Skocz do zawartości

Teleskop do oceny


tfp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy taki teleskop

http://allegro.pl/teleskop-star-rider-2lata-gw-ksiazka-dvd-filtr-i1923213796.html

będzie odpowiedni, wystarczajcy czy nic nie warty nawet dla początkującego obserwatora?

Warunki do obserwacji, to głównie balkon. No i w perspektywie ewentualnie podłączenie aparatu fotograficznego. Proszę o pomoc i radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak..

To mały światłosilny refraktorek Opticona 80/400

Ale  wyciąg okularowy: 0,98"  :-\

Jest praktycznie niereformowalny nie dokupisz i wymienisz w nim okularów. Nie znam jakości załączonych do zestawu Kellnerów... ale wodotrysków bym się nie spodziewał.Jesteś skazany praktycznie na to co kupisz.

Nie lepiej kupić Ci Syntę 130/900. Sprawdzony, ekonomiczny teleskop! Tu np. na Allegro.

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-1309-eq2-i1886141036.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam głowę że było, teraz jest 1,25" !!!!! Nic dzisiaj nie piłem ;)

Edit: Żeby nie było  ;) znalazłem inną aukcję tego teleskopu u tego Allegrowicza 

http://allegro.pl/teleskop-star-rider-2lata-gw-ksiazka-dvd-filtr-i1916869775.html

Jest tam 0,98" ten sam typ teleskopu :)

post-2-137699817222_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzet optyczny moze rozbudzic fascynacje niebem. Ja zaczynałem od małej lornetki teatralnej 4X20 i zobaczyłem że na Ksiezycu sa jakieś twory, kratery? ale jakośc optyki tego wynalazku nie pozwalała na nic więcej, potem była jakaś ruska bazarowa  lornetka 10X50 która przekonała mnie że nalezy poszukac czegos większego i nierozmazującego obrazy. potem lornetka Kronos 20X60 którą zobaczyłem kratery na Ksieżycu tarczę i ksiezyce Jowisza, pierścienie Saturna, plamy na Słoncu M42,M31 i kometę 17P/Holmes, jak wiele gwiazd jest w Plejadach  i  pomyslałem  że bez teleskopu sie nie obejdzie. Stopniowo wzrastała moja fascynacja niebem rozwijajac się  wraz z ulepszaniem sprzętu. I teraz nie wiem czy lepiej proponowac komus nieobeznanemu z niebem odrazu pożadny teleskop za pomocą którego będzie próbował zobaczyc Oriona! Czy moze lepiej niech sam od najmniejszych instrumentów poznaje tajniki obserwacji i powoli doskonali warsztat i sprzęt. Uważam ze niema złego sprzetu dla naprawde początkujących. Gorsze jest chyba zakupienie teleskopu za 3500 zł i nie umieć z niego korzystać, dochodząc do wniosku jak przez taki teleskop nic nie mogę zobaczyc to na cholerę mi lornetka i wogóle ta cała astrologia;) jest przereklamowana . Ale jak masz wydać 300-400 to moze faktycznie lepiej zacząc od dobrej lornetki np takiej jaką jest Kronos 20X60 i poznać niebo zeby potem móc zakupić coś poważniejszego i cieszyc sie odkrywaniem nowych szczegółów na niebie.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzet optyczny moze rozbudzic fascynacje niebem. Ja zaczynałem od małej lornetki teatralnej 4X20 i zobaczyłem że na Ksiezycu sa jakieś twory, kratery? ale jakośc optyki tego wynalazku nie pozwalała na nic więcej, potem była jakaś ruska bazarowa  lornetka 10X50 która przekonała mnie że nalezy poszukac czegos większego i nierozmazującego obrazy. potem lornetka Kronos 20X60 którą zobaczyłem kratery na Ksieżycu tarczę i ksiezyce Jowisza, pierścienie Saturna, plamy na Słoncu M42,M31 i kometę 17P/Holmes, jak wiele gwiazd jest w Plejadach  i  pomyslałem  że bez teleskopu sie nie obejdzie. Stopniowo wzrastała moja fascynacja niebem rozwijajac się  wraz z ulepszaniem sprzętu. I teraz nie wiem czy lepiej proponowac komus nieobeznanemu z niebem odrazu pożadny teleskop za pomocą którego będzie próbował zobaczyc Oriona! Czy moze lepiej niech sam od najmniejszych instrumentów poznaje tajniki obserwacji i powoli doskonali warsztat i sprzęt. Uważam ze niema złego sprzetu dla naprawde początkujących. Gorsze jest chyba zakupienie teleskopu za 3500 zł i nie umieć z niego korzystać, dochodząc do wniosku jak przez taki teleskop nic nie mogę zobaczyc to na cholerę mi lornetka i wogóle ta cała astrologia;) jest przereklamowana . Ale jak masz wydać 300-400 to moze faktycznie lepiej zacząc od dobrej lornetki np takiej jaką jest Kronos 20X60 i poznać niebo zeby potem móc zakupić coś poważniejszego i cieszyc sie odkrywaniem nowych szczegółów na niebie.

