Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Panasmaras

Moderator globalny
 • Zawartość

  2264
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  29

Ostatnia wygrana Panasmaras w Rankingu w dniu 16 Styczeń

Panasmaras posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

2371 Excellent

O Panasmaras

 • Tytuł
  Kompleksowa opieka lornetkowo-ciemnomgławicowa 24/7
 • Urodziny

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Pruszcz Gdański

Ostatnie wizyty

6212 wyświetleń profilu
 1. Na twoim miejscu, przy następnej produkcji, zwróciłbym uwagę na kilka rzeczy: - montaż dźwięku (dziwne sklejki z kilku nagrań, zmiana głośności lub mikrofonu w połowie materiału); - stylistyka: "czajnik przypominający imbryk", "zostaw kciuka w górę"; - odmiana: osiem (najjaśniejszych) gwiazd tworzy, a nie tworzą; - prawidłowe odczytywanie wartości - pomiędzy "czterdziestym stopniem szerokości geograficznej północnej", zamiast "czterdziestym stopniem en" - abstrahując od tego, że są to wartości od czapy (mieszkam na "54 en" i widzę Strzelca). Jeśli miałeś na myśli szerokości geograficzne, z których gwiazdozbiór jest widoczny w całości, warto to zaznaczyć w tekście.
 2. Złapane w Gdańsku parę dni temu: Szkoda, że nie Gastrokrak, ubolewam do teraz
 3. Pewnie chodzi o efekt wydzielenia grupki gwiazd przez Barnarda 353 - na kolorowym zdjęciu widać dość wyraźnie, że ta ciemnotka ma kształt odwróconej podkowy z wyraźniejszą częścią wschodnią - ale i zachodnia jest na tyle nieprzezroczysta, że sugeruje wydzieloną grupkę gwiazd pomiędzy "ramionami" podkowy. Dodatkowy od góry gwiazdy są przesłonięte przez B352 i jego południowo-zachodnie przyległości. Wizualnie nigdy jej nie wyłapałem, w przeciwieństwie do pobliskiej NGC 6997. Oczywiście polecam oba Barnardy w lornetkach - pod dobrym niebem oba są dobrze widoczne już w 10x50 (choć na pierwszy strzał lepiej mieć trochę większy instrument).
 4. Jak najbardziej jestem za, ale niech ankieta jeszcze powisi kolejną dobę (choć nie sądzę, żeby miało odwrócić się od stanu 3:16). W piątek zadziałamy z Ignisem odnośnie ewentualnych przenosin. Swoją drogą, @robert_sz - jak Twoim zdaniem wygląda to teraz, zgodnie z Twoją wcześniejszą sugestią (tj. wszystkie obserwacje w jednym dziale, niezależnie od sprzętu)? Jak pisałem, nie do końca się odnajduję, ale chętnie poznam Twoje zdanie.
 5. Aktualizacja eksperymentu: Poprzenosiłem kilka wątków do obserwacji "ogólnych" i już czuję, że coś jest nie tak (jak z tym piwem bezalkoholowym ). Lubiłem widzieć obserwy lornetkowe w jednym miejscu. W znacznej mierze wynika to z tego, że lornetkami Minkowskich nie wyłapiemy, a i ogniskowa 1500 nie da szerokich pól. Czasem możemy inspirować się wzajemnie z użytkownikami teleskopów, ale jednak rozbicie tych działów zupełnie bezpodstane nie jest. Teraz szukanie wątków lornetkowych jest jeszcze trudniejsze (chyba, żeby otagować każdy temat tagiem w rodzaju "obserwacje teleskopowe", "obserwacje lornetkowe"). Rozumiem, że pewne wątki czasem są mieszane sprzętowo i w tym przypadku niech decyduje obserwator, gdzie chce swoje relacje zamieścić (choć pewnie dobrze jest kierować się zasadą, żeby dział odpowiadał procentowemu opisowi).
