Skocz do zawartości
mcmaker

Bino Newton 6 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny mały update, pewnie was już nudzę no ale co ja na to poradzę :D Obydwa ramiona są już przykręcone do skrzynki i tak jak widać użyłem pokręteł do szybkiego zdejmowania pokrywy w celu dostania się do śrub kolimacyjnych - system jest prosty i szybki w użyciu. Niestety są też minusy: wszystko zaczyna sporo ważyć - do tej pory jest już to 7,8 kg a dojdzie jeszcze ciężar dwóch luster i bafli. Tak, wiem że mogłem użyć aluminium zamiast profili stalowych ale takie miałem pod ręką, a zysk pewnie 2 kg byłby okupiony nieporównywalnie większym frontem prac niż dotychczas.

Dopóki nie zdobędę chociaż jednego kompletu optyki i sam organoleptycznie nie zobaczę w którym momencie ostrzy dopóty nie przykręcę na stałe ramion do skrzynek ;) 

IMG_4355.JPG

20190124_122732.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

System kolimacji gotowy, ma taki zakres że spokojnie wystarczy do regulacji i jest super solidny, dwie śruby do regulacji odchyłu kontrujące się przeciwstawnie na jednym wahliwym punkcie i dwie do regulacji "góra-dół".

P.S Mam 20 pokręteł na pokładzie :D

IMG_4362.JPG

IMG_4357.JPG

51056060_291271624761299_1613443875362308096_n.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nadal nie mogę sobie tego wyobrazić ale mniejsza z tym ? Znając Twoje poprzednie projekty, wiem, że dopóki nie będzie dobrze, prac nie zaprzestaniesz ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Powolutku coś się dzieje :) 

Box kolimacyjny jest na ten czas skończony, teraz czas na bejcowanie skrzynek teleskopów które skręciłem dodatkowo mosiężnymi wkrętami dla pewności i może w tym tygodniu uda mi się zacząć klecić pająki ;) 

IMG_4365.JPG

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To wszystko co do tej pory udało mi się zrobić, szacunkowo zeszło mi już 55 godzin :) 

IMG_4369.JPG

IMG_4370.JPG

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Z zainteresowaniem przeczytałem wątek i trzymam kciuki za powodzenie projektu. :) Sam kiedys o podobnym  myślałem, ale zbudowanym z dwóch Synt 200/1200. 
Jednak zastanawia mnie tu jedna kwestia (być może nie doczytałem)… czy przy f/5 lusterka wtórne (rozumiem, że większe od standardowych przez konieczność przesunięcia ich bliżej LG) nie będą wprowadzały zbyt dużej destrukcji uzyskiwanego obrazu?
pozdrawiam

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oczywistym jest to, że obstrukcja LG zwiększy się o kilka procent jednak przy docelowo małych powiększeniach rzędu 25x nie będzie to zauważalnym problemem. Myślę nawet że przy "planetarnych" powiększeniach nie powinno być zauważalnej różnicy ;)

Swoją drogą, pająki są już na swoim miejscu i chyba czas zacząć robić montaż w oczekiwaniu na wycięcie bafli...  58 godzin za mną :)

IMG_4372.JPG

IMG_4374.JPG

IMG_4375.JPG

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A nie chcesz zostawić takich kratownicowych tub ? Dorobić tylko jakieś osłony przed światłem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie, chcę zrobić bafle/wręgi i na nie zakładać materiał odcinający światło :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki uprzejmości Piotrka K. mogłem rozebrać jego 150/750 i przymierzyć lustra do mojego projektu ;)

Wszystko pomierzyłem, zogniskowalem obraz w okularze na dalekich latarniach i tak mogłem już skręcić obydwa tubusy do boxa kolimacyjnego. Teraz lorneta jest już w całości i czeka na wycięcie bafli które nastąpi (oby) w przyszłym tygodniu :)

Niestety pojawia się problem którego się spodziewałem czyli wielkość dwucalowej kątówki. Patrząc od boku ma ona 76 mm długości, przez co bez przeróbek rozstaw oczu byłby właśnie taki, a jest to niedopuszczalne. Na szczęście jest już patent na obcięcie tyłów kątowki i zeszlifowania lusterka pod kątem 45* więc rozstaw oczu będzie regulowalny już od zakresu 60 mm.

b0955724baeb8240d18d909181dec033.0.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie śpimy, budujemy :D 

Ostatnimi czasy wziąłem się za budowę montażu. Zrezygnowałem z piera ze względów czysto praktycznych i postanowiłem zrobić konkretny montaż AZ na drewnianym statywie z aluminiową podstawą.

Części na które składa się montaż to rury grubościenne, płyta stalowa 5 mm, kątowniki stalowe 3 mm i płyty aluminiowe 5 mm. Wszystko będzie działało na łożyskach dla zapewnienia maksimum sztywności i lekkości prowadzenia. Przede mną całkiem poważny temat, trzeba pomyśleć nad hamulcami ;)  Oczywiście kwestie estetyczne są jeszcze do dopracowania, na razie wszystko jest robione z grubsza.

52769462_383213372503430_2746722428645277696_n (1).jpg

53528410_986378771750721_5105770161281957888_n (1).jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny etap za mną, czekam teraz na łożyska i oś fi 30 i będzie można skręcać wszystko do kupy :)

2019-03-08 08.46.43.jpg

2019-03-08 08.45.14.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i tak to będzie wyglądać, całość prezentuje moja asystentka :D Czekam na łożyska osi i samą oś chociaż wydaje mi się, że przegiąłem zamawiając oś fi 30 mm... Czarne elementy to stal, a srebrne to alu :)

IMG_4469.JPG

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No niebo w takim bino to będzie coś  :). Kibicuję ;) 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Statyw dostał składany rozpierak mojego pomysłu i mogłem już skręcić wszystko jak należy :) Wymaga jeszcze trochę pracy, ale ogólna konstrukcja jest gotowa. Jeśli chodzi o sam montaż to przyszły już łożyska i jutro zabieram się do przykręcania ich do podstawy. Osi niestety jeszcze nie mam więc lorneta musi poczekać na zawieszenie.

IMG_4470.JPG

IMG_4471.JPG

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trzymam kciuki za pomyślne ukończenie projektu i satysfakcji z jego użytkowania.  Życzę czystego nieba. :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za miłe słowa, cały czas lecę do przodu, brakuje mi tylko osi i pokrętła hamulca żeby powiesić lornetę :)

Czysta mechanika, lubię to! :D 

IMG_4474.JPG

IMG_4476.JPG

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Razem z osią wyjdzie 7,5 kg wagi samej głowicy, statywu nie ważę ale też podejrzewam około 5 kg.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sztywność jest jak na razie ok, zobaczymy jak będzie kiedy dojdą lustra i bafle :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I przez Twoje wymysły chyba odkurzę stare plany bino z dwóch ósemek...

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, piotrkusiu napisał:

I przez Twoje wymysły chyba odkurzę stare plany bino z dwóch ósemek...

Takie było moje pierwotne założenie, ale całe szczęście że zdecydowałem się na szóstki bo przerosłoby mnie to gabarytowo :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Update, projekt Lazarus ruszył z powrotem pełną parą ;) Przez ostatnie kilka miesięcy nic się nie działo w temacie, ale od kilku dni dłubię, projektuję, drukuję i buduję :)

Parę fotek z warsztatu i małe wyjaśnienie do projektu. Sam zamysł lornety się nie zmienił, jedynie od nowa buduję pancerny pier i montaż jednoramienny z odpowiednimi łożyskami, osiami nierdzewnymi i hamulcami. 

IMG_5290.JPG

IMG_20191114_161655.jpg

IMG_20191115_150052.jpg

IMG_20191116_123054.jpg

IMG_20191117_220816.jpg

IMG_20191118_130736.jpg

IMG_20191118_155119.jpg

IMG_20191119_090920.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słup już stoi i czeka na śruby rzymskie do składanych zastrzałów, a ja w tym czasie wziąłem się za montaż tubusów ;) Całość zaczyna już jakoś wyglądać :) 

IMG_5303.JPG

IMG_5305.JPG

IMG_5309.JPG

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@mcmaker dobrze widzę, że całe mocowanie LW zrobiłeś na drukarce ?

Jak planujesz przymocować LW ?

Być może będe budował Newtona i myślę nad pająkiem. Sama ramiona to pikuś (płaskownik alu) ale zastanawiam się nad resztą wykonaną z ABS (ewen. PLA).

EDIT: chodzi oczywiście o małe LW gdzie można zmniejszyć koszt mocowania względem toczonego z metalu.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, mocowanie jest wydrukowane, ale jeszcze nie jestem pewny co do tego pomysłu. Pierwsze przetestuję jego wytrzymałość, a jeśli będę miał jakieś wątpliwości to zwrócę się w stronę aluminium :)

Nie ma potrzeby toczenia mocowania LW, wystarczy kupić odpowiedni kawałek pręta aluminiowego i odpowiednio uciąć ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta