Skocz do zawartości

NGC2403


Gość JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ostrość może nie jest na 100%, kolory być może też - nie wiem jakie są w oryginale :)

Nie wydaje Ci się, że jest ciut za jasne?

Poza tym podoba mi się, nawet bardzo.

O Jezu ten znowu, że za jasne. Nie no załamka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekła mi ostrość i  podobno mam coś nie tak z kolorami, ale trudno niech będzie.

Poproszę o więcej zdjęć tych  obiektów rzadziej fotografowanych, szczególnie galaktyk  ;).

Ładnie się prezentuje ta galaktyka w wizualu, jasna i spora, można się również dopatrzeć jaśniejszych obszarów HII.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność jest tu sprawą dyskusyjną, ale zwróćcie uwagę na kolorystykę bo ona jest niestety odległa nawet od skrajnych "astrofotografów" dla mnie kolor gwiazdek powinien wyglądać tak:

ngc2403.jpg

Jale ty też porównaj jak nie widzisz różnicy między tłem a resztą i poszczególnymi gwiazdkami to masz cos naprawde nie tak...

Pozdrawiam ?

GSO RC 12", Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM85, ZWO ASI 2600MM, QHY163M, QHY63C, obserwatorium

https://www.facebook.com/astrophotograph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi miło Szymku, że porównujesz mnie do Boba Franke przyznam się, że przez myśl mi nie przeszło, by mierzyć tak wysoko.  Oczywiście  dla laików to wszystko jedno jakim teleskopem kamerą etc. jest wykonywane zdjęcie (nie wspominając o kilkudziesięciu innych zależnościach).

Ale  przytoczmy opis ze strony autora:

Instrument

12.5" RCOS @  ~f/9 (2880 mm fl) 0.64 arcsec / pixel.  The Zoomify image scale is 0.85 to 2.56 arcsec / pixel.

Mount

Paramount ME

Camera

SBIG STL-11000 w/ internal filter wheel, AstroDon Gen I Filters

Acquisition Data

10/27/2010 to 1/28/2011 Chino Valley, AZ... with CCDAutoPilot3 & CCDSoft.  AOL guided

Exposure

Lum (no filter)  435 min (29 x 15 min, bin 1x1)

Ha                  900 min (30 x 30 min, bin 1x1)

RGB                630 min (14 x 15 min each, bin 2x2)

Podkreślmy RGB  630Min bin2 przy moich 9x600s bin 1 Orionem 80ED

Czytając dalej Bob stosował excalibrator  oraz technikę LLRGB, zwróć uwagę na Ha !

Bardzo dziwią mnie twoje słowa pytania i zachowanie - nie są one zbyt konstruktywne, bo wymagasz ode mnie bym zrobił coś niemożliwego. Mało tego podważasz mój całkowity dorobek  w dziedzinie astrofotografii,  sporo wyrzeczeń oraz mnóstwo czasu.  Nie wiem czemu to ma służyć.

Pomijając sprawy sprzętowe, każdy człowiek ma jakieś ograniczenia  - jak widać ja się niczym nie wyróżniam i pewnych spraw nie jestem w stanie przeskoczyć.

Pozdrawiam i  życzę byś spróbował sfotografować NGC2403 właśnie 80ED.

Proszę Cie wpisz sobie w google NGC 2403 + 80ed i porównaj obrazy, czy aż tak odbiegam od normy na (-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

po pierwsze nie podważam Twojego dorobku po drugie chodziło mi tylko o gwiazdki, jeśli się dalej nie domyślasz to zacytuje:

...dla mnie kolor gwiazdek powinien wyglądać tak:...

Zwróć uwagę na dwie jasne gwiazdki i porównaj ze swoimi, u Ciebie toną one w żółci tego niebieskiego w ogóle nie widać, i jeśli dalej twierdzisz, że robię Ci na złość to sorry, pozostanę przy zasadzie "nie rób nikomu dobrze, to i tobie źle nie będzie"

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku 2012

Pozdrawiam ?

