Skocz do zawartości

Ekolog

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 107
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktualizacje statusu dodane przez Ekolog

  1. Polecam stosowanie darmowego programu PhotoFiltre7.
    Podczas zapisywania obrazu w formacie jpg można wybrać procenty i wartość 60% zamiast 99% znacząco obniża rozmiar pliku i wchodzi tu łatwo i skromnie.
    Stosuję to często.
    "Każdy, nawet najprostszy edytor foto posiada opcję ustawienia stopnia kompresji przy zapisie jpg. Po prostu trzeba z tego korzystać."  - to cenna "dopowiedź" znana mi i uzyskana od znanego @lulu
    Podpowiem, że najlepiej chyba (?) zmniejszać podgląd i skopiować ekran wtedy, a nie odpalać jawne przeskalowanie w programie (bo pismo chropowacieje - przynajmniej w Paint).
    Pozdrawiam

    1. jolo

      jolo

      Cytat

      Czy moje nowe wątki i posty są widoczne dla Admina i Moderatorów? Tutaj nie działa mi PW, do mojej skrzynki emailowej  z emaila na ktorym jestem zarejestrowany nie mam już dostępu więc ewentualną odpowiedź proszę podać mi jakoś inaczej (np PW na Astromaniaku)

      Tak, są widoczne. 

      Od takich pytań jest dział Sprawy techniczne. 

  2. Należąca do NASA kapsuła Osiris-Rex wleci w niedzielę widowiskowo w ziemską atmosferę z prędkością ponad 15 razy większą niż pocisk karabinowy.

    Wytworzy na niebie kulę ognia, ale osłona termiczna i spadochrony spowolnią opadanie i delikatnie lądowanie na Pustyni Zachodniej w stanie Utah.

    Kapsuła przenosi cenny ładunek – garść pyłu porwanego z asteroidy Bennu, kosmicznej skały wielkości góry, która może dostarczyć odpowiedzi na najważniejsze pytania: Skąd pochodzimy?

    https://www.bbc.com/news/science-environment-66844738

    Pozdrawiam

    powrot.jpg

  3. Panel naukowców wzywa do gigantycznego przyspieszenia badań nad stacjami kosmicznymi.
    Wraz z pojawieniem się na horyzoncie komercyjnych stacji kosmicznych, ankieta wśród naukowców wykazała, że zakres i tempo badań w kosmosie powinny przyspieszyć.

    Jaki jest sens istnienia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)?
    Dla niektórych stacja - najdroższa konstrukcja, jaką kiedykolwiek zbudowano - stanowi triumf inżynierii.
    Stacja gościła astronautów przez ponad dwie dekady z rzędu, pokazując wytrzymałość międzynarodowego partnerstwa, nawet w czasie wojen, i zapewniła miejsce docelowe dla agencji kosmicznych, które nie mogą sobie jeszcze pozwolić na powrót ludzi na Księżyc.
    Dla biologa z Uniwersytetu Florydy, Roba Ferla, ISS jest jednak jedynym w swoim rodzaju laboratorium, które dopiero zaczyna być dobrze wykorzystywane.

    Rosnąca ładowność rakiet i ich coraz szybsze starty ułatwiają szybkie prowadzenie badań naukowych.
    Dział BPS NASA poszukuje również wystarczających funduszy, aby wysłać naukowców w kosmos w celu samodzielnego przeprowadzenia badań.
    Musimy szybciej przeprowadzać eksperymenty w kosmosie - napisała dyrektor NASA BPS Lisa Carnell w e-mailu do Science.
    Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której pełne ukończenie i zrozumienie eksperymentu zajmuje 10 lat.

    Krystyn Van Vliet, wiceprezes ds. badań i innowacji na Uniwersytecie Cornell, chce, aby to przyspieszone tempo przeniosło się poza ISS na stacje komercyjne, które ją zastąpią.
    Następna dekada będzie pełna odkryć i transformacji - mówi. Ale już teraz musimy to realizować.

    https://www.science.org/content/article/panel-calls-giant-boost-space-station-research

    Pozdrawiam
     

    _20230912_nid_space_research_decadal_iss.jpg

  4. Odbyłem dość długą wymianę konwersacji w statusie nieobecnym już na ekranie gdzie pozdrowiła mnie grafiką (każdy może zobaczyć) z Panią M. i wydaje mi się, że Matylda jest osobą taką jak się prezentuje (za jaką podaje) i z dobrymi intencjami - też przez moment zaczynałem wątpić! 🙂

    (to samo zaraz wkopiuję Tam by Matylda na pewno to zobaczyła).

    Faktycznie może warto nie prowadzić aż dwóch wątków (ten i Kącik) no chyba że one będą ożywianie nie w ten sam dzień - zwłaszcza w dniach gdy na forum wpadło dużo innych wpisów w ciągu ostatnich 24 godzin.

    Wątek "Kosmiczne wariacje" może jest dobry ale w pierwszym wpisie zabrakło informacji co to jest.

    Ja przez przypadek pamiętam że to jest jakaś wielka "nadgromada" galaktyk w kosmosie:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Laniakea

     

    Ze smutkiem pomyślałem że akurat do owego wątku znakomicie pasowałby mój link do przewspaniałej, ARCY-ZNAKOMITEJ (10/10) piosenki o kosmosie za którą nie dostałem ani jednego lajka (może teraz ktoś ją i mnie doceni).  Tam jest link do owej piosenki =>

     

     


    BTW


    Zdjęcie ogromnego łuku plazmowego obok Galaktyki Andromedy zdobyło tegoroczną prestiżową nagrodę fotograficzną.

    Zespół astronomów-amatorów pod przewodnictwem Marcela Drechslera, Xaviera Strottnera i Yanna Sainty'ego dokonał zaskakującego odkrycia.
    Naukowcy badają obecnie nowo odkrytą gigantyczną chmurę gazu.
    Może to być największa taka struktura w pobliskim środowisku we Wszechświecie.

    Sędzia i astrofotograf László Francsics stwierdził, że zdjęcie jest zarówno spektakularne, jak i cenne.
    Nie tylko prezentuje Andromedę w nowy sposób, ale także podnosi jakość astrofotografii na wyższy poziom.

    Królewskie Obserwatorium Greenwich w Londynie, które organizuje konkurs Fotografa Roku Astronomii, przyznało także dwóm 14-letnim chłopcom z Chin nagrodę Młodego Fotografa Roku Astronomii.

    Nowa klasa mgławic galaktycznych wokół gwiazdy YY Hya – Zwycięzca w kategorii Gwiazdy i mgławice.
    Zdjęcie przedstawia nieznaną wcześniej mgławicę galaktyczną zawierającą parę gwiazd otoczonych wspólną otoczką, co dodaje kolejne ekscytujące odkrycie do zwycięskich zdjęć.

    https://www.bbc.com/news/in-pictures-66807814

     

    Pozdrawiam

     

     

    k0.jpg

    k3.jpg

    k4.jpg

    k5.jpg

    YY.jpg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  7 więcej
    2. Ekolog

      Ekolog

      Zgłosiłem cztery powyższe wpisy jako skandaliczne naruszenie wielu punktów regulaminu, spam i naruszenie netykiety

    3. SZKLARZ

      SZKLARZ

      Nie wiem czy wiesz,ale w tym miejscu liczy się ilość zgłoszeń,chcesz rywalizacji ? Ja mam dużo czasu i spore możliwości,a Ty ?

    4. Ekolog

      Ekolog

      NASA wybrała 13 potencjalnych regionów lądowania dla misji Artemis III, które znajdują się w odległości nie większej niż sześć stopni szerokości geograficznej od południowego bieguna Księżyca.

      Każdy z tych regionów ma około 15 na 15 kilometrów i zawiera wiele możliwych miejsc lądowania o promieniu około 100 metrów.
      Wybór regionów został dokonany na podstawie analizy danych z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która wykonuje wysokiej rozdzielczości zdjęcia i pomiary powierzchni księżycowej.
      Przy wyborze regionów brano pod uwagę takie kryteria jak nachylenie terenu, łatwość komunikacji z Ziemią, warunki oświetlenia i dostępność zasobów.

      Na zdjęciach widać między innymi krater Shackleton, w którym znajduje się sam południowy biegun Księżyca.
      Krater ten ma około 21 km średnicy i około 4 km głębokości.
      Jego wnętrze jest prawie całkowicie pozbawione światła słonecznego, ale jego brzeg jest częściowo oświetlony przez Słońce.

