Skocz do zawartości

ED 100 czy warto ?


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy się zastanawiam nad kupnem refraktora ED100 SW (bo dość tanio chodzą na giełdach). Miałby służyć głównie do obserwacji planet m.in z balkonu, szybkich wyjść jak i większych wyjazdów na pole. Powinien być znacznie lepszy od SCT 127, który wówczas by poszedł na giełdę. Alternatywą dla ED mógłby być SCT 150 (chyba rzadko na giełdach dostepny w przyzwoitych cenach) i Mak 150 (co już z kolei trochę waży i długo chłodzi).

Katadioptyki 6" mają przewage w krótkiej tubie i większej aperturze, ale z kolei mają dłuższe czasy chłodzenia.

ED powinno mieć lepszy kontrast i efekt 3D, którego nie dadza teleskopy lustrzane. 2 razy patrzyłem przez APO 127mm, ale akurat wtedy kiedy był fatalny seeing (w stojącej obok syncie 8" nie moglem wyostrzyć dobrze obrazu już przy ok 80x) i za słaby montaż bo obraz drgał. Chociaż na Księżyc akurat wystarczylo aby zobaczyć  ładny obraz 3D.

Apertura EDjest trochę mała, ale przy dobrych seeingach to większy Newton będzie mial pole do popisu, jeżeli chodzi o powery i detale (akurat Syntę też mam w planach wymienić na 10 lub 12").

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny dylemat, mój również.

Sam ED100 to super tubka, uniwersalna i z dobrą optyką. Ale:

- jest już wymagająca co do montażu

- jest długa więc i średnio mobilna i średnio balkonowa

- może być rozpatrywana jako główny teleskop, ale jako dodatek do 8" to już sprawa nie tak oczywista

Dodatkiem może być ED80, krótki i lekki. Mam, wiem co mówię, ostatnio był na giełdzie, ale bardzo trudno mi się z nim rozstać. No i chodzi w cenie ED100 :) Zmorą ED100 jest ogniskowa. Gdyby to był f/6-f/7, byłoby idealnie, ale i cena byłaby pewnie inna.

Moim zdaniem, mając 8" nie warto. Bardziej skłaniałbym się do SCT 6". Ale też nieco "na siłę". Alternatywa? Dobra lornetka!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED 100 waży 3kg z tego co gdzieś czytałem. Więc AZ4 powinno starczyć do takiej tuby. Zresztą jak nie AZ4 to co - paralaktyków nie lubię, a poza tym nie da się nimi na balkonie operować. Z długością tuby mozna by było sobie poradzić przesuwając obejmy do tyłu (a w zasadzie przesuwając tubę do przodu).

Mozna wiedzieć, skąd ci do głowy przyszła lornetka  :o, skoro to ma być sprzęt do planet. Do DSów mam uzupełnienie - achro 120/600.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 o ile wiem nie ma pełnej możliwości obsługi w zenicie ze względu na konstrukcję! Lepszy jest już AZ4 lub Vixen porta! Poza tym do ogniskowej 900mm AZ3 jest (jak by to powiedzieć) zbyt delikatny :P

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po testach ED120 (ok 5 kg) na AZ4 i azet nie dał rady (powiększenia planetarne +150x)! Byłem zaskoczony, bo newton 150/750 w tandemie z AZ4 pracuje świetnie! To może być kwestia długości tuby. Wymieniłem nawet dla pewności nogi na 2" od EQ6 i nie pomogło :(

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaże to spokojnie moge polecić mało znany montaż;

http://www.astro-partner.pl/product_info.php/montaz-azymutalny-gso-p-1039

z tego co wiem ma najmocniejszą głowice z dostępnych w polsce AZ-ów

Konstrukcję ma także przystosowaną do długich refraktorów

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem ;) No jak do planet to SCT 6" i tyle (choć i tu będzie problem z dobraniem stabilnego monta). Vixen Porta daje radę pod ED80 do powiększeń rzędu 160-170x. Długa tuba ED100 i powiększenia planetarne to już raczej solidne EQ.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaże to spokojnie moge polecić mało znany montaż;

http://www.astro-partner.pl/product_info.php/montaz-azymutalny-gso-p-1039

z tego co wiem ma najmocniejszą głowice z dostępnych w polsce AZ-ów

Konstrukcję ma także przystosowaną do długich refraktorów

Tu najsłabszym ogniwem będzie statyw alu który po wysunięciu nóg od połowy wzwyż będzie generował spore drgania.

@Charon_X

Z długością tuby mozna by było sobie poradzić przesuwając obejmy do tyłu (a w zasadzie przesuwając tubę do przodu).

No nie wiem. Jeśli masz standardowy balkon o głębokości ok. 1 metra to będziesz miał niezłą gimnastykę, o ile w ogóle uda Ci się manewrować. A grawitacji nie oszukasz - musisz mieć idealnie wyważony zestaw żeby komfortowo obserwować, szczególnie przy wyższych powerkach.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do edka -100 to do prawdy dobry wybór pod planety,bardzo mało czuły na seening i bywało ,że,, wymiękały "przy nim 10-calowe lustra na tych obiektach , pisałem to zresztą  to na astromaniaku.Jeśli chodzi montaż pod niego ,to najlepiej jakieś EQ-5(spory zapas udżwigu,tuba waży 3,5kg). Można kupic używkę.Jest nawet na giełdziE sąsiedniedniego forum , mont tej klasy ,którego kiedyś byłem właścicielem(LXD55 MEADE goto) .Montaż u mnie doskonale spisywal się z tą tubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)