Uhm, no nieźle czyli ma kupić  cos przez co nie będzie mógł obserwować - to taka antyrada.

Potem wyłozyć kolejne pieniążki itd. ?  Jak to nie ma złego sprzętu dla początkującego  - BZDURY !!!!!

No dzięki za takie rady.  Rudy przeczytaj wszystko co napisałeś, a potem może to zweryfikuj. 

Nikt tu nikomu nie radzi drogich teleskopów.

Ja zawsze doradzam, jak nie wiesz co kupic to zainwestuj w wyjazd na jakiś zlot gdzie będziesz mógł porównać sporo różnych teleskopów (a właściwie obrazów jakie dają) i wtedy  podejmiesz decyzje na co odkładać lub co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno pierwszego sprzętu to zawsze problem. Nie ma sprzętów uniwersalnych. Mariusz wychował się na tej samej tradycji co ja, zaczął od samodzielnego konstruowania "teleskopu" - pisze w cudzysłowu, bo nikt by tego dzisiaj nie nazwał teleskopem. Ale ja byłem z niego dumny i szczęśliwi jak obserwowałem kratery na Księżycu i plamy na słońcu oraz księżyce Jowisza.

Najlepsza rada to nie radzić nikomu. Nim sięgniesz po teleskop sięgnij najpierw po książkę. A kiedy będziesz wiedział po co Ci teleskop to sięgniesz po właściwy sprzęt. To może nie najmilsze, ale prawdziwe. Przed chwilą zakończyła się transmisja debaty w Niebie Kopernika na temat przyszłości kosmonautyki. Inny obszar, ale ten sam problem. Uczestnik Pan Baturin powiedział bardzo mądrą i oczywistą sprawę. Polecieć na Marsa? Oczywiście, ale po co? W naszym przypadku pytanie brzmi: kupić teleskop, oczywiście, ale po co? I to jest pytanie, na które każdy musi sobie odpowiedzieć. Ale  nikt tego nie robi. Dla mnie starczy Ci galileoskop, na początek. Bo na takim etapie jesteś, a to tylko jakieś 100zł. Widać wystarczająco dużo. A jeszcze więcej można się nauczyć.

Żadne hobby nie jest tanie, jeśli chodzi się po wszystko do sklepu. Astronomia, to niezwykle wyjątkowe hobby. Trzeba to dostrzec. Żaden astronom, n ie kupuje sobie własnego teleskopu VLT, by oglądać M31. Tak to działa.

Jeśli będę wiedział do czego potrzebuje teleskopu, to poznając jego parametry dowiem się czy jest on w stanie wykonać zadanie jakie mu postawię. Jak zrobisz to odwrotnie, to będziesz miał gadżet zbierający w domu kurz, którego nie będzie nawet komu odkurzyć. Czy kiedy kupujesz samochód to bierzesz ten który jest drogi, czy ten, który jest wielki jak TIR, czy ten który jest mały? ... Są jakieś kryteria, którymi się kierujemy. Jeśli ich nie poznamy, to zawsze kupimy w ciemno. Nawet jak obok nas będą stali w dwuszeregu liczni doradcy.

I na ten koniec, mała dygresja. Czy wiecie jakie pytanie jest najczęściej zadawane na forach astronomicznych? Dokładniej tak. Gdyby ktoś zadał sobie trud przeszukania tych archiwów, miał by nie jedną ale tysiące odpowiedzi na postawiony tu problem. Pytanie tylko czy nam się chce?

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe wiem co napisalem i niemam czego weryfikowac, jesli zrozumiales co napisalem to wiesz ze poradzilem koledze zakup dobrej lornetki aby nauczyl sie rozpoznawac obiekty na niebie. Mielismy tu na ktoryms watku przypadek kiedy chlopak kupil teleskop i kombinowal jak znalezc na niebie gwiazde polarna aby ustawic teleskop by zobaczyc przez niego Oriona. No koment.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak. Lornetkę (słabą) jużmam. Potrafię odszukać kilka gwiazd i konstelacji. Czy teb sprzęt, o który pytam, nie rozsypię się w krótkim czasie? No i co nim mógłbym zobaczyć, pierścienie Saturna czy coś jeszcze. Bo powiększenie jest, jak się nie mylę, x100. Nie znam parametrów takiego sprzetu, więc tu całkiem widoczna jest moja niewiedza. Czy do takiego teleskopu uda się podłączyć za pomocą adapterów aparat fotograficzny? I czy galileoskop nie jest słabszy technicznie, bo on ma maksymalnie powiększenie x50. No i chyba też chiński

http://www.jesion.pl/blog/2009/10/12/galileoscope-chinska-masowka-czy-rewolucja-w-dydaktyce/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi dlaczego akurat upierasz się przy tej pozycji? Skoro sugerujemy Ci że nie jest to dobre rozwiązanie!

Chodzi o Cenę??

edit:

Firma Opticon nie należy do firm tzw "zaufania".  Produkuje sprzęt wysoce budżetowy. To mały światło-silny teleskopik. Swiatłosilny -znaczy jasny -czytaj wymagający.

To pewnie żaden Fraunhofer ale zgaduję ma klejone soczewki. Opticon z reguły branduje swą nazwą produkty z najniższej półki! Zgaduję też, że sprzęt powala abberą.

Sprzedawcy  -dedykują obserwację następujących obiektów, cytuję: :

Księżyc i jego kratery, Mars, Wenus, Jowisz z księżycami, konstelacje gwiezdne

To nie jest sprzęt planetarny,  obrazy będą jasne i rozmyte. Na zdjęciu widzę jakieś niestandardowe okulary Kellnera. Nigdy takich nie widziałem. Spójrz jak ten teleskop wygląda...to makieta. Plastik, plastik i plastikiem pogania. Jedynie to montaż eq2..zasługuje na względne uznanie. Przy tak małym teleskopiku nie będzie drgań.

Piszą złączka fotograficzna..a dasz  głowie, że to ma podejście pod ognisko główne lustrzanki?

Pewnie chodzi tu o fotografię kompaktem. tzw. afokalną aparat, okular, teleskop.  Spróbuj wkręcić lustrzankę Canona w ten plastikowy i tandetny wyciąg zaraz się wygnie i  spadnie osiowość!

Takie coś ludzie zamieniają na guidery lub bardzo budżetowe trawelerki.

Moim zdaniem powinieneś celować w np. syntę 6", Syntę 8" Dobs lub Syntę 150/750 eq3.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem że dwa razy się pewnie kupi, co najmniej. Ale pewnie czasem, przynajmniej na początku, kupić czegoś kawałek, jakąś namiastkę. I to też prawda, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Z drugiej strony kupować coś, czego pewnie się nie wykorzysta w całości, to pewnie też nie za dobry pomysł. Na początku pewnie nie wiedziałbym jak wszystko poustawiać w teleskopie, to raczej ni epowinien być skąplikowany. Chyba, że kupować już na przyszłość.

Nie upieram się również przy mojej propozycji z początku, po prostu mam jakieś odniesienie. Aukcja tego sprzetu zakończyła się w kwocie ponad 300 złotych, tak więc kupujący go nie mają pojęcia co kupili, czy jednak nie jest on taki najgorszy?

Możecie coś konkretnego zaproponować, a może jakieś używane teleskoopy, pewnie czasem wymieniacie sprzęt? Tak czy inaczej to te raczej tańsze propozycje by mnie interesowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz prenumeratę lub kupisz wszystkie numery Encyklopedii Kosmos Tajemnice Wszechświata, to tam w prezencie dostaniesz taką prosta lunetkę. A przede wszystkim będzie sporo wiedzy przy czytaniu całkiem fajnego opracowania dla początkujących.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ale cała seria obejmuje 71 zeszytów, a one są bodajże po 6,95, to będzie razemokoło 490 złotych, bo pierwszy numer jest  zawsze tańszy. Ale za wiedzę też się płaci.

A tutaj coś by się znalazło, czy szkoda zawracać sobię głowy

http://www.nostrus.pl/teleskopy_refraktory.php

Myślę o tych poczatkowych cenach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mordę jeża ale plastik -gorszego dziadostwa ziemia nie widziała.

To się do niczego nie nadaje lepszy ten z allegro  ;D

Nie masz kasy...nie kupuj ścierwa: Daj na giełdzie ogłoszenie -kupie używany teleskop do 300zł masz szanse na:

Newtona 114/500 lub 114/900 na eq1 a może i..... 130/900 na eq2 ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydania DVD opracowane przez doświadczonych zawodowców i naprawdę wspaniałych ludzi. Może nie jest to podręcznik akademicki, ale taki nawet nie miał być. Ja to prenumerują od początku i warto ... korzystają z tego wszyscy członkowie sekcji, a i mnie sprawia to frajdę poczytać coś ciekawego i nowego. Nasz kolega kompletuje Układ Słoneczny - w sumie 1,5tys. zł.

photo.php?photo_id=1583&full

Więc nasz wydatek wart jest wiedzy, potrzebnej szczególnie początkującym. A mnie łatwiej jest przygotować się do zajęć i spotkań.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mordę jeża ale plastik -gorszego dziadostwa ziemia nie widziała.

To się do niczego nie nadaje lepszy ten z allegro  ;D

Nie masz kasy...nie kupuj ścierwa: Daj na giełdzie ogłoszenie -kupie używany teleskop do 300zł masz szanse na:

Newtona 114/500 lub 114/900 na eq1 a może i..... 130/900 na eq2 ;)

Fakt, ale lipa! Dramatyczna lipa! Odszczekuje że niema złego sprzetu dla początkujących okazuje się ze jest :) A co sądziecie o czyms takim? http://www.astrokrak.pl/424-teleskop-syntasky-watcher-sk1145-eq1-.html Skoro ma to byc coś niedrogiego na początek...
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również się podoba, cena też jeszcze w miarę przyjemna. Da się do niego podpiąc aparat? I planety tez będzie można pooglądać. Bo ciekawa propozycja i muszę sięnad nią pochylić. I jak by się on miał do zakupu wymienionych tu, używanych teleskopów Newtona 114/500 lub 114/900 na eq1 i 130/900 w cenie do 300 złotych. Które byście wybrali mając taki wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze?

Czatował bym na używkę synty 130/900 eq2

Większe lustro, stabilniejszy montaż!

ps. Nie wiem czy tamten 114/900 ma podejście pod lustro główne lustrzanki, o ile wiem ma go tylko 150/750 w górę- choć nowa wersja 130/650 podobno ma (nie potwierdzam)-stara nie maiła na 100%.

Ale ja myślę że Tobie chodzi  kompakta w projkecji afokalnej możesz go podpiąć pod niemal każdy okular teleskopu specjalnym adapterem!

Masz aparat kompaktowy prawda?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)