Skocz do zawartości

Kamera do astrofotografii - rekomendacje


Jurek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po przeszukaniu forum w poszukiwaniu podobnego tematu postanowiłem założyć nowy. W kilku słowach. Prosiłbym o rekomendację kamery do DSO, najlepiej chłodzonej w budżecie do 3000. Kamera będzie używana z skywatcher 200 pds na heq5. Chwilowo bez autoguidingu ale nad tym też pracuję.

Ponieważ jestem na początku przygody z astronomią amatorską i astrofotografią zastrzegam sobie prawo do zadawania trywialnych pytań [emoji12]

Zastanawiam się jak bardzo jest istotna wielkość teleskopu, który jak wiadomo im większy tym ma większą zdolność zbierania światła (również tego, którego nie chcemy [emoji6]) Logicznie rozumując, można ostrożnie postawić tezę, że większa zdolność zbierania światła pozwoliłaby obniżyć długość ekspozycji. Dowiedziałem się, że dość istotną cechą kamery, na którą w przypadku DSO należy zwrócić uwagę, to wielkość pixela. Na tym moja wiedza niestety się kończy.

Mam trzy kamery, które ewentualnie chciałbym poddać ocenie.

ZWO ASI 185 kolor/chłodzona - najmniejszy pixel w porównaniu do dwóch pozostałych.

ZWO ASI 174 kolor/bez chłodzenia. Wersja z chłodzeniem cenowo po za zasięgiem i trudno dostępna. Duży pixel. Możliwość dołożenia peltier cooler.

Atik16hr-c kolor/chłodzona/używana. Sądząc po braku USB 3.0 można powiedzieć, że technologicznie najstarsza. Pierwsze wzmianki o niej znalazłem z datą 2007 rok. Ceny nowych w sekcji entry level powalają co pozwala ostrożnie postawić tezę o wysokiej jakości, za którą niestety trzeba zapłacić.

Tak to wygląda. Z góry dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam. Bezchmurnego nieba [emoji3]

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

 

 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przyjrzeć się QHY183C, bardzo szybko ,,chodzi w DSach" na USB 2 i nawet na starym lapku. Cena też bardzo atrakcyjna :)
Tu moje wypociny :)

Jeśli skorzystasz z propozycji wessela to ta kamerka ma w sobie czipek guidujący, tak więc guide będziesz miał obsłużone z jedną kamerką główną rurką. Miałem 3 lata i złego słowa o niej nie napiszę :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spory teleskop o dużej ogniskowej, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. Jeśli chcesz zacząć bez guidingu, to w grę będą wchodziły krótkie czasy ekspozycji. A jeśli krótkie czasy, to raczej kamery z matrycą CMOS. A z kolei jeśli duża ogniskowa, to raczej większy piksel, albo przynajmniej większa matryca, żeby było z czego zmniejszać. Nie piszesz nic o korektorze komy, a do newtona będzie potrzebny z kolei przy jakiejkolwiek matrycy większej niż kilka mm. 

Jest sporo rzeczy do rozważenia, ale też sama astrofotografia metrowym newtonem na HEQ5 nie należy do najłatwiejszych :(

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spory teleskop o dużej ogniskowej, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. Jeśli chcesz zacząć bez guidingu, to w grę będą wchodziły krótkie czasy ekspozycji. A jeśli krótkie czasy, to raczej kamery z matrycą CMOS. A z kolei jeśli duża ogniskowa, to raczej większy piksel, albo przynajmniej większa matryca, żeby było z czego zmniejszać. Nie piszesz nic o korektorze komy, a do newtona będzie potrzebny z kolei przy jakiejkolwiek matrycy większej niż kilka mm. 
Jest sporo rzeczy do rozważenia, ale też sama astrofotografia metrowym newtonem na HEQ5 nie należy do najłatwiejszych [emoji20]
 

Teleskop jest również jednym z tematów na przyszłość. Docelowo chciałbym lekkiego skywatcher 200 pds w karbonie. Jest lżejszy i krótszy. Po za tym ja wciąż się uczę. Każde wzięcie zabawek w plener to nowe doświadczenia. Może zabrzmi to śmiesznie ale póki co największą frajdę sprawia mi robienie błędów i ich próba unikania. Czad [emoji12]

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jurek77 napisał:


Teleskop jest również jednym z tematów na przyszłość. Docelowo chciałbym lekkiego skywatcher 200 pds w karbonie.
 

Rozważ 150/750 lub 700, 200mm apertury newtonowskiej to duże wyzwanie na początek. Lub jakiegoś EDka lub APO, 65, 80, 90mm.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ 150/750 lub 700, 200mm apertury newtonowskiej to duże wyzwanie na początek. Lub jakiegoś EDka lub APO, 65, 80, 90mm.

Szczerze mówiąc to nie za bardzo rozumiem sensu odpowiedzi bo zawiera ona jakieś wartości. Podrzucisz ze dwa konkretne przykłady w sensie link? Dzięki.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spory teleskop o dużej ogniskowej, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. Jeśli chcesz zacząć bez guidingu, to w grę będą wchodziły krótkie czasy ekspozycji. A jeśli krótkie czasy, to raczej kamery z matrycą CMOS. A z kolei jeśli duża ogniskowa, to raczej większy piksel, albo przynajmniej większa matryca, żeby było z czego zmniejszać. Nie piszesz nic o korektorze komy, a do newtona będzie potrzebny z kolei przy jakiejkolwiek matrycy większej niż kilka mm. 
Jest sporo rzeczy do rozważenia, ale też sama astrofotografia metrowym newtonem na HEQ5 nie należy do najłatwiejszych [emoji20]
 

Korektor komy jest na liście[emoji3]

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jurek77 napisał:


Szczerze mówiąc to nie za bardzo rozumiem sensu odpowiedzi bo zawiera ona jakieś wartości. Podrzucisz ze dwa konkretne przykłady w sensie link? Dzięki.
 

Poddaję pod rozwagę wycofanie się z zakupu Newtona o aperturze 200mm do astrofotografii i zastąpienie go Newtonem o aperturze 150mm i ogniskowej 750 (sprawdzony klasyk) lub 700mm. Albo rozważenie zakupu refraktorów ED lub APO o aperturze 65, 80 lub 90mm. Mój proponowany Newtonik lub refraktorki będą idealne dla Twojego montażu i łatwiej będzie Ci nimi operować.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogę potwierdzić, dość długo fotografowałem newtonem 150/750 na HEQ5 i jest to dość komfortowa konfiguracja (oczywiście wciąż z korektorem komy). Newton 200/800 w karbonie to wciąż około 8kg sama tuba, a z osprzętem łatwo wyjdzie ponad 10kg. Wg mnie ta waga plus gabaryty to za dużo jak na HEQ5 do fotografii długoczasowej - da się, ale będzie walka przy jakimkolwiek wietrze. Patrząc na to od strony ilości zebranego światła (jak wspomniałeś w pierwszym poście) to rachunek może wyjść wciąż na plus dla mniejszego newtona. Co prawda mniejsza powierzchnia zbierająca i będzie trzeba więcej czasu, ale może się okazać, że z metrowym newtonem 200mm dużo więcej czasu stracisz na walkę i zmarnowane sesje plus poruszone klatki, które powędrują do kosza. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogę potwierdzić, dość długo fotografowałem newtonem 150/750 na HEQ5 i jest to dość komfortowa konfiguracja (oczywiście wciąż z korektorem komy). Newton 200/800 w karbonie to wciąż około 8kg sama tuba, a z osprzętem łatwo wyjdzie ponad 10kg. Wg mnie ta waga plus gabaryty to za dużo jak na HEQ5 do fotografii długoczasowej - da się, ale będzie walka przy jakimkolwiek wietrze. Patrząc na to od strony ilości zebranego światła (jak wspomniałeś w pierwszym poście) to rachunek może wyjść wciąż na plus dla mniejszego newtona. Co prawda mniejsza powierzchnia zbierająca i będzie trzeba więcej czasu, ale może się okazać, że z metrowym newtonem 200mm dużo więcej czasu stracisz na walkę i zmarnowane sesje plus poruszone klatki, które powędrują do kosza. 

Myślicie o czymś takim?
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-explorer-150pds-optical-tube-assembly.html

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogę potwierdzić, dość długo fotografowałem newtonem 150/750 na HEQ5 i jest to dość komfortowa konfiguracja (oczywiście wciąż z korektorem komy). Newton 200/800 w karbonie to wciąż około 8kg sama tuba, a z osprzętem łatwo wyjdzie ponad 10kg. Wg mnie ta waga plus gabaryty to za dużo jak na HEQ5 do fotografii długoczasowej - da się, ale będzie walka przy jakimkolwiek wietrze. Patrząc na to od strony ilości zebranego światła (jak wspomniałeś w pierwszym poście) to rachunek może wyjść wciąż na plus dla mniejszego newtona. Co prawda mniejsza powierzchnia zbierająca i będzie trzeba więcej czasu, ale może się okazać, że z metrowym newtonem 200mm dużo więcej czasu stracisz na walkę i zmarnowane sesje plus poruszone klatki, które powędrują do kosza. 

Albo taki
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-evostar-80-ed-ds-pro-optical-tube-assembly.html

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jurek77 napisał:

Dokładnie, w PL na giełdach astro w bardzo dobrym stanie za około 600 zł dostaniesz a w sklepie np. GSO http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2063&lunety=Tuba_optyczna_GSO_150/750mm_6''_F/5_OTA_CRF

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w PL na giełdach astro w bardzo dobrym stanie za około 600 zł dostaniesz a w sklepie np. GSO http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2063&lunety=Tuba_optyczna_GSO_150/750mm_6''_F/5_OTA_CRF

Mieszkam w wiecznie zachmurzonej Anglii. Tutaj nowy z podwójnej prędkości focuserem kosztuje ?220. Mój 200 pds 8" jako używany jest wart dokładnie tyle. Po prostu sprzedam ten i kupię mniejszy. Przyznam, że ED 80 również jest intersujacy za samą masę, która jest naprawdę mała.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o takim sprzęcie właśnie. Newton jest większy, ale z ED80 będziesz miał mniej kłopotliwy start - odpadnie kolimacja, potencjalne problemy z usztywnieniem całości i łatwiej będzie uzyskać dobry wynik w astrofoto.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7169_TS-Optics-ED-80mm-f-7-refractor-telescope-with-2--Crayford-focuser.html
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1069_Skywatcher-Equinox-80---80-500mm-Apo-with-aluminium-case.html

ED80 dość często można znaleźć na giełdzie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024