GSO RC 12", Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM85, ZWO ASI 2600MM, QHY163M, QHY63C, obserwatorium

https://www.facebook.com/astrophotograph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

po pierwsze nie podważam Twojego dorobku po drugie chodziło mi tylko o gwiazdki, jeśli się dalej nie domyślasz to zacytuje:Zwróć uwagę na dwie jasne gwiazdki i porównaj ze swoimi, u Ciebie toną one w żółci tego niebieskiego w ogóle nie widać, i jeśli dalej twierdzisz, że robię Ci na złość to sorry, pozostanę przy zasadzie "nie rób nikomu dobrze, to i tobie źle nie będzie"

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku 2012

Na gg napisałeś mi co innego o moim 2 letnim dorobku.  Wyszło jak wyszło kolor podesłałem Ci na maila i też nic nie wyciągnąłeś, więc o co kaman ?  Tyle się zarejestrowało i tyle jest to co wg Ciebie mam kolorować gwiazdki, nie pokazywać materiału ?  Prawdopodobnie należałoby zebrać koloru nie po 9 x600 , a 30 x 600 sekund.

Jeszce raz wytłumacz mi na czym polega Twoja pomoc - na porównaniu monitorów, bo mój kazałeś mi wyrzucić na złom ? Ilości materiału czy obrazów z 12.5" RC  i ST11000 w porównaniu do 80 ed  i St8300?  Serio nie kumam  w czym mi pomogłeś ?  A pomoc chętnie przyjmę i chętnie czegoś się nauczę  tylko  czegoś konstruktywnego. na razie jest krytyka z której kompletnie nic nie wynika

Serdecznie przepraszam, że nie zbliżam się  do  zdjęć referencyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam artykuł:

http://astrophoton.com/tips/color_balance.pdf

To wszystko kwestia balansu kolorów. Tu jest ewidentnie za żółto, napisz jakie wartości wpisałeś przy wagach poszczególnych kanałów podczas składania RGB? Z mojego doświadczenia pod średnio zaświetlonym niebem wynika, że dla B powinno być więcej niż R. No i nie dla każdego kanału powinniśmy zbierać po tyle samo materiału, przecież jeden świeci mocniej, a inny słabiej :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe powiedz mi co napisałem o Twoim dorobku, nawet zacytuj bo nie mam nic sobie do zarzucenia w kwestii oczerniania innych napisałeś też, iż ja Ci kazałem wyrzucić monitor - w takim razie zacytuj, napisałem Ci żebyś np. wymienił monitor i sprawdził na jakimś innym, bo po prostu jest coś nie tak - Twoje starsze zdjęcia były lepsze podkreślam lepsze i kolorystycznie nawet starsza NGC2403. Po za tym nie pierwszy ja stwierdziłem, że Twoje zdjęcia mają dominantę albo żółtego albo czerwonego, chciałem spróbować pomóc bo na pierwszy rzut oka nie wygląda to jakbyś umyślnie tak kalibrował kolor bo po prostu koloru tu praktycznie nie ma, stąd sądziłem, iż może jest to wina ustawień monitora, psa, grafiki, jeśli to uważasz za podważenie Twojego dorobku, to baw się dalej w piaskownicy ja wymiękam. Naprawdę chciałem tylko pomóc a na koniec naszej rozmowy dostałem od Ciebie wiadomość, że dziękujesz za pomoc w podjęciu decyzji o nie publikowaniu zdjęć na forach. Czy tak ciężko to zrozumieć? Czy coś złego Ci zrobiłem sugerując problem z kolorami?

Pozdrawiam ?

GSO RC 12", Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM85, ZWO ASI 2600MM, QHY163M, QHY63C, obserwatorium

https://www.facebook.com/astrophotograph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma cytować dalej ? 

Szymku w Twoim odczuciu mi pomagałeś, w moim wręcz przeciwnie. Zastanów się czy pomagałeś mi na prawdę ? Bo ja to zupełnie inaczej odebrałem.

post-0-137699820552_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to było na serio to dalej nie dyskutowalibyśmy na temat innego rozwiązania, stąd rozmowa przeciągnęła się na ustawienia monitora i samego PSa... resztę trzeba było zacytować bo samo "wyrzucenie monitora" traktujesz w kontekście dosłownego znaczenia :P

Pozdrawiam ?

