Skocz do zawartości

celestron 15x70


grzesiola

Rekomendowane odpowiedzi

witam zakupiłem  celestron 15x70 nawet fajne widoki tylko troszke zezowałem gdzieś wyczytałem ze to problem z kolimacją  ustawilem lornetke na statywie i faktycznie obraz nie drgał i widać było gwiazdki podwójnie więc pokreciłem śrubkami widać już jedną ale lekko rozmytą czy to da sie lepiej ustawić czy tak ma być i  do tego mi sie wydaje że na ostrości na obrzeżach troszkę sie pogorszyło czy moja kolimacja mogła to mi bezpłatnie zafundować

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym zerknąć i ocenić ale trochę mam za daleko - jestem z Gdańska. Musiałbyś kogoś łapać z okolic albo udać się na jakiś lokalny zlot/spotkanie wtedy miałbyś okazję porównać z innymi egzemplarzami. Poczekaj może ktoś z FA mieszkających bliżej Krynicy odpowie i Ci pomoże.

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki powinny być pojedyncze i tyle. W lornetce uspokojonej na statywie łatwiej jest sprawdzić kolimację. Co do nieostrości na brzegach, kręcąc śrubami kolimacyjnymi na pewno ich sobie nie dodałeś.
Spróbuj jeszcze raz pokręcić tymi śrubkami (najlepiej w dzień, na jakimś odległym obiekcie, np. antenie czy maszcie), przy czym zwróć uwagę, żeby w pionie nie było przesunięcia. Z drobnym przesunięciem obrazu w poziomie oczy sobie świetnie poradzą. 

W razie czego, masz w okolicy paru kolegów z forum.
@lukost @PawelBe @BODI - pomożecie koledze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozkręcaj! Ja na Twoim miejscu spróbowałbym jednak oddać do sklepu - niech kolimują. I bądź pewien tego co mówisz: nie, że Ci się wydaje, że coś jest nie halo, tylko że masz podwójny obraz aż bolą oczy, a lornetka nigdy o nic nie stuknęła (jeśli to prawda), bo w przeciwnym razie ktoś może Cię próbować zbyć. Miałem jeden egzemplarz Celestrona, w ktorym kolimacja trzymała się do momentu większej zmiany rozstawu tubusów - i choć to większy problem, to sklep niestety się nie czuł obowiązku pomocy, gdyż "kolimacja nie jest ujęta w serwisie gwarancyjnym".

Aha, no i bądź świadom tego, że każdy ślad gmerania w śrubkach, czy też odklejanej gumy daje tylko pewne argumenty sklepowi ażeby to odrzucić jakiekolwiek roszczenia. Ja naprawdę nie chcę pisać w tym tonie i z góry zakładać problemów, ale przerabiałem już to i owo. 

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, grzesiola napisał:

witam zakupiłem  celestron 15x70 nawet fajne widoki tylko troszke zezowałem gdzieś wyczytałem ze to problem z kolimacją  ustawilem lornetke na statywie i faktycznie obraz nie drgał i widać było gwiazdki podwójnie więc pokreciłem śrubkami widać już jedną ale lekko rozmytą czy to da sie lepiej ustawić czy tak ma być i  do tego mi sie wydaje że na ostrości na obrzeżach troszkę sie pogorszyło czy moja kolimacja mogła to mi bezpłatnie zafundować

 

Oczywiście, że taką lornetkę z powadzeniem skolimujesz własnoręczne na gwieździe. 

Pamiętaj: Jeśli jest na gwarancji zdecydowanie odsyłaj do sklepu na kolimację. Jeśli sam oderwiesz gumowe otuliny i będą ślady od śrubokręcika na śrubach mogą ci gwarancji nie uznać. Ale jeśli ją upuściłeś mogą to poczytać za uszkodzenie mechaniczne i zrobić Ci usługę odpłatnie.  DO to ok 100zł Przerabiałem na własnej skórze.

Jak co masz tu:

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich dziękuje za pomoc lornetka rozkręcona chyba skolimowana czekam na gwiazdy ale pogoda kiepska.  Gumki odklejone pan w sklepie powiedział (przez telefon że mogę sam spróbować  i nie bedzie problemu ) więc odkleiłem . O ile kręcenie śrubką w prawym okularze nie przynosiło żadnych efektów pokręciłem lewym i  jest lepiej (trochę zeszło ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)