Skocz do zawartości

pmochocki

Użytkownik
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

6 Neutral

O pmochocki

 • Tytuł
  Bellatrix
 • Urodziny 18.11.1980

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Gdynia

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Gdynia

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. pmochocki

  MAK 127 OTAW jakiej firmy?

  Dokładnie SWAN 33mm to okular, który daje najszersze pole bez winietowania w Maku 127. A źrenica wyjściowa pozwala dostrzec już fajne DSy. No to EQ3-2 jest dobrą opcją. Niestety ja nie wiem jak go przerobić na Az więc nie pomogę.
 2. pmochocki

  MAK 127 OTAW jakiej firmy?

  Też jestem zdziwiony, że do tego teleskopu chcesz używać montażu paralektycznego - szczególnie jeśli planujesz obserwacje naziemne. Jeśli chodzi o dobór okularów to pamiętaj, że MAKi SW nawet z 2" wyciągiem mają mały przelot. Okular przy którym nie ma jeszcze winietowania to SWAN 33mm 72* - powiększenie 50x, pole 1.4* i źrenica wyjściowa 2.5mm. Wszystko się zgadza, ale uważam że to dobra tuba na pierwszy teleskop. A w przyszłości może stać się drugim teleskopem.
 3. pmochocki

  Sky-Watcher 100ED OTAW 100/900 Black Diamond

  Może jak ma się duże doświadczenie (ja dopiero 1.5 mam teleskop) i może jak ma się idealne ciemnie niebo, ale 1mm dla M57 czy M27 to dla mnie o wiele za mało. Próbowałem 3 dni temu w Blizinach jeszcze przed wschodem księżyca. Pod tym się podpisuje. Na tym właśnie polega ta zabawa.
 4. pmochocki

  Obserwacje w Blizinach

  Mimo, że mam teleskop od półtorej roku i mieszkam w Trójmieście dopiero wczoraj po raz pierwszy byłem w Blizinach. Nie pisałem na forum bo była to bardzo spontaniczna decyzja. Dzieci poszły wcześnie spać, chmur brak, noc astronomiczna ma już 2h, a księżyc nie dość, że świeci słabo to wschodził dopiero po 1:30. Powiem szczerze, że liczyłem, że kogoś spotkam i nawet nie jestem pewien, że "pole" na którym byłem jest tym na które wszyscy jeżdżą. Z jednej strony muszę przyznać, że się troszkę zawiodłem bo myślałem, że będzie ciemniej. Jednak z drugiej strony to była jedna z lepszych moich sesji obserwacyjnych. ED120 nie wymaga tak długiego chłodzenia jak MAK a poza tym noc była tak ciepła, że po rozstawieniu od razu rozpocząłem obserwacje. Zacząłem od Dzikiej Kaczki, bo w zeszłym roku przegapiłem okienko kiedy można ją obserwować na naszej dalekiej północy. To moje pierwsze poważne obserwacje Edkiem i powiem, że byłem zachwycony. Dalej były Chichotki, ET, M52 i Biła Róża. M31 starałem się dostrzec gołym okiem, ale dopiero w lornetce 7x35 była dobrze widoczna. M13 i M92 w Herkulesie wyglądały świetnie. Potem były jeszcze M27 i M57 ... trochę innych drobiazgów i okazało się, że już widać plejady gołym okiem, obejrzałem je w lornetce i teleskopie i trzeba było się zbierać do domu. Jakby ktoś się wybierał do Blizin lub w inną miejscówkę w okolicy Trójmiasta to dajcie proszę znać - fajnie by było kogoś spotkać na obserwacjach ...
 5. pmochocki

  Pierwszy teleskop

  To jest opcja i chyba nawet fajna, ale przypomnę tylko, że mówimy tutaj o 16-latce. Synta 8" - waga tuby 11kg całość 23kg Newton 5" - waga tuby 5.6kg całość na montażu azymutalnym ok 11-13kg Czyli prawie o połowę lżejsze będzie. Jasne, że Synta8 więcej pokaże, o ile starczy motywacji by ją tachać do samochodu. Możliwości teleskopu to jedno, częstotliwość użytkowania to drugie.
 6. pmochocki