GSO RC 12", Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM85, ZWO ASI 2600MM, QHY163M, QHY63C, obserwatorium

https://www.facebook.com/astrophotograph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa w kalibrację monitora, do tego "bardzo drogiego" kończy się tym że ma się zupełnie inną "wizualizację" barw niż pozostałe 99,9% posiadaczy komputerów  ;D

Zdaję sobie sprawę, że postronny obserwator może te dyskusje odbierać jako polemikę wariata lub nawiedzonego. Ale w momencie gdy angażujesz się w coś bardzo mocno próg odioru pewnych uwag też się zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem jeszcze wszystko w maximie (wyszło za niebiesko) dlatego połączyłem wersje  z Pixa i maxima. Wg mnie widać niedoskonałości obu programów, tło łaciate i przesunięte kolory - wg mnie jest fatalnie.

post-0-13769982059_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Was na koniec roku "pogięło". Szymek o co Ci chodzi?

To jest zdjęcie nie z teleskopu orbitalnego. Wpływ na zdjęcie mają warunki zewnętrzne i sprzęt.

Przestańcie wszyscy podrasowywać zdjęcia na wzór i podobieństwo zdjęć uzyskanych przez NASA. Tam jedno zdjęcie (czarno-białe) jest składane i obrabiane przez wiele tygodni i kilku grafików, nie mówiąc już o odwzorowaniu poszczególnych barw w zależności od charakterystyki linii emisyjnej poszczególnych pierwiastków, niekiedy jest to wręcz wizja artystyczna a nie zdjęcie. Jale każda próba foto wzbogaca warsztat i doświadczenie, więc trzymaj się tego co sam zrobiłeś, a nie próbuj dostosować się do opinii. Mnie zdjęcie bardzo się podoba i dyskusję na temat podbarwiania, podostrzania uważam za pożyteczną pod względem warsztatowym, przekazywania doświadczeń tylko coś z tego musi wynikać a nie "wyrzuć monitor". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, o teraz już o wiele lepiej, ale spróbuj tricku w maximie:

1. Wchodzisz w menu Color -> Color Balance

2. Dajesz reset przy Color scaling i Background level

3. Zaznaczasz kawałek tła myszką i klikasz mouse przy background level, i potem klikając w jakąs gwiazdke g2v dopasowujesz scaling, dajesz sobie preview na full screen i widzisz co się dzieje.

Moja wersja bez usuwania gradientów, dlatego warto to zrobic po wyrównaniu tła wtedy bedzie ok na całości fotki.

ngc2403.jpg Nawet obszary mgławic się pokazały ale trzeba wiecej koloru.

Pozdrawiam ?

GSO RC 12", Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM85, ZWO ASI 2600MM, QHY163M, QHY63C, obserwatorium

https://www.facebook.com/astrophotograph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystkie zdjęcia z tego wątku z wyjątkiem ostatniego są za jasne (szare tło). W sumie Rik ma racje, po co monitor za 3k (nie wiem co moze być takiego w monitorze, żeby tyle kosztował) i kalibrowanie go, aby później większość ludzi na forum widziało inaczej.

Nie rozumiem do konca tych astrofotografów, którzy już przesadzają na punkcie perfekcji - galaktyka jest - jest, ramiona spiralne widać - widać, gwiazdki punktowe są - są, zdjęcie nie jest pojechane - nie jest. I czego chcieć więcej.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc monitor za 3k jest najtańszym urządzeniem do profesjonalnej obróbki zdjęć pewnie się zdziwisz ale są osoby które stosują kilkakrotnie droższe modele ;)

Co do tego po co ? (zabrzmi to przekornie)  ano po to prawidłowo obrobić zdjęcia.  innymi słowy widzisz co naprawdę w trawie piszczy :D  ,  a czasami widać dość sporo, bo dokładnie widzisz, jaką masakrę odstawił user, który np ma ponad 20  (+)  za zdjęcie ;)

I po co to wszystko, może po to , by za rok dwa  samemu sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć zrobiłem to jak należy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024