Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja księżyca. Brak ostrości :(


Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, miron napisał:

Ja zdjęcia samolotów robię z barlowem. Jedynie kiedy fotografuję Księżyc lub Słońce z samolotem lub ISS na tarczy (solo również) to bez barlowa bo się po prostu nie mieszczą te obiekty na matrycy.

A jeszcze zapytam. Na jakich wysokościach przeważnie latają u Ciebie samoloty? U mnie jest to zazwyczaj 10 km nad ziemią, czasami niżej, czasem więcej. Obecnie nie ma niestety warunków do testowania sprzętu. Dlatego z czystej ciekawości zastanawia mnie, czy po podłączeniu aparatu do Synty dostajemy fajny efekt zbliżenia, czy już raczej myśleć nad jakimś barlowem, co by obraz więcej przybliżyć i zrobić zdjęcia bardziej szczegółowe?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latają na wysokościach takich jak w całej PL. Zazwyczaj 10-11km.

Jak pisałem, bez barlowa ogniskowa jest dwa razy mniejsza, więc różnica w wielkości samolotu jest znaczna. To już sam musisz zobaczyć czy fotki bez barlowa Ci wystarczą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

To już wolę zapytać profilaktycznie. Jaki barlow polecasz w cenie do 500 złotych? Za czym warto się rozejrzeć, czego warto unikać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

P.S. Jest gdzieś jakaś tabelka, gdzie można sprawdzić jakie powiększenie daje (w sensie x razy) daje konkretny model lustrzanki podłączony do Synty, gdzie w przypadku tego teleskopu ogniskowa wynosi 1200mm?

Edytowane przez PatrykS
Chciałem coś dopisać

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, PatrykS napisał:

To już wolę zapytać profilaktycznie. Jaki barlow polecasz w cenie do 500 złotych? Za czym warto się rozejrzeć, czego warto unikać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

P.S. Jest gdzieś jakaś tabelka, gdzie można sprawdzić jakie powiększenie daje (w sensie x razy) daje konkretny model lustrzanki podłączony do Synty, gdzie w przypadku tego teleskopu ogniskowa wynosi 1200mm?

- To jest najprostszy program, który pokaże Ci jak widać z konkretnym teleskopem, ewentualnie krotnością Barlowa i matrycą.

- Budżetowy i stosunkowo dobry jest Barlow ED GSO, są 1,25 i 2". http://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-2-ED-teleskopy-1749.html

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając sobie forum, wiele osób odradza wykonywanie zdjęć w projekcji okularowej - za pomocą złączki. Wynikają problemy z ostrością i podobno o wiele lepsze efekty można uzyskać stosując po prostu najprostszego barlowa. W związku z tym, wydałem niepotrzebnie 70 zł na złączkę GSO do projekcji okularowej. Nie testowałem tego jeszcze, bo póki co nie ma warunkach dobrych, ale wygląda na to, że zdecydowanie lepsze efekty uzyskam kupując po prostu barlowa.

A czy moglibyście mi powiedzieć jakie powiększenie uzyskam podłączają po prostu sam aparat Pentax K 50 do T2 i do wyciągu w Syncie 8? Jaki jest przelicznik dla aparatu Pentax K50 - 1,4, 1,5, czy może 1,6?

Załóżmy, że w Pentaxie jest 1,4 to mnożąc przez ogniskową 1200 w Syncie 8 otrzymuję ogniskową 1680mm. To już dla mnie za mało, bo w P900 uzyskuję cały pełny samolot w kadrze, na max ogniskowej 2000mm.

Czyli nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w barlowa.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki! No to może nie będzie tak źle, 1800mm czasem też robię tak na P900. To na lustrze powinno dać o wiele lepsze efekty w postaci lepszego obrazu.

No ale w barlowa się na pewno zaopatrzę. Widzę, że to i tak konieczne żeby robić lepsze zdjęcia.

Czy z tańszych barlowow do 150 złotych jest coś warte zachodu?

@Miron wysłałem Ci priva

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PatrykS napisał:

Czy z tańszych barlowow do 150 złotych jest coś warte zachodu?

Sam ostatnio kupiłem takiego Barlowka. Rekomendowany przez użytkowników. Skoro ktoś, kto używa go dłuższy czas twierdzi, że jest ok to nie masz co się oglądać. Ja bym nie kombinował. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuję. Skoro wszyscy ją tak polecacie, to na pewno macie w tym temacie rację. Właśnie zakupiłem tą soczewkę barlowa :)

Mam pytanie jeszcze, co do podłączenia. Posiadam w Syncie 8, fabryczną złączkę, która siedzi aktualnie w wyciągu i wygląda ona tak:

zla8_zpsso2mhj5u.jpg

Czy dobrze myślę, że soczewkę barlowa wkładam do wyciągu Synty, a z drugiej strony barlowa zakładam powyższą złączkę, do której dokręcam ring T2, a do tego aparat? Czy tą złączką fabryczną da się połączyć wszystko w ten sposób, czy muszę kupić jakąś inną złączkę?

Z ringiem T2 wygląda to tak:

zla22_zpsbvlumy3l.jpg

 

 

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą złączką podpinasz się bez barlowa.

Z barlowem to już inna kwestia. Na 1 stronie tego wątku masz zdjęcia jak to u mnie wygląda. Ale nie wiem jakie złączki stosuje się z innymi soczewkami barlow ponieważ ja tylko TVP mam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W takim razie potrzebuję coś takiego KLIK  bo inaczej jej nie połączę.

No ale to znowu zmieni tor na 1,25, a jak wcześniej napisałeś, starać się nie wpinać nic z 1,25 bo światło na wagę złota itp. No ale inaczej tego nie podepnę. Bo barlowa wkładam do wyciągu, potem do niego zamiast okular to powyższą złączkę + ring + aparat. Co właśnie na końcu zmieni mi tor na 1,25. Ale chyba powinno być ok. Jak mi przyjdzie soczewka, to będę kombinował i sprawdzał ustawienia. Złączki już kupować nie muszę bo mam ją w tym M42 camera adapter. Wykręcę i będę miał.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)