Skocz do zawartości

pmochocki

Użytkownik
 • Zawartość

  135
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

138 Excellent

O pmochocki

 • Tytuł
  Deneb
 • Urodziny 18.11.1980

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Gdynia

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Gdynia

Ostatnie wizyty

312 wyświetleń profilu
 1. pmochocki

  Obserwacje w Blizinach

  Ja wyruszam. Jak ktoś chętny aby dołączyć to zapraszam...
 2. pmochocki

  Obserwacje w Blizinach

  Wczoraj się nie udało, ale dziś planuje się wyrwać do Blizin. Planuję tam być ok 21:30, aby rozpocząć jak tylko księżyc zajdzie. Będę dawał znać jak będę wyruszał. Może ktoś dołączy...
 3. pmochocki

  ogromna prośba o pomoc w wyborze lornetki

  Mam Nikona 10x50 i 7x35. Nikona 10x50 polecam jak jest szansa na obserwacje z leżaczka, czy jakiegoś statywu. Z ręki szybko się męczę i tracę przyjemność z obserwacji. Ja bym rozważał zakup 8x40. Chyba trochę bardziej uniwersalna jakby miała być też do ptaków i przyrody.
 4. pmochocki

  Szerokokątny okular 40mm 2"

  Z ciekawości - Do jakiego teleskopu chcesz kupić SWANa 40mm?
 5. pmochocki

  Mój pierwszy teleskop.

  Dobrze. Już zrozumiałem. Wyraźnie zaznaczyłeś, że to Twoja indywidualna preferencja i w sumie nie powinienem się czepiać. Ale szczerze zaciekawiłeś mnie tą jakością wyciągu Synty. Jak bardzo jesteś przekonany? Ja np. lubię Alfę Romeo i bez wahania bym sobie kupił, ale już przyjacielowi bym jej nie polecił. Jak jest z tym wyciągiem? Wiem że Ty go wolisz, ale poleciłbyś go komuś innemu, mimo, że nie ma microfocusa? To nie jest żadna złośliwość, czy podpuszczanie - chodzi mi o Twoje obiektywne spojrzenie (zapominając na chwilę o swoich indywidualnych preferencjach).
 6. pmochocki

  Mój pierwszy teleskop.

  Chodzi o to, że jak jest microfocus to przecież nie musisz go używać i wtedy wyciąg działa dokładnie tak jakby microfocus nie było. W drugą stronę to już nie zadziała. Jestem w stanie uwierzyć, że najpierw intuicyjnie kręcisz microfocusem i może wymaga to przyzwyczajenia, ale obiektywnie patrząc, nawet uwzględniając różne preferencje ludzkie, opcja z microfocusem jest lepsza. Taka też powinna być polecona...
 7. pmochocki

  Sztuczne obiekty na orbicie okołoziemskiej

  Rozumiem, że tu masz na myśli czas ekspozycji, a nie przesłonę. Rozumiem, że to jest Twoja pasja i chcesz się nią podzielić. Jeśli jesteś gotowy przyjąć konstruktywną krytykę to ja jestem gotowy podzielić się swoimi uwagami. Jak dla mnie temat ma wielki potencjał, ale nie wystarczy cyknąć kilka fotek by kogoś zainteresować. Proponuję zainspirować się artykułami Boba Kinga, np.: https://www.skyandtelescope.com/observing/how-to-see-and-photograph-geosynchronous-satellites/ https://www.skyandtelescope.com/observing/satellites Upoluj np satelitę telewizyjną. Użyj statywu. Zrób fajne zdjęcie. Opisz jak go namierzyleś, kiedy jest najlepiej widoczny i dlaczego. Poszukaj o nim danych. To tylko taki przykład. Może być GPS, czy satelita meteorologiczny. Jest o nich multum danych na forach elektronicznych. Bo jeśli zaczynasz tak: To ja już przestaje się interesować bo wiem, że niczego się nie dowiem. Życzę czystego nieba i powodzenia w rozwijaniu pasji. Czekam na Twój post który zgranie ogrom like'ów.
 8. pmochocki

  Mój pierwszy teleskop.