  Sky-Watcher 100ED OTAW 100/900 Black Diamond

  Tak bardzo dużo zależy od preferencji obserwatora. Polecam sprawdzić Baader Planetarium Classic Ortho, bo są o wile wygodniejsze od klasycznych ortho i przy tej cenie warto zaryzykować. Jeśli chodzi o LVW - to jak pisał kolega na sąsiednim forum: "w cokolwiek wsadzisz LVW to obraz będzie dobry". Osobiście nie miałem nigdy LVW, ale mają bardzo dobą opinię. Jak kupisz daj proszę znać jak się sprawdzają w Edku. Przy okazji - to jestem fanem twojej stronki i muszę przyznać, że przyczyniłeś się do zakupu mojego pierwszego teleskopu SW MAK 127...
 7. pmochocki

  Pierwszy teleskop

  Ja mogę tylko potwierdzić zdania przedmówców: Ten Newton to dobry pomysł jako teleskop uniwersalny pod ciemne niebo Raczej montaż azymutalny Raczej małe i średnie powiększenia - https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7948-źrenica-wyjściowa-i-subiektywna-jakość-obrazu-w-teleskopie/ i https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-źrenica-wyjściowa-z-czym-to-jeść/ Przy takiej światłosile jakość okularów jest ważna - ESy chyba nie zmieszczą się w budżecie
 8. pmochocki

  Sky-Watcher 100ED OTAW 100/900 Black Diamond

  Do planet (szczególnie tych nisko położonych - tak jak teraz) powinieneś użyć źrenicy wyjściowej około 1mm - czyli np Baader Classic Ortho 10mm 50* (źrenica wyjściowa 1.1mm, powiększenie 90x i pole 0.6*) Do gromad kulistych i jasnych mgławic planetarnych około 2mm - czyli np WO SWAN 20mm 72* (źrenica wyjściowa 2.2mm powiększenie 45x i pole 1.6*). Ten okular nada się też doskonale do księżyca po zastosowaniu szarego filtru. Galaktyki, gromady otwarte około 3-4mm - czyli np WO SWAN 33mm 72* (źrenica wyjściowa 3.7mm, powiększenie 27x i pole 2.6*). ESy są dobrymi okularami i oczywiście mają o 10* większe pole niż SWANy, ale czy jesteś gotów dwa razy więcej za to zapłacić? TV Nagler to też fajne okulary, ale będą kosztować 6x więcej niż SWANy. A tak na serio, to kup sobie różne i zobaczysz, które Ci pasują, bo to jednak sprawa indywidualna. BCO 10mm używam częściej niż ES11mm mimo, że był dwa razy tańszy. Proponowane przeze mnie okulary używam w ED120 i mogę je polecić. Przy światłosile ED100 powinny się sprawdzić jeszcze lepiej Na koniec odpowiedź na zadane pytanie: Do planet przy bardzo dobrym seeingu i do rozbijania ciasnych układów podwójnych 5-6mm. Ja bym proponował np Baader Classic Ortho 6mm 50* (źrenica wyjściowa 0.7mm, powiększenie 150x i pole 0.3*) - też mam ten okular i też często używam w ED120.
 9. Zgadzam się że MAK 90 to pewnie lepszy wybór niż najtańsze Celestrony. Astromaster ma prawie metr długości i do tego jest montaż paralektyczny z przeciwwagą - dlatego całość waży też 8kg. Tuba MAKa 90 ma tylko 24 cm długości i 10 cm średnicy co wynika z konstrukcji tego teleskopu. Taki teleskop też nie wymaga drogich okularów, bo ma dużą ogniskową. Nie nadaje się do szerokich pól, ale zawsze można go uzupełnić lornetką. Jednak najważniejsze - w linku na Allegro sprzedawana jest tuba bez montażu - zwracam na to uwagę, aby potem nie było zdziwienia.
 10. pmochocki

