Skocz do zawartości

Projekt 16"


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o malowanie sklejki to mam "swój" patent.

Jakieś 7-8 lat temu malowałem mebel ze sklejki który stoi w wilgotnej i zimnej piwnicy. Nic nie odłazi i nie puchnie. W 2010r zrobiłem dobsona do synty 10", używany do teraz bez puchnięcia itp. Maluję kładąc kilka warstw farby z międzyszlifowaniem drobnym papierem. Potem 3 warstwy lakieru do parkietu i mam coś jakby politurę :)

Oczywiście nic nie jest wieczne. Ostatnio widziałem spuchniętego oryginalnego dobsa syntowego w wieku ok. 7 lat. Widziałem podrdzewiałe tuby itp. Z biegiem czasu wszystko ma się prawo zużyć, fabryczne też ;) Zawsze można wszystko rozebrać, przeszlifować i pomalować wedle uznania :)

Zarówno w tym teleskopie jak i moim poprzednim kratownicowym po złożeniu kolimacja ogranicza się do 1/8-1/4 obrotu jednej lub dwóch gałek kolimacyjnych. Mowa oczywiście o kolimacji do wizuala.

Co do rurek to jakoś wolę kratownicę choć użytkownicy Synt czy Taurusów 13" nie narzekają. Swoje wczoraj "wyczerniłem" koszulkami termokurczliwymi - nawet ładnie wyglądają, jutro dam zdjęcia.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie nacieszę się nim za dużo :(  Problemy z kręgosłupem wykluczają użytkowanie takiego sprzętu więc trafi na giełdę.

 

Tyle roboty w to włożyłeś i wszystko na nic? mi też nie jest łatwo z 14" ale widoki rekompensują cały wysiłek. 

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki mam zamiar pokryć czarnymi koszulkami termokurczliwymi tylko muszę jaki patent wymyślić jak je ładnie ogrzać po całości.

rurki termokurczliwe zaczyna sie grzać od środka, żeby powietrze z niej uciekało jak zacznie się ładnie układać. Niech pan zrobi to delikatnym palnikiem gazowym są takie małe to przewodów takie mamy to tych koszulek. I prosze uważać z grzaniem za długo w jednym miejscu bo sie spaprze koszulka i bedzie brzydka. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Teleskop znalazł już nowego właściciela ale jeszcze przed sprzedażą wykonałem nowego dobsona. Nowy montaż jest niższy od poprzedniego o kilka cm, stabilniejszy i w jednym kawałku do przenoszenia (nie rozdziela się).

 

post-36-0-93785400-1412616995_thumb.jpg

post-36-0-43009300-1412617018_thumb.jpg

post-36-0-68115800-1412617031_thumb.jpg

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)