  Ja może tylko przypomnę, że teraz jest słaby czas na planety. Wątek w którym o tym pisaliśmy poniżej:
 9. pmochocki

  Pierwszy teleszkop

  Zgadzam się że moje tłumacze nie było doskonałe i mocno uproszczone. Dziękuję, za wprowadzenie porządku w nazewnictwe i pojęciach. Za błędy ortograficzne też przepraszam. Ale czy te zagadnienia niekoniecznie są powiązane? Weźmy mój teleskop SW 120ED. Ja bym go nazwał dubletem że szkłem ED co daje nam semi-APO (nazwa też często krytykowana). Jaki on ma stopień korekcji obiektywu? Powszechnie stosuje się te różne nazwy zamiennie i w sposób ściśle powiązany - np Wikipedia: "Achromat, dublet achromatyczny – układ optyczny (np. obiektyw) składający się z dwóch soczewek [...]"
 10. pmochocki

  Pierwszy teleszkop

  Tak na prawdę chodzi o jedno i drugie. Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale jedno jest pewne - z nie wychłodzonego MAKa obraz jest tragiczny: wszystko jest nieostre i falujące. Pisząc EDek raz mam na myśli swój teleskop SW 120ED. A raz konstrukcję duplet ze szkłem ED (Extra Low Dispersion Glass). Masz Achromat , potem duplet z ED, a potem APO . Wszystko się rozbija o tą nieszczęsną aberację chromatyczną.
 11. pmochocki

  Pierwszy teleszkop

  To chyba raczej było pytanie kontrolne. Nie trzeba kolimować przy każdym użyciu. Ale ogólnie trzeba się z tym liczyć, że jak się pojedzie na obserwacje to kolimacja może się okazać konieczna. Oczywiście taki MAK też ma śruby kolimacyjne, ale zazwyczaj (żeby nie powiedzieć nigdy) ich nie ruszamy. No chyba, że wpadliśmy na pomysł żeby np. nadać do samolotu teleskop do bagażu głównego i nie przewidzieliśmy jak źle taki bagaż potraktują. To oczywiście zależy od wielkości i różnicy temperatur. Ale weźmy zimę. W domu +22* a na zewnątrz -3* = 25* różnicy. Pierwsze co jak dojadę na obserwacje wyjmuje EDka z bagażnika i otwieram walizkę i daje mu się chodzić. Zanim rozstawie montaż, zamontuje teleskop, sprawdzę szukacz, zrobię szybki przegląd nieba za pomocą lornetki to EDek już jest na tyle wychłodzony, że można obserwować. MAK 127 w tej sytuacji potrzebowałby przynajmniej 1.5h. MAK musi się chodzić tak długo z dwóch powodów. Konstrukcja sprawia, że światło przebiega przez tubę trzy razy (edit: co powoduje, że konstrukcja jest bardziej podatna na negatywne skutki ruchów konwekcyjnych wewnątrz tuby), a i ilość powietrza do ochłodzenia w stosunku do powierzchni przez którą może się chłodzić jest większa. Gratuluję. To jest dokładnie powód dla którego mając MAKa kupiłem refraktor. U mnie to wyglądało tak: MAK wychłodzony na balkonie, a tu dziecko płacze w nocy. I odwrotnie - niespodziewanie możliwość obserwacji a MAK nie wychłodzony. Więc może używany refraktor? Jak aberracja będzie Ciebie za bardzo denerwować sprzedasz po kosztach. 8" kupisz dodatkowo jak dziecko zacznie przesypiać całe noce.
 12. pmochocki

  Zdjęcia chmur

  @dziki1 piękne zdjęcia i piękne chmury. Już chciałem pisać, że Ci zazdroszczę, ale u mnie wczoraj było tak: Żadnej chmurki na calutkim niebie. Wreszcie mogłem pojechać na obserwacje.
 13. pmochocki

  Obserwacje w Blizinach

  Obserwacje w Blizinach bardzo udane. W sumie szkoda, że nikogo więcej nie było. Na razie kilka spraw rodzinnych. Ale jak pogoda się utrzyma to może z niedzieli na poniedziałek znów spróbuję Blizny.
 14. pmochocki

