Skocz do zawartości
Karol

Teleskop Bresser Messier 130/1000

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem teleskopu Bresser Messier 130/1000 montaż eq z rur stalowych. Co myślicie o tym teleskopie Newtona ?

Widziałem przez teleskop planety Saturn, Wenus i Jowisz jako jasne gwiazdki szału nie ma,ale księżyc zachwyca widokiem wymagany filtr podczas pełni.

Co można jeszcze zobaczyć w mieście zaświetlonym światłem teleskop dość duży,więc transport odpada.

Słonko też widziałem, lecz bez szczegółów przez folię ND5 .

Proszę o jakieś wskazówki posiadam program stellarium, ale namierzenie obiektu to i tak dla mnie wyzwanie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Napisz najpierw co masz na końcu rury - jakimi okularami dysponujesz, czy masz soczewkę Barlowa?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hm...Piszesz, że to dość duży teleskop. Takie stwierdzenie jest dość względne. Ja wożę ze sobą z Polski do Niemiec, swój teleskop RC 150/1370 z montażem EXOS 2.  Mieści się w 2 torbach + moja waliza z ciuchami itp. Poszukaj za miastem ciemnego miejsca, to wtedy zobaczysz dopiero, co można przez tą "rurkę" dostrzec. Tutaj masz tabelę Wimmera w której znajdziesz wiele obiektów do obserwacji swoim teleskopem. Poza samym teleskopem, ważne są akcesoria do niego o których pisze kolega lulu.

DSC01747.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odpowiedź 1 -sza Na końcu rury to co w zestawie PL 25 ,15, 10 mm i okular 7 mm SWA  Okular Celestron 40 mm 1,25"

Odpowiedź 2 -Jest dosyć sporych rozmiarów,ale gdzie tu jechać żeby się rozstawić z sprzętem,żeby Cię nie napadli ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszędzie gdzie pojedziesz są światła albo zachmurzenie jak tu żyć ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę, że jesteś z Bydgoszczy.  Niedaleko (ok 25 km), w stronę Szubina jest obserwatorium PPSAE w Niedźwiadach. Po wcześniejszym uzgodnieniu z Prezesem Markiem Nikodem  [email protected]  można tam przyjechać z własnym sprzętem, i bezpiecznie prowadzić obserwacje. Aktualnie jest tam przeprowadzany generalny remont budynku, ale teren wokół jest dostępny. Można skorzystać po drobnej opłacie z prądu i toalety.  Na forum są osoby które były tam, i brały udział w organizowanych przez PPSAE zlotach, zwanych OZMA. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję trzeba się wybrać w to miejsce jak.będzie na to czas i odpowiednia pogoda. 130 mm wystarczy do obserwowania obiektów głębokiego nieba ?Tylko trzeba uzgodnić to z właścicielem obserwatorium dziękuję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 godzin temu, Karol napisał:

Odpowiedź 1 -sza Na końcu rury to co w zestawie PL 25 ,15, 10 mm i okular 7 mm SWA  Okular Celestron 40 mm 1,25"

Odpowiedź 2 -Jest dosyć sporych rozmiarów,ale gdzie tu jechać żeby się rozstawić z sprzętem,żeby Cię nie napadli ?

Kolego, moja rada - zacznij od kupna dobrej soczewki Barlowa. Masz tam wyciąg 2'' więc nie oszczędzaj tylko kup 2'' Barlowa ED - zobaczysz że będzie to skok niemal milowy jeśli chodzi o to co możesz zobaczyć choćby na Księżycu. Na razie poruszasz się w zakresie powiększeń do 100x - masz jeszcze na prawdę dużo do zobaczenia zanim trafisz na ścianę wynikająca z optyki samego instrumentu. Taką soczewkę kupisz na Ali poniżej 200 zł (jeśli Ci jej nie oclą ? - jest warta tych pieniędzy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

16 godzin temu, Karol napisał:

130 mm wystarczy do obserwowania obiektów głębokiego nieba ?

Tu kolega @KrisQ już odpowiedział:

18 godzin temu, KrisQ napisał:

Tutaj masz tabelę Wimmera w której znajdziesz wiele obiektów do obserwacji swoim teleskopem.

Miałeś okazję zapoznać się z tym zestawieniem? 

3 godziny temu, lulu napisał:

Kolego, moja rada - zacznij od kupna dobrej soczewki Barlowa.

Z tym się raczej nie zgodzę. Posiadając okular 7mm i teleskop f/7.7 po co początkujacemu Barlow? 

Ja doradzibłbym inne rzeczy:

• Wspólne obserwacje z kimś bardziej doświadczonymi 
  • Sky Publishing Pocket Sky Atlas

• Mała lornetka o szerokim polu do nauki nieba 

• Red Dot Finder i/lub szukasz dający ziemski obraz

• Dużo praktyki - ćwicz na tym co masz w zasięgu: gwiazdy podwójne np. 

Powodzenia! 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, pmochocki napisał:

Z tym się raczej nie zgodzę. Posiadając okular 7mm i teleskop f/7.7 po co początkujacemu Barlow? 

Fakt, przeoczyłem ten okular 7mm, ale nawet z nim - dostaje się 143x, a ten sprzęt wyciśnie spokojnie 200 albo lepiej dobrych warunkach. Jeżeli kolega pyta "co można jeszcze zobaczyć" to większe powiększenie jest najprostszą odpowiedzią. Z soczewką dostanie 200x z okularem 10mm i wydaje mi się to bezpieczna kombinacja. Natomiast nie znam tego okularu 7mm, ale mam mieszane doświadczenia z okularami poniżej 10 mm - czasem lepiej zastosować Barlowa i okular z dłuższą ogniskową niż wyciskać powiększenie krótką ogniskową okularu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Znów mamy inną opinię. 

19 minut temu, lulu napisał:

Jeżeli kolega pyta "co można jeszcze zobaczyć" to większe powiększenie jest najprostszą odpowiedzią.

Większe powiększenie nie oznacza więcej. Co mu da przejście z x140 do x200? Planety nie będą lepiej wyglądać. Dostrzeże mniejsze kratery na księżycu, ale wątpię, że większe kratery się wyczerpały. Gwiazd centralnych w mgławicach nie poszuka, bo kolega się skarży, że ma problem z odnajdywaniem obiektów. Osobiście uważam, że nie powinno się zalecać schodzenia poniżej 1mm źrenicy wyjściowej osobom początkującym. 

Nauka nieba, poznanie najpopularniejszych obiektów, praktyka i spotkania z bardziej doświadczonymi obserwatorami. To moim zdaniem pokaże koledze wiecej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Teoria teorią, a porządny Barlow jeśli się go wcześniej nie próbowało potrafi zwalić z nóg - to mogę powiedzieć z całą pewnością.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
42 minuty temu, lulu napisał:

Teoria teorią, a porządny Barlow jeśli się go wcześniej nie próbowało potrafi zwalić z nóg - to mogę powiedzieć z całą pewnością.

Tak samo jak dobre Ortho, ale... kolega nie potrzebuje ani Barlowa ani Ortho, aby zobaczyć więcej. To raczej nie ten etap... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak pojedziesz gdzieś na pola, łąki i nikt więcej po za Tobą nie będzie wiedział gdzie dokładnie jesteś to Cię nikt nie napadnie. Dobrze obserwować też w grupie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję za dobre rady. Te 2 " są  w teleskopie, ale z redukcją na 1,25".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oczywiście że z redukcją - co nie znaczy że musisz redukować swoje apetyty sprzętowe do 1,25'' ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta