się z nim jak z jajkiem (rękawiczki, jak najmniej dotykania), podrasowałem obudowę... patrzę dziś przez to pod słońce i widzę 5 małych iskierek. wygląda to jak małe dziurki/przewężenia folii  :-\ jezeli nie patrzy się prosto pod słońce to niczego tam nie widać

czy jednak nie dość ostrożnie się obchodziłem - czy to może powstac od zbytniego naciągnięcia folii? a może to jest tak delikatne że opadający paproch kurzu wybija dziurę?

czy mam wyjątkowego pecha i to może byc jakaś wada "fabryczna"?

a może to jest normalne - czy Wy widzicie coś takiego na Waszych filtrach?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kisiel, bez przesadyzmu... ta folia sie gnie itp... ale jak spojrzysz przez nia golym okiem na Slonce i nie oslepia Ci oka (nie ma wielkiej dziury przez ktore przelatuja promienie Sloneczne) to nic Ci sie nie stanie... A jesli boisz sie o swoj wzrok..., to zaklej czyms te 'dziurki'... Od zakrycia malej powierzchni mylaru nie stracisz na widoku tarczy Slonca.

aaaei8.jpg

IMG_1926.jpg

images?q=tbn:ANd9GcTVJCHNP4GVWtf0ae_-IwgY88Zm8jV90dOhR1H7ECRQFXukWu3Q1RUQzzQcFg

Rysunek by Deep_Space

Zakrycia - to jest TO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)