  Okular do refraktora - planety

  Chyba na tak zadane pytanie nie ma dobrej odpowiedzi... Bo to zależny od tego co znaczy dla Ciebie mobilność, uniwersalność, itd... Czy nadal będziesz miał motywację nosić 90mm? Czy będziesz miał czas wychłodzić MAKa 150? Posiadałem MAKa 127 i jak się trafiła okazja to kupiłem używanego ED120. Głownie dlatego, że dla mnie mobilność oznacza czy w 5 minut mogę zapakować sprzęt do bagażnika i wyjechać na obserwacje jak uda się dzieci uśpić. No a MAKa to trzeba jednak wychłodzić i to stawało się czasami problematyczne. MAK nie daje tak szerokich pól i nie mia micro-focusa. Jednak MAKa sobie zostawiłem, bo za aluminiowym statywem jest to zestaw super mobilny i kompaktowy. Bez problemu mieści się na moim balkonie i można rozważyć zabranie go do samolotu na przykład.
 11. pmochocki

  Okular do refraktora - planety

  Ja polecam Okular Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm. Mój główny okular do planet w ED120. Mam też 10 mm, którego używam ze swoim Makiem 127. Mam tez TS HR 9mm, ale jednak BCO 10mm jest o wiele częściej przez menie używany. Ten okular jest w Astrokraku za 219 zł i według mnie jest wart tej ceny.
 12. pmochocki

  Pierwsza lornetka- czym się kierować?

  Dzięki za info, nie wiedziałem o tych problemach Kamakury. Czyli tak na prawdę wybór to: Nikon EX 10x50 Nikon EX 7x35 lub Nikon EX 8x40
 13. pmochocki

  Pierwsza lornetka- czym się kierować?

  Obserwuje niebo od około dwóch lat (więc uznaje się za początkującego) i posiadam dwie lornetki Nikon EX 10x50 i Nikon EX 7x35. Zgadzam się z przedmówcami, że nie powinno się schodzić poniżej 5mm źrenicy wyjściowej. (o źrenicy wyjściowej można poczytać tutaj - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036) Ciężar lornetki i powiększenie wpływają bezpośrednio na stabilność obrazu i w miarę jednoznacznie określają w jaki sposób ich używać: Powiększenie 12 i więcej - Potrzebny jest żuraw lub statyw. Otrzymujemy duże powiększenia i możliwości, ale mobilność jest ograniczona. Proszę nie piszcie na forum nowicjuszom, że dajecie radę utrzymać lornetkę 12x70 w ręku i nie macie problemu ze stabilnością obrazu, bo większość osób będzie miała jednak problem. Powiększenie 10 - Gary Seronik w książce "Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular Users" twierdzi, że lornetki 10x50 są idealne do obserwacji astronomicznych i chyba się z nim zgadzam. Mam na myśli długie obserwacje ze składanego leżaczka z monopodem przyczepionym do lornetki i trzymanym między nogami lub krótkie obserwacje z ręki. Taki leżaczek i lornetkę bez problemu można wziąć na małą wyprawę obserwacyjną w Bieszczadach. 10x50 do obserwacji przyrody nadaje się bez problemu beż żadnego statywu. Powiększenie od 7 do 8 - typowe obserwacje z reki. Porównując moje lornetki to: Nikon EX 10x50 pokaże więcej szczególnie pod ciemnym niebiem (nie dużo więcej ale zawsze). Jak mam wygodne stanowisko obserwacyjne zawsze wybieram 10x50. Natomiast Nikon EX 7x35 to jest lornetka, która jest ze mną na każdym wyjeździe. Jest na tyle mała, że jeszcze mi się chce wziąć ją w góry. O wiele łatwiej uczyć się nią nieba, bo ma szerokie pola widzenia i jest zawsze przy mnie przy obserwacjach teleskopem. Dla mnie ta para jest idealnym duetem. Nie mam ogródka i jak już się miałbym bawić w rozstawianie żurawia to wolę wyciągnąć swój teleskop. Gdybym miał teraz kupić jedną lornetkę to odpowiedziałbym sobie na pytanie, czy interesuje minie model użycia 2 czy 3. I jeśli budżet jest ważny to wybrałbym: Kamakura 10x50 Nikon EX 7x35 lub Nikon EX 8x40
 14. pmochocki

  Co teraz warto obejrzeć?

