Skocz do zawartości
MichalKaczan

Obiekt tygodnia 06.10.2019 NGC 7332 i NGC7339

Rekomendowane odpowiedzi

Pegaz oferuje kilka fajnych, galaktycznych celów takich jak N7331, N7479 czy N7814. W ich cieniu lezy sobie całkiem ładna parka galaktyk NGC7332 i NGC7339. Galaktyki są dość niewielkie, raptem 4' i 3', ale dość jasne, odpowiednio 11 i 12.3magnitudo i leżą tylko 5 minut kątowych od siebie! W dodatku obydwie są ustawione do nas krawędzią.

.NGC%207332%20&%20NGC%207339.jpg

źrodlo:http://www.jwinman.com/starcharts/

Nie będę zanudzał naukowymi faktami, poza jednym: obydwie tworzą rzeczywisty układ podwójny i okrążają się wzajemnie. Także tamtejsze ufoludki mają pewnie imponujący widok ze swoich planet ;)

Starshopping jest dość łatwy. Odbijamy od Beta Peg na południowy zachód. Mijamy Mu i Lam Peg i po jakichś dwóch stopniach jesteśmy na miejscu:

NGC%207332%20chart.jpg

źródło:http://www.jwinman.com/starcharts/

Parka jest naprawdę ładna. Tworzy fajny kadr w powiększeniu 240x. N7332 na sporą jasność powierzchniową, gwiazdopodobne jądro i wrzecionowaty kształt galaktyki widzianej z boku. Lubię ją obserwować, bo w odróżnieniu od wielu innych, szarych mgiełek tutaj od razu widać , że mamy do czynienia z galaktyką widzianą z boku. Natomiast 7339 jest jak duch. Ma niższą jasność powierzchniową, wydłużony kształt i brak w niej wyróżnionego centrum.

Zamieszczam tutaj szkic Uwe Glahna z 16" spod ciemnego nieba. Widać cętkowanie w NGC7339. Podobno w dużych dobsach, rzędu 24" można dostrzec w niej północne pasmo pyłowe.

9.jpg.acd01c44cf7ed86c1a6bbc3fe199da4a.jpg

źródło: http://www.deepsky-visuell.de/

i szkic w mojej interpretacji wykonany przy super seeingu ,zasięgu ~6mag. Newton 16", Delos 14mm + barlow 1.8x i Delite 5mm (240x i 370x). Niestety musiałem go zmasakrować obróbką, żeby usunąć ślady palców moich pociech. Chyba jeszcze raz trzeba będzie do niego podejść.

12.thumb.jpg.9d5632d89231ddd314cd61cddd84f377.jpg

Spróbujcie i dajcie znać jak poszło!

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i super. Mam kolejny cel na jutrzejszą późnonocną sesję, jak już zajdzie Łysy, no i o ile dobre prognozy się sprawdzą. A dziś chyba pobawię się nowym lornetkowym nabytkiem. ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo fajny duet, efektowny i łatwy do namierzenia. Od dziś wpisany na coroczną listę obowiązkową w rubryce "jesień". W niutku 350 mm obie galaktyczne "igiełki" są jasne i oczywiste, a w porównaniu do kolejnych celów, na które zapolowałem podczas sesji, po prostu wypalają oko. ;) O 3.30, gdy kończyłem, zima zapanowała już na całego - i na niebie i niżej też, bo temperatura spadła do - 6 stopni. Było świetnie, jak znajdę czas pewnie coś napiszę.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kurczę, tak patrzę jeszcze na Twój szkic (notabene bardzo fajny) i wydaje mi się, że aż takiej różnicy w jasności obu galaktyk nie ma. Owszem, 7339 jest słabsza powierzchniowo, ale nie jest to jakaś przepaść. Z wykorzystaniem Pentaxa 7 mm widziałem to bardziej jak Uwe Glahn. ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Eee tam, czepiasz się:P.

A tak serio, to skaner degraduje mi szkice. Mam taki egemplarz made in biedra i najlepiej wychodzi z niego to, co jest pociągnięte chamską, grubą kreską. Ale wystarczy, że coś jest bardziej delikatne i zaraz jest wyblakłe i sporo ciemniejsze. Kombinuje z różnymi ustawieniami i póki co lepiej wychodzą planetarki, jak N7027. Choć tam na przykład nieco zyskują nieco na detalu ;). W rzeczywistości na rysunku tak drastycznej różnicy nie było. Ale...

Jak popatrzyłem na rysunek Uwego (?), to sobie pomyślałem, kurde przecież 7332 jest sporo jaśniejsza niż 7339 a tu to tak nie wygląda. Czytając Twój wpis myślę, że odpowiedź może być jedna : LP na mojej miejscówce.

Ps Coś mi się o uszy obiło, że na maniaku obiecałeś szkic 7027, coś udało  Ci się skrobnąć?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta