Skocz do zawartości

Nowa kategoria lornetkowa forum!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Idąc na przeciw lornetkomani której rozkwit z wolna zaczynamy obserwować w naszym środowisku. Postanowiłem poświęcić temu instrumentowi całą osobną kategorię forum. Wszechświat w 3D jest diametralnie inny. To zupełnie odmienny  niż teleskopowy wymiar postrzegania zmysłowego. Lornetka to przecież poszerzenie naszego trójwymiarowego patrzenia. Ludzki wzrok stworzony  do tego rodzaju obserwacji automatycznie wyłapuje znacznie więcej szczegółów z  obrazu panoramicznego lornetki. I nie chodzi tu o powiększenie, aperturę i zdolność rozdzielczą instrumentu... ale o to, że obserwacja lornetką to zupełnie inny standard, technika,  pełniejsze emocje - po prostu inna bajka.

Szerokie pola, małe ogniskowe, duże źrenice wyjściowe oraz trójwymiarowość ...są bliższe naszemu oku niż dziurka od klucza przez którą obserwujemy w powerze 100 lub  więcej razy!

Dlatego właśnie osobna kategoria tematyczna!

Dodam że nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie lornetek, mówię bez bicia  ;D Dlatego poprosiłem o support Marka (Panasamarasa) zgodził się.

Cóż... nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do pisania w dwóch działach lornetkowych. Budowania bazy obserwacyjnej i sprzętowej!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również pozostaje tylko życzyć sobie jak najwięcej osób zarażonych taką formą obserwacji i wspólnego nakręcania się na wyzwania małe i duże.

Mam kilka pomysłów na wkręcenie Was w temat, w najbliższym czasie niektóre z tych projektów (mam nadzieję, że to nie zbyt szumne słowo) powinny ruszać. Pewnie duża część z nich będzie skierowana do osób początkujących, ale może i wyjadacze bardziej obeznani z niebem znajdą w tych tematach coś dla siebie.

Także w kwestii sprzętowej postaram się pomagać w miarę moich możliwości, choć tu odczuwam większe braki w wiedzy. Modeli jest dużo, a czasu na testy mało :)

Przyznam, że sam miałem i mam pewne wątpliwości, czy tworzenie aż dwóch działów nie jest nieco na wyrost (w porównaniu do standardowego ruchu na forum), ale liczę, że bino-wariactwo dosięgnie nas w wystarczająco dużej skali, żeby oba działy nie zarosły pajęczynami.

A niezależnie, co z tego wyniknie (wybaczcie, nie mogę się powstrzymać i muszę(!) to napisać) - pamiętajcie, że dwoje oczu jest lepsze od jednego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią będę chłonął tę wiedzę (potrafisz ją przekazywać) - powodzenia Ci życzę i wielu ,,czytaczy"  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)