Skocz do zawartości

Dziwna plama na Wenus


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na tym forum i mam nadzieję, że dobrze umieściłem temat. Sprawa tyczy się dziwnego zjawiska na Wenus, które obserwowałem 10 lipca w okolicach godziny 330. Była to plama, która utrzymywała się przez spory czas, nawet gdy ruszałem teleskopem, czy przechodziłem z nim w inne miejsce. Seeing był dobry, zachmurzenie jedynie na zachodniej stronie nieba. Tutaj szkic wykonany przeze mnie po obserwacji:

Wenus.png

Wiecie co to może być? Satelita? Błąd optyki? Może asteroida? Albo coś na Wenus?

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, dziwne..... Satelita okołoziemski to raczej nie jest, bo by przeleciał dość szybko, ale mogę się mylić. Chyba że jakiś sztuczny satelita krążący wokół Wenus. Stawiał bym raczej na to ale nie mam pewności :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na obiekt ziemski lecący dość daleko w kierunku obserwatora. Obiekt był na tarczy (po ciemnej stronie) oświetlony pewnie z jednej strony.

Zbiegiem okoliczności pojawił się na tym małym kątowo wycinku sfery jaką zajmuje oświetlony również z jednej strony krążek Wenus!

A co to było?...Stawiam na samolot a  może dużego  ptaka!

post-2-137699850719_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmoptak? Bardzo mozliwe ale samolot lecacy na obserwatora bardziej mnie przekonuje. Kilka razy mialem taki przypadek, najpierw mysl, flara iridium ale po jakims czasie flara zaczyna mrugac na czerwono i zielono. Samolot, sprawa zamknieta. W tym przypadku moglo byc podobnie, ale jak pisalem wczesniej, za malo informacji aby byc pewnym. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Są rzeczy na niebie które nie śniły się waszym filozofom" - niechże ten cytat z Shakespeara wyjaśni tą zagadkę. Jeśli nie wyjaśni potrzebne sa kolejne obserwacje i stwierdzenie czy zjawisko się powtórzyło ;)

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plama nie migała, a wiem, że była w bezruchu przez conajmniej 15 minut. Za tym, że to nie samolot przemawia jeszcze to, że obserwowałem może 3 km od lotniska i samoloty lecą tam na takim niskim pułapie, że widać ich kolor, kształt a czasami i nazwę linii lotniczych. Taki duży samolot by planetę raz, że zasłonił, a dwa minął by ją bardzo szybko. Wokół też nie było żadnych innych świateł, tylko jedno, wyraźnie białe. Później Wenus nie obserwowałem aż do świtu, a kiedy Słońce wschodziło, plamy już nie widziałem. Dzisiaj rano też obserwowałem Wenus i nadal był to rogalik bez plamy.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plama nie migała, a wiem, że była w bezruchu przez conajmniej 15 minut. Za tym, że to nie samolot przemawia jeszcze to, że obserwowałem może 3 km od lotniska i samoloty lecą tam na takim niskim pułapie, że widać ich kolor, kształt a czasami i nazwę linii lotniczych. Taki duży samolot by planetę raz, że zasłonił, a dwa minął by ją bardzo szybko. Wokół też nie było żadnych innych świateł, tylko jedno, wyraźnie białe. Później Wenus nie obserwowałem aż do świtu, a kiedy Słońce wschodziło, plamy już nie widziałem. Dzisiaj rano też obserwowałem Wenus i nadal był to rogalik bez plamy.

To czy obserwacje były w pobliżu lotniska nie ma znaczenia.  Samolot mógł być dość daleko i poruszać się w kierunku obserwacji.  Doświadczyliśmy podobnego zjawiska kiedyś i to przez około 30 minut, gdzie samolot sprawiał wrażenie gwiazdy i to nie do rozpoznania kształtów (samolotu) w dość sporym powiększeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że to dziwne aby samolot leciał przez 15 minut idealnie pokrywając się z tarczą Wenus. Planeta przemieszcza się po niebie więc samolot musiałby lecieć cały czas w zakręcie zakładając że leciał prosto na nas. Chyba bardziej stawiam na swojego satelitę :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szczególnie dalekich rejsów nigdy nie latają po prostej  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szczególnie dalekich rejsów nigdy nie latają po prostej  :(

Czyli żaden większy samolot nie może lecieć w Twoim kierunku? ;)

To perspektywa...coś dużego co jest w dodatku bardzo daleko od nas i leci dokładnie w naszym kierunku nie badzie zauważalnie się przesuwać a raczej tkwić w stagnacji dla naszego oka.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej stawiam na swojego satelitę :)

zobaczyć przez teleskop satelitę (tym bardziej sztucznego???) Wenus?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni - ja to napisałem na potwierdzenie tego, iż to był samolot. Tak jak Wenuska ,,przesuwała" się, tak lecący po łuku samolot był ,,przy niej" dla obserwatora. Latają po łuku na dalekich trasach, wynika to z krzywizny Ziemi i jej odwzorowania na płaszczyznę mapy.  :) Reasumując - moim zdaniem też to był samolot.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to rzeczywiście był samolot. Szkoda, że nie miałem pod ręką aparatu, może by się uchwyciło dokładniej. W każdym razie dzięki za pomoc w wyjaśnieniu tego.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)