Skocz do zawartości

Ewolucja gwiazd - prelekcja na zlocie


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Na ostatnim zlocie przedstawiłem prelekcję na temat ewolucji gwiazd.

Kilka osób mnie prosiło o wrzucenie tej prezentacji do sieci.

Plik z prezentacją waży trochę więcej niż 2MB i nie mieści się tu na serwerze forumowym dlatego podaję link do ściągnięcia:

www.astro-foto.pl/astronomia/ewolucja_gwiazd.pdf

Trochę to duże ale zachęcam tych którzy tego nie oglądali do dotarcia co najmniej do 35 slajdu.

No i zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statek, sha-tzun! Żałuję bardzo, że nie mogłem wysłuchać Twojej prelekcji. Prezentacja wygląda świetnie!

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, cieszę się że prezentacja się podobała.

Śmierć gwiazd to dla mnie jeden z najbardziej fascynujących aktów wiecznego kosmicznego spektaklu. Widzę, że planujesz taki wykład na następnym zlocie. Super! Już zazdroszczę słuchaczom :)

Zgadzam się, ostatnie sekundy życia masywnej gwiazdy są fascynujące. 

Procesy które tam zachodzą, temperatury, ciśnienia, gęstości aż trudno sobie wyobrazić.

Mam nadzieję że ta prezentacja przybliżyła Koleżankom i Kolegom to co dzieje się w kluczowych momentach życia gwiazd (przygotowyjąc się do prezentacji sam dowiedziałem sie wielu interesujących rzeczy)

Jeżeli czas na to pozwoli to spróbuję przygotować coś podobnego na następny zlot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przekazywaniu wiedzy mlodziezy Marku nie musisz sie uczyc, widziałem cie w akcji z dzieciakami z Drawna. Przy twoim teleskopie zebrala sie spora grupa. Dzieciaki z rozdziawionymi gebami sluchaly twoich opowiesci o odleglosciach w kosmosie i wielu ciekawych sprawach. Sam chetnie sluchalem tych opowiesci :-). Mam nadzieję ze znow sie spotkamy na wiosne.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statku,

podziękowania za profesjonalną prelekcję i prezentację oraz udostępnienie jej w sieci.

Skoro zadeklarowałeś uczestnictwo we wiosennym zlocie to może kontynuując obiecasz

opowieść o np. osobliwości / czarnych dziurach? Byłbym ciekaw w Twoim wykonaniu.

Jako ciągłość punkty do konkursu powinny jak myślę się sumować :)

PS. Szczególnie podobało mi się opisanie zjawisk w gigantycznej skali za pomocą fizyki molekularnej / kwantowej.

Astronomia to jedno z wrót do poznania cząstek i praw nimi rządzących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

:)

Przeglądając prezentację co jakiś czas znajduję miejsca, w których jest coś do poprawienia i takie poprawki wprowadzam.

Aktualna wersja generalnie nie różni się mocno od pierwszej wersji, ale jest sporo poprawek czy korekt.

Jest to dostępne w tym samym miejscu www.astro-foto.pl/astronomia/ewolucja_gwiazd.pdf  albo tutaj  http://www.astro-foto.pl/index.php/astronomia-ogolna/28-ewolucja-gwiazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)