  Zgadza się, ale ja nigdzie nie pisałem, aby przy źrenicy wyjściowej ok 1mm oglądać M 13. W linku który podałem (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036) mamy: Tutaj odpowiednie do ich obserwacji źrenice wyjściowe są z przedziału 2 do 4mm Klasyfikują się tu też jasne mgławice planetarne jak Hantle czy większość gromad kulistych [...] Czyli dokładnie jak piszesz. Zaproponowałem koledze okular 6 mm do planet, gwiazd podwójnych i dużych powiększeń księżyca w ramach "zabawy z atlasem". Osobiście uważam, że zaraz będzie za jasno na oglądanie nawet M13. Tak, ale wydaje mi się, że mimo wszystko ten wątek może być przydatny w przyszłości dla wielu osób.
 15. pmochocki

  Co teraz warto obejrzeć?

  Muszę się z kolega zgodzić, że obiektywnie proponowana przeze mnie tańsza alternatywa nie była najlepsza. Jenak jeśli chodzi o Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm to jest to bardzo wygodny okular - dożo lepszy niż by się mogło wydawać patrząc na samą specyfikację. Zgadzam się też z tym, że TS HR Planetary to fajne okularki, ale przyznaje, że do planet i gwiazd podwójnych częściej używam Baader Planetarium Classic, choć zgadzam się, że mały ER (odstęp, źrenicy wyjściowej) może niektórym osobom przeszkadzać. Zgadzam się, że źrenica wyjściowa jest bardzo ważnym parametrem, ale że 1,34 to już za ciemno to jestem troszkę zdziwiony. Należy jednak zgodzić się, że jest to po części trochę sprawa indywidualna. Ja osobiście zgadzam się z wywodem z tego wątku http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036. I tak proponowany przeze mnie okular o źrenicy wyjściowej 0,87 mm jak najbardziej nadaje się do obserwacji planet, księżyca i rozdzielania układów podwójnych gwiazd. Czyli dokładnie do tego co kolega przez najbliższe miesiące będzie mógł obserwować. Ja w swoim ED120 używam Ortho 10 mm i 6 mm, ale że kolega już ma okular 10 mm to myślałem, że zaproponowanie czegoś innego, dającego inne możliwości, jest dobrym pomysłem na początek. Gdybym ja miał teraz koledze doradzić zakupy na najbliższe miesiące to poleciłbym: okular z przedziału 6 mm - 10 mm do planet, gwiazd podwójnych i księżyca (tak wiem, w zależności od powiększenia i pola własnego okularu księżyc nie będzie cały się mieścił, ale nie zawsze musi) filtr szary 0.6 do księżyca, aby jego obserwacje nie były męczące Atlas księżyca - ja mam taki http://www.astrokrak.pl/ksiazki-i-atlasy/2724-atlas-ksiezyca.html i mogę polecić. Do tego jeden z moich ulubionych artykułów z tabelką gwiazd podwójnych: http://www.skyandtelescope.com/observing/celestial-objects-to-watch/pretty-double-stars-for-everyone/ i zabawę czas zacząć. Teraz jest Wenus i Jowisz, zaraz będzie Saturn i Mars - Tak wiem, że są nisko, ale mimo wszystko to piękne cele do obserwacji. Do tego księżyc i gwiazdy podwójne, które są idealnym środkiem do nauki nieba w lato. Życzę dużo dobrej pogody. Edycja - jeszcze lista gwiazd podwójnych na lato: http://www.skyandtelescope.com/observing/celestial-objects-to-watch/more-pretty-double-stars/
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)