Skocz do zawartości

bartolini

Użytkownik
 • Zawartość

  68
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

45 Excellent

O bartolini

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Wrocław
 1. Obiekt tygodnia 19.11. 2017 Abell 4

  Na deepskyforum jest wątek na temat Abell'a 4 - założony przez Pawła Trybusa z dyskusją odnośnie towarzyszących galaktyk: http://www.deepskyforum.com/showthread.php?215-Abell-4-and-Hickson-16
 2. Jak dbać o okulary.

  Omiatam pędzelkiem, a potem mikrofibra do optyki. Dobrze mieć kawałek dobrej mikrofibry w woreczku (żeby nie zbierał syfu), w polu - czasami przypadkiem chuchniesz w okular czy szukacz w czasie obserwacji, to nie musisz rękawem pucować Niektórzy używają lenspen'a https://www.lenspen.com/ w nim masz zintegrowany pędzelek i taki szmatko-aplikator do usunięcia tłustych śladów.
 3. Pablitus 14,7" - pierwsze światło!

  Tak - położenie punktów podparcia wygenerujesz w plop. http://www.davidlewistoronto.com/plop/ Sam program liczy metodą elementów skończonych i ma algorytm optymalizacyjny który szuka takiego położenia zadanej liczby punktów podparcia, żeby ugięcie lustra było jak najmniejsze. "Ręcznie" dla modelu jak ten pokazany na stronie plopa musiałbyś rozwiązać układ ~kilku tysięcy równań różniczkowych - dla każdego kroku optymalizacji od nowa Problem jest podobny do rozwiązania sposobu podparcia wzorca długości - tylko w dwóch wymiarach jest to prostsze i można to "ręcznie" policzyć. https://en.wikipedia.org/wiki/Airy_points Ta stronka z dość konkretnymi radami i zdjęciami odpowie na część twoich pytań: http://www.loptics.com/articles/mirrorsupport/mirrorsupport.html
 4. Meade 10" ACF f/10

  OK - dzięki. Meade podaje 26 lbs czyli 11.8 kg - pewnie to masa tuby bez dekla.
 5. Meade 10" ACF f/10

  Jolo - mógłbyś zważyć tubę?
 6. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Zwłaszcza, że kompromis na aperturze i powiększeniu pozwala wydać mniej kasy na statyw z głowicą. A z tego kosztu na początku przygody z lornetami ludzie nie zdają sobie sprawy, nawet przy budżetach 2000-3000PLN - chyba że żuraw ATM.
 7. Połączenie: kamera - teleskop; jak to ugryźć?

  Teraz rozumiem o co chodzi - trochę lipa bo żeby sobie wizualnie popatrzeć przez tego telepa trzeba by zrobić kombinację ze złączkami. Pierścień o który pytasz służy do przymocowania firmowego koła filtrowego (6 otworów na obwodzie), a patent z "jaskółczym ogonem" i trzema śrubami zaciskowymi stosował (stosuje?) np. SBIG.
 8. Połączenie: kamera - teleskop; jak to ugryźć?

  Możesz wrzucić fotkę? Jeżeli tuleja wyciągu ma średnicę otworu 2" (50.8mm) to raczej nie da się jeszcze zrobić gwintu M48. Może jest M54x1 pod flattenery sky watchera?
 9. Połączenie: kamera - teleskop; jak to ugryźć?

  Ten equinox 80 ma tuleję wyciągu (drawtube) zakończoną tylko otworem pod złączkę 2" czy jest jeszcze jakiś gwint?
 10. Połączenie: kamera - teleskop; jak to ugryźć?

  Jeżeli wkręcisz IDASa w gwint filtrowy flattenera to wyjdzie tak: 56mm od czoła flattenera: http://www.televue.com/pdf/literature/Focal Reducer Flattener.pdf minus 18mm backfocus camery (strona 22): http://198.11.176.239/file/repository/PDF/CameraManual/QHY168C_Manual_EN.pdf = 38mm minus 2mm adapter z żeńskiego M54x0.75 (strasznie drogi może jest tańszy ZWO albo QHY) https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9315_TS-Optics-Adapter-from-M54x0-75-to-T2---T2-Focal-Adapter-for-M54x0-75.html =36 minus -10mm tulejka z żeńskim T-2: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p557_Baader-Adapter--37-continious-female-T2-thread.html =26 i to załatwisz adapterem T2-T2 26mm: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4948_T2-Extension-Tube---26mm-Length.html TADAM!!!
 11. Jaki okular, podstawy, 8 cali

  To może być jakiś Nostrus/zoomion - f/4 z lustrem sferycznym :/ Kiedyś był praktycznie taki sam temat: https://astropolis.pl/topic/54162-zoomion-reaktywacja/ I szczerze powiem "strzeliłem ździwko" że chinole robią takie newtony ze sferami.
 12. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  UB daje super efekt przy obserwacjach Kokonu. Mam nadzieję że pomoże też przy północnej części pętli Barnarda.
 13. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  Porównywałem parę razy w dużych dobsonach OIIIkę Lumicona (z nowych partii) z OIII Baader no i Lumicon jest wyraźnie lepszy. To znaczy Lumicon jest trochę szerszy i dzięki temu nie wycina tak tła - a przy okazji słabszych partii obiektu, jak Baader. Jeśli chodzi o OIII Baadera to mam 2" i parkę 1.25". Mam też parkę ultrablocków. I przy w miarę dużej źrenicy 5.5mm w mojej 20x110 baadery się bronią - na przykład Veil lepiej wygląda w B. OIII niż w UB. Baader OIII jest też fajny do wyciągania planetarek, mocno przygaszając pole gwiazdowe. Paweł, zastawnawiałem się nad NBP i on ma na linii h-beta opadające pasmo, czy testowałeś go na obiektach świecących w tym paśmie - daje radę?
 14. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  Lukost - to było OIII czy UHC Lumicona?
 15. Jaki UHC w humanitarnej cenie?

  Czasami się psuje - trzeba uważać na stare Lumicony z lat 90-tych. W tych filtrach dochodzi do delaminacji warstw. https://www.cloudynights.com/topic/527199-spectroscopic-analysis-comparison-of-nebula-filters/page-3?hl= spectroscopic
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)