Skocz do zawartości

M44 - Moja zabawa z gromadami i walka z Księżycem


Rekomendowane odpowiedzi

 

Jako, że pogoda dopisuje, to człowiek każdą wolną chwilę chce spędzić przed domem i focić, pojawia się jednak problem z bardzo jasnym księżycem.

Już zmarnowałem kilka godzin, strzelając mgławice bez żadnego normalnego efektu. Zagłębiłem się w lekturę i zobaczyłem, że najlepsze obiekty na teraz, to są gromady gwiazd.

Tak więc wczoraj sprzęt rozstawiłem i cyknąłem dwie. M44 i M38 (ją pokażę później).

40x30s ISO 400 + 20 darków + 30 flatów + 100 biasów.

Sprzęt to TS Photoline 70mm, flattener 0,79x, HEQ5, ASIAIR

M44.thumb.jpg.852f45883eb3e7697d0347abe8975296.jpg

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakim softem obrabiasz, ale rozejrzyj się za narzędziem/wtyczką do usuwania gradientów (ABE/DBE w PI)

co do ostrości może coś w przepisie na obróbkę? napisz coś więcej o swojej obróbce... może zrezygnuj z etapu odszumiania?

z innej beczki, robisz sobie przy okazji bibliotekę darków/biasów? ja mam podkatalogi ISO_CZAS_tempNaZewnątrz (ta ostatnia co 5 stopni). Dla bias tylko dla różnych ISO. Mówi się, że raz na rok warto odświeżyć bibliotekę. Ostatecznie zdecyduj się na max. dwa ustawienia ISO np. 800 i 1600

pamiętasz, że jak masz dobre flaty z poprzednich sesji i nie obracasz aparatu to nie musisz robić nowych?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 godziny temu, ggrzes napisał:

nie wiem jakim softem obrabiasz, ale rozejrzyj się za narzędziem/wtyczką do usuwania gradientów (ABE/DBE w PI)

Używam Photoshopa + Astronomy Tools

2 godziny temu, ggrzes napisał:

z innej beczki, robisz sobie przy okazji bibliotekę darków/biasów? ja mam podkatalogi ISO_CZAS_tempNaZewnątrz (ta ostatnia co 5 stopni). Dla bias tylko dla różnych ISO. Mówi się, że raz na rok warto odświeżyć bibliotekę. Ostatecznie zdecyduj się na max. dwa ustawienia ISO np. 800 i 1600

Tak robię właśnie. Mam Biasy, Darki i Flaty pogrupowane mniej więcej w ten sposób.

 

Sprawdziłem wczoraj focus i faktycznie, troszkę uciekła mi ostrość. Postanowiłem ją poprawić i strzelić ponownie 40 fotek M44, żeby porównać, jak będzie wyglądać.

Jako, że nie mam maski bahtinova, to ostrość ustawiłem na początku przy maksymalnym zoomie canona. Wybrałem jasną gwiazdę, przybliżyłem ją maksymalnie w aparacie i mikroruchami ustawiłem tak, żeby gwiazda

była jak najmniejsza.

Potem wszedłem w ASIAir i sprawdziłem ustawienie ostrości. Wykresy pokazały, że gwiazda jest niemal idealnie w ostrości.
Potem strzelam 40 fotek, wrzucam z darkami, flatami i biasami do DSS-a i dostaje to:

m44_probka.jpg.ca5e636d321d75cd1b3ad2e08a9dd5e4.jpg

No wcale na ostre to nie wygląda. To jest dokładnie to, co wypluł mi DSS. Wyciąłem dosłownie kawałek, żeby pokazać. 

Gdzie leży w takim razie problem, skoro tak to wygląda?

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Stiopa napisał:

Nie wiem gdzie może być przyczyna , ale na każdym Twoim zdjęciu gwiazdy nie są ostre...

Tak jak napisał Stiopa, gwiazdki nie są wyostrzone i to bardzo i raczej z tej mąki chlebka nie będzie :(

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w Canonie modyfikacje masz zrobioną przez wyjęcie filtra nie zastępując go innym, to zawsze tak to może wyglądać. Trzeba wsadzić jakiś Ir cut odpowiedni, inaczej gwiazdy będą ciapowate, niby wyostrzone w punkt, a na zdj placki. 