 6. Wracając do tematu - proponuję eksperyment na żywym organiźmie: w ciągu paru godzin przeniosę 20 ostatnich tematów lornetkowych do ogólnych obserwacji DSO i zobaczymy, jak to wygląda, ok?
 7. No właśnie w praktyce on już jest - "Obiekty głębokiego nieba". Zdaję sobie sprawę, że pewne rzeczy można łączyć na wiele sposobów, ale poprzedni podział był cholernie czytelny. Zwróć uwagę, że koledzy cyklopi mają do dyspozycji trzy działy obserwacyjne (DS, US, gwiazdy) i trzy sprzętowe (teleskopy, okulary, reszta sprzętu). Pewnie powiesz, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do nich się dopisywać z relacjami lornetkowymi, ale jednak mam wrażenie, że te obserwacje mają nieco inny odcień. Poza tym, jest znacznie czytelniej szukać inspiracji wśród tekstów dedykowanych sprzętowi, jakim obserwujesz. Moim zdaniem dodanie piątego pod-działu w "Co obserwujemy" nie wpłynie negatywnie na czytelność, a wręcz ją podbije.
 8. Mam pytanie, głównie do wizualowców, a jeszcze główniej - do lornetkowców: czy obecne sklejenie działu "Kosmos w 3D, czyli obserwacje lornetkowe" z działem "Sprzęt/Lornetki" Wam odpowiada? Prawdę mówiąc, wolałem, kiedy oba te działy były rozdzielone. Kto chciał - sprzętował, a kto chciał ładować baterie relacjami - wskakiwał w relacje. Obecnie oba nurty tematyczne splatają się w mało czytelny warkocz wątków, dodatkowo wprowadzając w błąd pewną nielogicznością umieszczenia relacji w dziale "Czym obserwujemy". Postulowałbym o wydzielenie działu "Obserwacje lornetkowe" w sekcji "Co obserwujemy", a całą sprzętową resztę widziałbym tam, gdzie jest obecnie. Co Wy na to? Zapraszam i do ankiety, i do dyskusji.
 9. Widzę, że jak się nie pospieszę ze sto-czwórką, to nie załapię się na wizualne podium... B104 wskakuje na najpilniejszą listę Tomku, świetna relacja to taka, po której apetyt na gwiazdy staje się powoli nieznośny. I własnie takiego apetytu mi narobiłeś. Dzięki!
 10. Wzorowy asfalt. Bez obaw.
 11. 1. Hagen + Ola + Adaś Gościniec nowy nr 2 2. kapral + Kinga Potrawy 1 3. Mirek - Pyrlandia pokój nr 6 koszulka XXL 4. szdom1 - Pyrlandia; pokój Ignisowy; koszulka XL 5. Perseus+1, Potrawy 2 6. miron + Ida (córka) Potrawy 3 7. sferoida - Pyrlandia, jak zawsze 8. Jacek E - Pyrlandia 3 9. jolo - Pyrlandia 3 10. Acidtea - Pyrlandia 1 11. Prestoneq - pyrlandia pok. 4 12. Marko7 - Gościniec nowy nr 1 13. Gayos - Pyrlandia pokój 6 14. Anva -Pyra 3 XL-1szt 15. Puchciu - Pyrlandia 4 16. przemo77 - Pyrlandia 4 17. WIESIEK31-Pyrlandia 4 18. Virus - Pyrlandia pok. 6 19. Rafalt73 - Gościniec nowy nr 1 20. Jacek 2 - Pyrlandia pokój nr.2 21. Pery-Pyrlandia pokój nr.4 22. Maciej - Pyrlandia pokoj nr 1 23. Bandros - Pyrlandia 6 24. Cyberboss - Pyrlandia nr 7 25. matti_94 - Pyrlandia pokój Trójmiasto 26. darius - Pyrlandia nr 7 27. Zielu - Pyrlanida nr 3 28. ignisdei - Pyrlandia nr 7 koszulka XXL (kolor dla odmiany brąz ) 29. Artir - Pyrlandia pokój nr 6 30. MarWo - Pyrlandia 31. OPrzemo + 2 - Gościniec - pokój 3 32. towerfox- Pyrlandia pok. 7 33. Klucha- Pyrlandia pok. 7 34. Paździoch- Potrawy 4 35. Krisq - Gościniec - pokój 1 36. Lukasz83 - Pyrlandia pokój nr.5 37. Alice - Pyra 5 38. sp3occ - Pyrlandia pok. nr 6 39. qbanos - nocleg we własnym