Skocz do zawartości

M13


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc wczoraj  o 23.00 czaił się już na horyzoncie, postanowiłem skierować tubę w zenit, przysiąść na zydlu i naszkicować najpiękniejszą globulę północnego nieba. Użyłem SCT11" i SWA 17mm co dało mi power rzędu 165x. Na początku widzimy tylko jaśniejszy rdzeń.. po chwili jednak dostrzegamy szereg małych, rozpryśniętych niczym odłamki szkła gwiazdek. Naprawdę kocham tą globulę.

post-2-137699791508_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra szkic też mam słabość do tej kulki. Kiedyś patrzałem przez swojego Cassegrina 200/3500 normalnie bajka :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie! Kulki mają w sobie coś facynującego  ;)

Wczoraj mniej więcej o tej samej porze się na nią przyczaiłem. Jeszcze do szkicowania nie dorosłem ale kiedyś trzeba będzie spróbować.

Używałem w syncie 10" SWA 8mm - 150x i powiem, że rozsypana była jak cukier, żadnej mgiełki - zastanawiałem się jak tyle "kropek" naszkicować :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...te największe są  najbardziej sugestywne.

Szkicuje tak..mam kilkanaście ołówków miękkich i twardych. Tuba jest w zenicie, włączony napęd montażu. Na początek szkicuje to co najwyraźniejsze - rdzeń.  Potem w mairę akomodacji szukam końca "obręczy" gromady, zaznaczam to delikatnie gwiazdami.  Biorę miękki ołówek i stukam kropy aż ręka nie siądzie :P

Potem delikatnie rozmazuję kropki i robię półkola na granicy gromady, rozmazując gwiazdy.

Na końcu nanoszę te poza gromadą.. Na drugi dzień przenoszę na kompa i poprawiam kropką w gimpie najjaśniejsze gwiazdy, by móc obniżyć kontrast  i jasność gromady względem otoczenia.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę kocham tą globulę.

Robert uwierz mi nie tylko Ty, jest to pierwszy obiekt ,który widziałem przez teleskop (poza saturnem) i pierwszy ,który udało mi się sfotografować, mam do niej sentyment :D

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)