Edytowane przez DarX86
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DarX86 napisał:

Jeśli w Canonie modyfikacje masz zrobioną przez wyjęcie filtra nie zastępując go innym, to zawsze tak to może wyglądać. Trzeba wsadzić jakiś Ir cut odpowiedni, inaczej gwiazdy będą ciapowate, niby wyostrzone w punkt, a na zdj placki. 

To mnie nie pocieszyłeś

Był wyjęty tylko filtr.

Aparat kupiłem na OLX od osoby, która się troszkę bawiła w astrofoto.

W opisie było tak

Cytuj

"Modyfikacja polegała na usunięciu filtra low-pas sprzed matrycy."

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DarX86 napisał:

Twoja decyzja w jaką stronę pójdziesz, czy zmiana detektora czy dokupić filtr. 

Canona kupiłem 2 miesiące temu, więc jego zmiana jest bez sensu teraz. Teraz pewnie szedłbym już w dedykowaną kamerę, ale chciałem z tym z pół roku poczekać.

Jaki dokładnie filtr powinienem kupić, żeby miało to ręce i nogi, no i nie było za miliony monet :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarX86 napisał:

Jeśli w Canonie modyfikacje masz zrobioną przez wyjęcie filtra nie zastępując go innym, to zawsze tak to może wyglądać. Trzeba wsadzić jakiś Ir cut odpowiedni, inaczej gwiazdy będą ciapowate, niby wyostrzone w punkt, a na zdj placki. 

Pierwszy raz słyszę. Działam Canonem bez filtra jakieś 2 lata i problemu z ostrością to takiego nie miałem. IMHO to nie jest problem Canona. @OnlyAfc daj nam tutaj jakieś wycinki 1:1 z losowych klatek z tego materiału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maciekja napisał:

Pierwszy raz słyszę. Działam Canonem bez filtra jakieś 2 lata i problemu z ostrością to takiego nie miałem. IMHO to nie jest problem Canona. @OnlyAfc daj nam tutaj jakieś wycinki 1:1 z losowych klatek z tego materiału. 

W sumie nie miałem zamiaru twierdzić że to problem Canona. Raczej cecha sprzętu optycznego. Miałem taki problem i filtr pomógł. Być może Twój dublet nie wykazuje takich właściwości, a kolegi triplet już tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maciekja napisał:

Jak dla mnie to gwiazdki na tym .fits nie są ostre, niestety.

No właśnie specjalnie wczoraj wystawiłem teleskop i przysiadłem do ustawienia ostrości. Zarówno na live view canona jak i w asiair gwiazdka była ostra, tak jak trzeba. Ustawiłem tak, żeby była jak najmniejsza.

5 minut temu, maciekja napisał:

A ASIAIR nie ma jakiegoś wspomagacza ustawiania ostrości? na podstawie FWHM czy coś? 

Nic mi o tym nie wiadomo. Mam kilka klatek, które strzeliłem z użyciem BackyardEOS, jak jeszcze nie miałem ASIAIR, mogę pokazać.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Mam kilka klatek, które strzeliłem z użyciem BackyardEOS,

Kiedyś używałem i całkiem sprawnie sobie radził. Pozostaje jeszcze kwestia odległości matrycy od korektora. To też bym sprawdził, bo po rogach też ciekawie nie jest.

Edytowane przez maciekja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maciekja napisał:

Pozostaje jeszcze kwestia odległości matrycy od korektora. To też bym sprawdził, bo po rogach też ciekawie nie jest.

wg. producenta powinno być 65mm, ja mam 66 ze względu na OAG, więc jest 1mm różnicy.

3 minuty temu, maciekja napisał:

Kiedyś używałem i całkiem sprawnie sobie radził.

Byłem z niego bardzo zadowolony. Jedyny minus, że trzeba było ciągnąć te kable do domu a tak to po wifi z ASIAIR wygodniej.

 

Klatka z BackyardEOS (tutaj odległość była za mała do sensora o 9mm, nie miałem odpowiedniego dystansu)

M64_LIGHT_80s_1600iso_+7c_20200315-22h55m10s061ms.CR2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj masz zdecydowanie ostrzej. To jedno, a drugie nadal rogi są skopane. Ja bym poszedł w tą stronę, a później szukał dalej. To co podają producenci może się różnić dla aparatu bez filtra.  Z resztą popatrz, gdzieś kiedyś na forum znalezione:

 

 

Odlegoscodflattenera.jpg

Edytowane przez maciekja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porównanie jest moim zdaniem nie do końca prawdziwe. Widziałem już pod tym obrazkiem kilka wypowiedzi, że pokazuje wręcz odwrotnie.