zakresie 40. SZKLARZ + zawodniczka 35 - Stary Gościniec 41. Stefanchm - Pyrlandia pok. nr 6 42. Thomas - Pyrlandia pok. nr 1 43. Konrad i Ania - Gościniec - pokój 5 44. Wąski Piotr Wieczorek - Gościniec - pokój 6 45. Willow - Gościniec - pokój 6 46. Pawcio i Mona - Gościniec - pokój 6 47. pawelsky - Gościniec - pokój 6 48. krystian_koza Gościniec - pokój 1 49. jackomowa - Pyrlandia pokój 2, koszulka L 50. bazyl (+żona i dzieci w wieku 1 i 3 lata, ale tylko jeśli znajdzie się jeden pokój dla nas) Gościniec Stary - pokój 4 0sobowy 51. Ewa (może jednak w mojej dziupli?) 52-57. Panasmaras, Pablito, Max, Marek+Ola, Staszek (Pyrlandia nr 5)
 12. Z punktu widzenia "producenta treści" to tak nie działa. Napisanie każdego większego posta zajmuje czas, a co dopiero spisanie relacji (inna sprawa, że sam produkuję coś rzadko, ale jak piszę - to jest tasiemiec, który potrzebuje około tygodnia pisania, ilustrowania, leżakowania i korygowania, zanim zostanie upubliczniony). A jeśli siedzisz nad czymś tydzień i widzisz odzew homeopatyczny, to opadają ręce. Wiem, wiem... piszemy głównie dla siebie, ale jednak skoro wrzucamy nasze wypociny na medium publiczne, to liczymy na odzew. Czasem na głupie polubienie. Cokolwiek, co nam powie, że było warto tyle siedzieć nad danym materiałem. Szczególnie frustrujące w wizualnej zabawie jest to, że zgodnie z powiedzeniem "jeden obraz wart tysiąca słów", pod dobrym tekstem znajdziesz zwykle mniejszy odzew niż pod przeciętnym zdjęciem. Może to tylko kwestia proporcji wizual:astrofoto, może znak czasów, może zabieganie, a może zwykłe lenistwo - naprawdę nie wiem. W każdym razie po kilku takich walkach z własnym tekstem i nikłym odzewem, nierzadko czuję więcej wypalenia niż satysfakcji. Co do samego konkursu, rozumiem bardzo dobrze Łukasza, który był głównym opiekunem IKA. Owszem, relacje są dodawane, ale w obu edycjach rzutem na taśmę. To zwyczajnie jest frustrujące. Oczywiście ani Łukasz, ani ja nie oczekiwaliśmy, że relacje napłyną w pierwszym tygodniu kwietnia. Mamy też świadomość, że pogoda też potrafi zblokować najlepsze chęci i największą mobilizację. Nie chcemy też obarczać nikogo winą, przecież nasze hobby to tylko jedna z przypraw naszego życia. Ale... odczucia mają to do siebie, że są odczuciami. Chociaż opiekowanie się konkursem jest domeną rozsądku i "techniczności", to odczucia i tak swoje dopowiedzą (w końcu jesteśmy ludźmi). Ponadto, może część z Was patrzy na IKA jak na nową inicjatywę, ale w praktyce (jak podkreśał wielokrotnie Łukasz), jest to lifting konkursu, który jest na forum już dwa i pół roku. I prawdę mówiąc, sam też nie widzę sensu ciągnięcia tego dalej. Konkursy astrofotograficzne, przez specyfikę dziedziny sa bardziej pogodoodporne. Tutaj - cóż, chyba najlepiej trzymać się zasady "róbmy swoje", bez nadzwyczajnych mobiilzacji, bez zrywów konkursowych, po prostu z uwzględnieniem tego, że to tylko hobby. Nic na siłę, tak chyba będzie lepiej.
 13. Może ja? Chyba, że Ojciec Założyciel by zechciał...
 14. Sęk w tym, że pastel zostawia bardzo szeroki ślad. Jeśli zamierzasz rysować na arkuszach A1 - A2, to pastel się sprawdzi natomiast do A4 polecam jednak ołówek lub dobrze zatemperowaną kredkę.