  Pierwszy teleszkop

  Tak wielkość ma znaczenie i sam tego doświadczam Obserwacja_1, Obserwacja_2. Dlatego pisałem, wyraźnie, że kolega musi przemyśleć czy będzie miał motywację dźwigać Syntę 8". Nie ma teleskopu idealnego. MAK 127 jest mały i kompaktowy, nie wymagający co do okularów, nie ma aberracji chromatycznej, za dnia też fajnie się sprawuje, idealny do biono, oprócz księżyca i planet, pokaże fajnie układy wielokrotne, gromady kuliste, jasne mgławice planetarne i inne zwarte DSy. Ale trzeba go chłodzić (niby drobiazg, ale dla mnie stało się to problemem), ma wąski przelot, który wraz z dużą światłosiłą sprawia, że maksymalna źrenice jaką uzyskasz to 2.5mm, a pole to 1.4* (SWAN 33mm). Więc dla obiektów gdzie preferujemy dużą, źrenice (np rozległe galaktyki, rozległe i słabych mgławice emisyjne czy refleksyjne i pozostałości po supernowych) czy duże pole - rozległe gromady otwarte nie będzie się dobrze sprawował. Ale na przykład taki SW 120/600 - ta sama waga i prawie dwa razy dłuższy od MAK 127, ale nadal kompaktowy teleskop. Totalna odwrotność. Chłodzenie nie jest problemem, idealny do szerokich pól i daje dużą źrenicę. No ale ma aberracje chromatyczną na jasnych obiektach, jest wymagający co do okularów - po prostu wszystko odwrotnie. Czy jest gorszy od MAKa - chyba nie, jest inny. Dlatego tak strasznie trudno doradzić komuś pierwszy teleskop bo, każdy ma inne preferencje. No to na koniec SCT i Newton. Bo tu mówimy o 8" a nie o 5" czy 4.75" - a to już jest znaczna różnica. Na wyjazdy pod ciemne niebo jak jest samochód chyba jednak lepsze. Newton 8" na Dobsonie, tańszy, cięższy, większy niż SCT, ale w pojęciu samochodowym nadal mobilny. Trzeba kolimować za to krócej się chłodzi. SCT 8" drogi, rzadko trafiają się używki, trzeba chłodzić i trzeba mieć odrośnik i/lub grzałkę. Bardziej kompaktowy i lżejszy od Newtona. Nie ma problemu z przelotem i zastosowaniem długich okularów jak w MAKu. Można też zastosować reduktor ogniskowej i jest idelny do bino. To prawda, ale j abym stawiał na refraktor jako uzupełnienie Synty 8". Na koniec muszę uczciwie przyznać, że @Mateu898 trochę racji ma, bo ja swojego MAKa nie sprzedałem, bo lubię sobie przez niego z balkonu popatrzeć. Mimo wszystko ja bym proponował w tej kolejności: SCT 8" lub Newton na Dobsonie - po rozważeniu ceny, wagi i rozmiaru MAK 127 lub SW 120/600 - po rozważeniu preferencji obserwacyjnych. I już zupełnie na koniec - warto się z kimś umówić i pooglądać przez różne sprzęty przed zakupem. Czasami to łatwiej napisać niż zrobić - ja kupowałem swojego MAKa 127 w ciemno
 15. pmochocki

  Pierwszy teleszkop

  Zacznijmy od tego - przy astrofotografii masz zupełnie inne wymagania. Najważniejszy jest montaż, aperatura nie musi być duża, itd. Więc ja dalej będę pisał tylko o wizualu. Widać tam choć trochę drogę mleczną? Jeśli tak to dobrze kombinujesz z tym Newtonem na montażu Dobsona. Tak, ale pod domem zawsze można spróbować z filtrem. A jak nastawiasz się, że jednak będziesz mógł wyjeżdżać te 25km to raczej pod to wybierałbym sprzęt, bo nic nie zastąpi ciemnego nieba. Zgadza się. I to jest najważniejsze pytanie, na które sam musisz sobie odpowiedzieć. Czy będziesz miał motywację to dźwigać. Właśnie wróciłem z obserwacji gdzie oglądałem DSy przez SW 120ed i nie powiedziałbym, że było kiepsko. Gromady otwarte w Woznicy były przecudne. Oczywiście przy M81, M82 i M33 od razu pomyślałem, że duże lustro nie byłoby złe. 😀 Ten Edek też dobrze spisuje się na planetach. Jeśli chodzi o achromat typu SW 120/600 to dobrze się będzie sprawdzał do szerokich pól. Ale na jasnych gwiazdach, księżycu i planetach będzie miał sporą aberację chromstyczną. No i każdy refraktor 120mm pokaże mniej niż Newton 8". Ja mam MAKa 127. Kupiłem jako pierwszy teleskop. Na balkon do planet i księżyca idealny. Czy na DSach da radę? Jasne, że coś pokaże (opis obserwacji), ale znów będzie to mniej niż Newton 8". No i ma dużą światlosiłę i wąskie pole ograniczone wielkością przylotu. SCT fajna sprawa. Niestety droższe od Newtona. No i musisz jeszcze doliczyć koszt montażu. I oczywiście obowiązkowo odrosnik i/lub grzałka. Newtona trzeba oczywiście kolimować, co jest pewną niedogodnością. Jak dla mnie to Newton i SCT są dobrym wyborem dla Ciebie. (edit: zakładając, że masz w miarę ciemne niebo te 25km od domu) Chyba cena, wielkość i waga będą czynnikiem decydującym. Ale myślę, że inni też na pewno się wypowiedzą.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)