      W takich warunkach mogą się zachować ślady lodu i innych lotnych związków chemicznych, które mogły być dostarczone na Księżyc przez komety lub asteroidy miliardy lat temu.
      Te związki mogą być kluczem do poznania historii i ewolucji Układu Słonecznego, a także do stworzenia bazy dla długoterminowej eksploracji kosmosu.


      https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/niesamowite-zdjęcia-księżyca-pokazują-miejsca-gdzie-wylądują-ludzie-takich-szczegółów-jeszcze-nie-widzieliśmy/ar-AA1gYNIy

      Pozdrawiam

      ksie.jpg

  5. Dwa lata temu na NYT napisano:
    Należący do NASA łazik Perseverance na Marsie potwierdził udane pobranie pierwszej próbki skały.
    Łazik zapieczętował tubę zawierającą rdzeń skalny, który jest nieco grubszy niż ołówek, i schował go na przechowanie w swoim brzuchu.
    Ta i inne zebrane próbki zostaną zrzucone na glebę w celu zebrania przez inny zespół urządzeń i mały statek kosmiczny.
    W końcu zostaną przewiezione na Ziemię , pomagając naukowcom badać tajemnice Czerwonej Planety w podobny sposób, w jaki próbki księżycowe z misji Apollo i sowieckich pomogły w lepszym zrozumieniu Księżyca.
    Od dziesięcioleci geolodzy planetarni chcieli badać skały z innej planety.
    Zrobili to z kawałkami Marsa, które zostały wyrzucone w kosmos przez impakty na tę planetę, a później wylądowały u nas jako meteoryty.
    Ale w przypadku marsjańskich meteorytów naukowcy nie mieli pojęcia, skąd pochodzą skały - to intrygujące elementy układanki.
    Dzięki próbkom Perseverance naukowcy będą dokładnie wiedzieć, z jakich skał pochodzą próbki, a łazik przeprowadził szczegółowe badania ich otoczenia.
    Perseverance zbiera próbki skał i gleby, ale nie ma możliwości dostarczenia ich z powrotem na Ziemię. To będzie czekać na przyszłą misję, która wciąż jest projektowana.
    W sobotę Ingenuity, robot-helikopter towarzyszący Perseverance, wykonał swój 13. lot, badając serię odsłonięć, aby pomóc w planowaniu nadchodzących prac łazika.

    No właśnie. Paczki są, listonosz jeszcze się nie urodził 🙂

    wiertla.jpg

  6. Rosja rozpoczęła swoją pierwszą misję na powierzchnię Księżyca od prawie pół wieku, starając się być pierwszym krajem, który wyląduje na księżycowym biegunie południowym.
    Moskiewska misja Łuna 25 wystartowała zgodnie z planem z kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
    Uważa się, że południowy biegun Księżyca zawiera pokłady wody.
    Rosyjska misja ściga się z Indiami, które w zeszłym miesiącu wysłały swój własny lądownik, który już krąży wokół Księżyca.
    Rosyjski szef kosmosu powiedział Interfaxowi, że lądownik ma wylądować 21 sierpnia. Na początku tego tygodnia indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 miał dotrzeć na powierzchnię 23 sierpnia.

    To ja potrzymam kciuki za ... indyjski sukces w tym "wyścigu".

    News z BBC

    https://www.bbc.com/news/av/world-europe-66470294

  7. 'Srebrny Glob' fajne, alternatywne pojęcie by nie pisać tylko i zawsze 'Księżyc' (Wielką literą) lub '(naturalny) satelita Ziemi'. 

    Ciekawe skąd się wzięło?

    Indyjska sonda Chandrayaan-3 dotarła na orbitę Księżyca i przesłała zdjęcia jedynego naturalnego satelity Ziemi.
    Teraz ludzie (nadzorujący z Ziemi) i urządzenia przygotowują się do najtrudniejszego etapu – lądowania na powierzchni Srebrnego Globu.

    Filmik:

    https://youtu.be/wWG3O-89sP8

    Inspiracja z:

    https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/sonda-z-indii-na-orbicie-księżyca-pierwsze-zdjęcia-z-historycznej-misji/ar-AA1eUuL6

  8. " Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.

    Dżentelmeni je mają. "

    😉

    Świetny opis, świetna ogniskowa, świetna ilość klatek. Andrzej wymiata w najlepszym tego słowa znaczeniu. To ile trzeba zainwestować by zdobyć taką Wenus? 😄

     

  9. Nauczyciele są Ok. Nie wiedziałem, że "Wielki słownik języka polskiego" opisuje też sentencje a nie tylko pojedyncze słowa. Tu taka jedna =>

     

  10. Klikając kolejno w górny obszar czarnej grafiki w tamtym poście uzyskacie ogromny detal (powiększenie mapy) gdzie widać jak "uszkodzone" jest sztucznym światłem niebo w Europie i wychodzi na to, że na obserwacje trzeba niestety jechać tam gdzie bywają - na wolności - niedźwiedzie i zdarzają się nawet w tym wieku śmiertelne dla ludzi przypadki po kontakcie z tym ssakiem.

    Alpy, Bieszczady, Rumunia. Polecam gaz pieprzowy mieć przy sobie a może i odstraszacz akustyczny (cichy dla nas lub nie).

     

    1. Ekolog

      Ekolog

      Jak ktoś zna dobre sposoby na niedźwiedzia to zapraszam do napisania tu lub w jego statusie. Na pewno dam lajka, choć zdradzę Wam że wszystkiego jednak nie lajkuję. Poziom zdjęć obłoków srebrzystych jest tak wysoki że trzeba jednak wybierać te najlepsze?

      BTW

      'Kto lajkuje ten może spodziewać się lajków, a kto nie to nie'. Taką mądrość skądś pamiętam niejakiego Karma Wraca (no może ten człowiek był płci Kobiecej) 😉

      Zalecam branie jej pod uwagę mimo, że z dalekich Indii przymigrowała do nas. 

      To a propos =>

       

  11. Zaraz idziemy do lasu.

    Niestety bez kompasu.

    Ale udaję odwagę.

    Bo nie chcę wyjść na babę.

    Choć wiedzą to nawet jełopy,

    Że baby są twardsze niż chłopy.

    1. Ekolog

      Ekolog

      A tak poważnie,  czy to są rymy częstochowskie? I naprawdę niedawno się w lesie pod Wrocławiem zgubiliśmy i strach był ogromny

    2. Ekolog

      Ekolog

       Co z tego że w komórce (google maps) widziałem gdzie jestem jak nie wiedziałem w którym kierunku ustawić mapę i iść! 😄 😞

    3. Ekolog

      Ekolog

      @Andrzej Lach brawo Ty. Najlepszy z najlepszych aktualnie. Dobrze, że jesteś! Tam dziś jest o Tobie =>

       

      Przypuszczam, że tacy (młodsi ode mnie) ludzie jak Andrzej i inni potrafią użyć aplikację "kompas" w smartfonie  i nawet bez fizycznego kompasu wyjść prostą linią z lasu. Ja mam ją ale mam problem z jej używaniem. 😕

  12. Kochani, szanowni forowicze. Jest ważna dyskusja światowa czy pomarańczowe karły to najlepsze miejsce pod Słońcem, ups, w naszym wszechświecie, do ulokowania się z życiem.
    Polecam zarówno artykuł na zacnej polskiej Uranii jak i mój wypocinek yntelektulany, który z deczko przeedytowałem, więc warto może i tam Wam wdepnąć.

    Przy okazji pytanie, czy na pomarańczowych karłach też widziano plamy jak na Słońcu? Bo chyba im więcej palm tym więcej niebezpiecznych wyrzutów?
    A może te pomarańczowe karły to jednak nie najlepszy pomysł na takie realizowanie idei rozwoju cywilizacji kosmicznych "Autostopem przez galaktykę" lub "Kolonizacyjnego star-hoppingu"?

    I jeszcze jedna uwaga.
    Statusy to miejsce na większy luzik. Piszcie co Wam wydaje się ciekawe lub zastanawia w naszym kosmosie.

    Powiem wam, że adminuję tam i siam. I bardziej mnie cieszy gdy inni coś wrzucają na moje grupy niż gdy ja głównie się produkuję w jakimś tygodniu.
    Dlatego tu, w statusach, czekam, z wytęsknieniem, na jakieś wrzutki, coby nie zdominować tej listy swoim, ekologiczny nickiem. 🙂

    Choć nie adminuję ani nie moderuję tutaj ale jakoś tak z rozpędu podobnie traktuję nasze forum.
     
    Tu pierwszy link (do Uranii):

    https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/planety-wokol-pomaranczowych-karlow-najlepszym-miejscem-do-poszukiwania-zycia

     

    Tu do wspomnianego wątku u nas:

     

     

  13. WOW Potężna obniżka na ten zestaw w DeltaOptical. Swego czasu ZbyT mówił mi że bardzo mu się podobał ten zestaw czyli luneta 120/1000 na EQ5 i tylko z racji jakiegoś kompromisu (może z portfelem lub bagażnikiem w aucie) poprzestał wtedy na Maku 127.

    Tak naprawdę od zawsze o tym modelu pamiętam ale ciągle coś. A to pralka padła, a to kuna poprzegryzała coś w aucie, a to coś nie tak ze zdrowiem.

    dobry.png

    https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1201-eq5-120-1000?from=listing

    1. Ekolog

      Ekolog

      Słuchajcie! Albo ja mam słaby wzrok bo starość nie radość albo ten soczewkowiec wraz podnóżkiem zmienia cenę? 😄 😮

      Musiałem, kurczę pieczone w pysk, edytować grafikę.

      No niech będzie, że mea culpa. 

      mea.png

    2. DarX86

      DarX86

      Nie dam sobie ręki uciąć ale wydaje mi się, że przed promocją był taniej. 

    3. ignisdei

      ignisdei

      Zawsze mamy w Delcie, realne forumowe 10% partnerskiego,  nie dotyczy tej zniżki inflacja i marketingowe zagrywki 🙂 

  14. jak nie tam to tu macie okazję napisać o jakości luster i teleskopach pozaosiowych dla amatorów o czym tam wspomniano. Przy okazji zadanko. Jaki  błąd liczbowy tam zrobiłem. Nie edytuję i dlatego żeby nie było pod postem znowu wzmianki [edytowano] (wstyd mi trochę) ale też dlatego że rząd wielkości się zgadza czyli idea jest słuszna 😉

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. Ekolog

      Ekolog

      A tak to wygląda w teorii w przekroju (ale w tym przykładzie chyba poszli na kompromis czyli lekką deformację obrazów bo lustro główne nie powinno chyba być symetryczne)

       

      post-248167-0-96029600-1620979984_thumb.

    3. Ekolog

      Ekolog

      Tu jakby z deczko lepiej o ile niesymetryczne lustra by były

      images?q=tbn:ANd9GcSwSOwUOoLu8Ko7bjT_cWe

    4. Ekolog

      Ekolog

      No i czym potem czyścić takie lustro co kosztuje (za nietypowy kształt i konsultacje z fizykiem od fal) ? Bo chyba nie tak 🙂 🙂 🙂 ale wątek ciekawy! =>

       

  15. Wychodzi mi na to, że ludzkość, aby przeżyć koniec naszego wszechświata, musi zbudować naprawdę solidny statek kosmiczny i wlecieć w nim w odpowiednią (ciekawe jaka masa) czarną dziurę. To jakby jedyna realna szansa. WOW.

    Przy okazji pozdrawiam Nikodema Popławskiego bo jak to się uda to może w post-wszechświecie jego imię przetrwa.  😮

    Jakby się Pan Nikodem zarejestrował na naszym forum to byłbym ... wniebowzięty 🙂

    Tutaj inspiracja:

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. Ekolog

      Ekolog

      I dodam moją interpretację tego jak rozumiem ów wykład.

       

      Nikodema.jpg

    3. Erik68

      Erik68

      W nauce ,jeżeli coś nie jest udowodnione nie istnieje.Pozistsje jedynie jako bardziej lub mniej realna teoria To że komuś coś wyszło ze wzoru lub obliczeń ,wcale nie oznacza że tam jest.10 czy 15 wymiarów, setki wszechświatów,równolegle wymiary ,dla mnie to SF.Wlasnego podwórka( wszechświata)nie ogarniamy,chociaż mamy możliwość go badać ( w przeciwieństwie do czegoś co jest poza nim),a zajmujemy się spekulacjami....dajcie już spokój ....panowie

    4. Ekolog

      Ekolog

      @Erik68 Sporo racji masz, a tamtego wątku nie podbiłem tylko doedytowałem w ostatnim poście te informacje co sobie tu przypomniałem - zainspirowany wypowiedzią @ignisdei

      Jak słusznie piszesz: nie ogarniamy.

      Example:

      http://studiakrajobrazowe.amu.edu.pl/vocabulary_tag/antropocen/

       

      Trinity_Test_Fireball_16ms.jpg

  16. Maluśka zagadka. Co przedstawia ta grafika?
    Dla ułatwienia dodam, że wystarczy uważnie czytać ostatnie wpisy na naszym forum.
    Miałem pewną trudność z jej opracowaniem bo nie wiedziałem przez jakie 'h' pisze się 'bohomazy' ale uratował mnie OSPS (polecam) =>

    http://www.pfs.org.pl/osps_mobile.php

    zagadka.jpg

    1. Ekolog

      Ekolog

      Szanowne Panie i Panowie. W związku z brakiem napływu prób odgadnięcia istoty tej grafiki czyli, kolokwialnie pisząc,

      o sso chozi  ?  🙂

      podaję jej opis oraz namiar do namiaru:

      'Naukowcy z Max Planck Institute for Solar System Research w Niemczech również przeprowadzili symulację przypominającego wir dynamo słonecznego, ujawniając żółte wyspy silnych pól magnetycznych w niebieskim morzu słabszych pól.'

      Brnąc tam w moim tekście w końcu dojdziecie do anglojęzycznego źródła (moja skromna/nieskromna* osoba przyznaje się, że przetłumaczyła za pomocą znakomitego [polecam] DEEPL COM PL )

       

  17. Lakoniczne pytanie o ciemną energię doprowadziło do pięknego zdjęcia z HST oraz arcyciekawej nowości (edytowane przed chwilą dlatego przepraszam że tu sygnalizuję) =>

     

  18. Odpalanie spalinowych pomp i kosiarek to bardzo stresujące zajęcie bo wymaga szybkiego wyciągania takiej linki ale w ograniczonym zakresie żeby jej nie urwać. Raz to dopiero sąsiad mi pomógł czyli wyszedłem na ofermę albo głupka. 😉
    To jest chyba bardziej stresujące niż star-hopping podczas wyszukiwania obiektu na niebie - szukaczem lub okularem długoogniskowym.
    Też tak macie?

     

    1. Ekolog

      Ekolog

      No i się dowiedziałem. Pompuję wodę ze studni do podlewania grządki to obniżam sąsiadom jej poziom w studniach i któremuś zabraknie. UFF.

      =>

       

    2. SZKLARZ

      SZKLARZ

      Tę linkę możesz wykorzystać w bardzo szlachetnym celu,i nie sądź,że się przestraszyłem ataku na moją grupę.Grzegorzu, Edwardzie,a może WaldeCk.sor...więcej nie pamiętam,ale ,spoko,przypomnę sobie.

  19. Ynys Enlli, mała walijska wyspa , osłaniana od świateł Wielkiej Brytanii wysoką górą, jest pierwszym certyfikowanym w Europie 'rezerwatem ciemnego nieba'.

    Mieszka tam dwoje ludzi oraz nocne ptaki morskie mające swoją kolonię.

    Ostanie zdanie brzmi dokładnie tak:

    "Mogą do niej powrócić z wyprawy po pokarm tylko w całkowitych ciemnościach."

    No z deczko się zakłopotałem. Wadliwe tłumaczenie? Ktoś lub coś lubi całkowite ciemności? 

    O sso chozi ? 🙂 Pewnie jakiś ornitolog zna trafną odpowiedź.

    To rozumiem, że teraz zlot, a kiedy wyprawa na Ynys Enlli ?  Ciężko się to pisze 😉

    Źródło: Scientific American. Edycja polska. Czerwiec 2023. Rubryka 'Skaner'.  

    1. Ekolog

      Ekolog

      Ale przecież o ile nie ma grubych chmur to gwiazdy dają trochę światła.
      To ponoć chodzi o poczucie bezpieczeństwa ptaków.
      Inne doniesienie o tym miejscu:

      'Wyspa w północnej Walii została pierwszym miejscem w Europie, które uzyskało certyfikat International Dark Sky Sanctuary.

      Ynys Enlli, znana również jako wyspa Bardsey, u wybrzeży półwyspu Llŷn, uzyskała najwyższe odznaczenie od Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba (IDA).

      Z zaledwie 16 innymi miejscami na całym świecie, wyspa dołącza do wybranej listy najbardziej odległych i ciemnych miejsc na Ziemi.'

      Nie wykluczone, że w tych ciemnych miejscach żyją światli ludzie. 🙂

      https://www.bbc.com/news/av/uk-wales-64736076

       

    2. Ekolog

      Ekolog

      Przed chwilą Stellarium netowe pokazało mi że jakiś satelita leci w kierunku Arktura.

      Uradowany pobiegłem po lornetkę 8x40mm choć nie wiem czy z dużego miasta lornetką takiego przeciętnego satelitę zobaczą czy jednak trzeba walić do Walii?

      A nie wiem nadal bo jak otwarłem okno to ukazały się ... chmurwy! 😞 🙂

      Też tak macie ?

      uff.png

  20. Niedawno (wstyd przyznać) się dowiedziałem, że Ziemia najbliżej od Słońca jest w zimie! Dlatego, jak sądzę, Australijczykom globalne ocieplenie daje się najbardziej we znaki (susze - pożary). Mają nie dość, że lato to jeszcze bliższą astro-grzałkę niż my kiedykolwiek bądź latem.

    Ale może jest jakaś wada w mojej hipotezie?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)