Skocz do zawartości

Filtry


MrOD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Bawię się czasem w bardzo uproszczoną astrofotografię która jest dla mnie sposobem na obserwację obiektów głębokiego nieba i jakiś czas temu wymyśliłem sobie filtry wąskopasmowe. Nabyłem takowe w rozmiarze 1,25" ze stajni baader po czym zachęcony wynikami nabyłem ze względu na potrzebę również tego samego producenta filtry w rozmiarze 36mm bez oprawek. Po trzech testach nie wiem co jest nie tak ale nie mogę na nich uzyskać rezultatów takich jak na poprzednich. Wyczytałem że na tych 36mm kierunek jest ważny także sprawdziłem znaczniki i wszystkie mam ustawione tak że "V" ustawione jest zgodnie ze stożkiem światła (zakładając że V to strzałka to wskazuje na chip kamery) - tak powinno być?

Sam problem wygląda tak że np taką rozetę miałem jak na dłoni widoczną z szczegółami po 15-30s (achromat 60mm f4 + Ha 7nm 1,25" + lodestar x2 c) natomiast przy Ha 7nm 36mm (canon 200/2.8 + lodestar x2 m) po 60s dosłownie ledwo co widać zarys a o szczegółach można pomarzyć.

Warunki pogodowe kiepskie więc postanowiłem że zapytam fachowców - Jest różnica pomiędzy tymi filtrami (w sensie zastosowania i użytkowania)? Co może być nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamontowane te filtry? One muszą być prostopadłe do wiązki światła, tak ja te wkręcane. Jak będą pod kątem to wtedy przepuszczają nieco inne długości fali. Drugi przypadek to bardzo światłosilny obiektyw - zobacz czy jak spowolnisz to nie będzie lepiej... ale obstawiałbym że są pod kątem i przepuszczają co innego niż H-alpha.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mam w kole filtrowym zamontowane także prostopadłość powinna być zachowana.
Z przesłoną kurcze nie bardzo mam możliwość ją przymykać w obiektywie (Canon 200/2.8l ii usm) bez podłączonego aparatu.
Rozumiem że w teorii wyniki powinienem identyczne lub bardzo zbliżone otrzymać?

Siedzę przy normalnym komputerze teraz to załączam dwie zapisane fotki, może będzie widać wyraźniej problem.
Zdjęcie #1 jest zrobione na achromacie 60mm f4 z filtrem 1,25" Ha 7nm, stack 5 zdjęć (każde 60s) kamera kolorowa
NGC2244_2015_12_30_02_29_12_png.png.2812

Zdjęcie #2 jest zrobione obiektywem 200/2.8 z filtrami 36mm(SII Ha OIII), stack 15 zdjęć z każdego filtra (każde 60s, opis jest błędny) kamera mono.
Inny algorytm stackowania niż pierwsze ale różnica jest żadna - sprawdzałem ostatnim razem obydwie opcje. Zastanawia mnie też ten jasny pas przez środek. 
NGC2237_SIIHaOIII_2016_3_13_21_39_44_png

 

Jeśli to coś może pomóc w ocenie to prawdopodobnie powinienem mieć gdzieś pliki fits.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować choćby na próbę wyciętą przesłonę z kartonu przed przednią soczewką z obiektywu. I spróbuj obrócić filtry, powinny raczej być bardziej odbijającą stroną skierowane w stronę obiektywu - "ptaszek" powinien wskazywać kierunek od detektora w stronę teleskopu. Wg Baadera sprawdza się to lepiej w większości przypadków, zawsze warto sprawdzić. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jasny obiektyw zbiera jakieś zaświetlenie z boku i rysuje jasny pas (tudzież odbicie od filtra na optykę obiektywu i pod kątem z powrotem na filtr. Jak masz np. czerwony lub pomarańczowy filtr wizualny to daj go przed i/lub za filtrem wąskopasmowym i zobacz czy to się zmieni.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemnica pasa rozwikłana (przynajmniej w testach "na sucho"). Aż mi się wierzyć nie chce ale nie chce być inaczej.
Jego przyczyną jest dodatkowe boczne światło tak jak sugerował rik które wpadało mi przez OAG który jest zabudowany w kole filtrowym. Pryzmat mam wyciągnięty bo nie używam na tą chwilę (i w obecnym zestawie tak naprawdę jest pomiędzy filtrem a kamerą bo tak musiałem wszystko zabudować aby ostrzyć obiektyw w odpowiedniej pozycji) i sam otwór mam zaślepiony taśmą izolacyjną która wg mnie nie jest za żadne skarby przeźroczysta :D ale... wystarczy że delikatnie przyłożę palec w to miejsce i voila, pasek znika automagicznie. Dziwie się strasznie jak niewiele światła jest potrzebne aby coś takiego powstało bo w trakcie pozyskiwania zdjęć jedynym wydaje mi się jego źródłem mogła być czerwona dioda sygnalizująca zasilanie montażu. Nie zmienia to też faktu że nie rozumiem jak światło przedostaje się przez tą taśmę.
No to zostaje mi tylko czekać na pogodę i sprawdzić jak z tymi filtrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 21.03.2016 at 22:54, MrOD napisał:

Wyczytałem że na tych 36mm kierunek jest ważny także sprawdziłem znaczniki i wszystkie mam ustawione tak że "V" ustawione jest zgodnie ze stożkiem światła (zakładając że V to strzałka to wskazuje na chip kamery) - tak powinno być?

Masz na odwrót. V ma wskazywać w kierunku tuby! To pewna informacja.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024