Jak miałem za blisko sensor, to mi pokazywał właśnie kształt delikatnie kulisty. Teraz zbieżny. Nawet kiedyś na próbę dałem między flattener i sensor 4cm przedłużkę (więc odległość do sensora wynosiła 94mm zamiast zalecanych 65) i miałem gwiazdki zbiegające się do środka.

Nie wyobrażam sobie, żeby 1mm błędu w odległości do flattenera robił taką masakrę z gwiazdami.

Szkoda, że metoda prób i błędów w dobieraniu odległości zazwyczaj oznacza kupowanie na próbę sporej ilości dystansów. 

 

EDIT. 

33 minuty temu, maciekja napisał:

To co podają producenci może się różnić dla aparatu bez filtra

Wiesz co, dałeś mi jednak do myślenia. Popróbuję. Podpytałem też osobę, od której kupiłem. Czy nie ma przypadkiem pojedynczych klatek robionych tym zestawem, oraz jak mierzył odległość od flattenera. Od którego miejsca. Wiem, że używał różnych sensorów, Atika428EX,QHY183M i Canona5dMArkII. Więc na pewno ma więcej doświadczenia z doborem odległości w tym sprzęcie.

 

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska w drodze już.

Skorzystałem dziś z prawie 3h pogody, chociaż była minimalna mgiełka.

Siedziałem z 30min próbując maksymalnie idealnie ustawić ostrość. Wystawiłem też wcześniej sprzęt, licząc że się wychłodzi, bo uznałem, że to może mieć wpływ na ostrość.

Dodatkowo pobawiłem się na tyle, ile mogłem odległością od sensora. Zatrzymałem się na 67mm i uważam, że to na razie najlepszy możliwy dystans. Mimo wszystko delikatna coma jest jeszcze, więc możliwe, że da się lepiej to ustawić. Bardziej mi zależało na przetestowaniu ostrości, chociaż tak jak sugerował @maciekja jedno może mieć wpływ na drugie.

Oto efekt. Ten sam obiekt:

m44-new.thumb.jpg.a096fb159eebe0edab4a4090809b9c33.jpg

I podobna próbka gwiazd:

m44_probka_new.jpg.5a866768b3d8289d3eb9257ba499c46f.jpg

Zakładam, że ta "otoczka" to przez mgiełkę.

Wydaje mi się, że jest lepiej.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej, ale to nadal nie to :( coś jest nie tak z gwiazdkami. Rogi masz jak z newtona f/4 ;/ a to nie o to chodzi w apo z korektorem. Masz możliwość podpięcia testowo jakiegoś innego aparatu?  Tak, żeby sprawdzić czy na innym sprzęcie też będą takie same wyniki? Jakoś tak przypomniały mi się zmagania, o których pisał Janusz Wiland, tylko u niego jest TS71SDQ i pełna klatka - ale zobacz co robił:
http://www.astrojawil.pl/ts71sdq_naprawa.pdf

Popatrz - u mnie gwiazdki z ED80 z korektorem i Canonem 1100D mod, też tylko bez filtra wyglądają tak. Zdjęcie ma tylko obciętą dookoła ramkę po ditheringu. 

1405237989_St-avg-10800V0702.thumb.jpg.19b62f9fc588c7b3df6a7a6d4d960e87.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciekja Mam jeszcze Sony A100. Do testów mogę podpiąć, bo mam złączkę t2 do niego. Ma on masakryczne szumy, ale do testu gwiazdek można podpiąć. 

 

Mogę też testowo zdjąć korektor i zobaczyć bez niego, jakie będą gwiazdki. Wiadomo, rogi będą masakryczne, ale sprawdzę, jak w środku kadru to wygląda. 

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test Soniaczem, ale szum jest tak dramatyczny, że szkoda gadać.

Pojedynczy plik
DSC08486.ARW

Ogólnie mało miardodajne to jest, szczególnie że ostrzenie w Sony A100 jest o wiele trudniejsze, jak się nie ma ani maski ani Live View ani podłączenia do ASIAIR.

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)