Skocz do zawartości

meteoryt niesklasyfikowany


Rekomendowane odpowiedzi

Witam znalazłęm to wykrywaczem  ,wariował  , a po za tym dziadek opowiadał że jakies 35-40 lat temu uderzylo cos  tu w gruszke  i ją połamało nikt o tym nie wiedział dziadek z dziećmi zakopał dól jaki powstał ,teraz sie dowiedziałem i postanowiłem poszukać ,,i znalałem zrobiłęm test na nikiel i okazło się zę posiada nikiel po za tym jest on  żelazny http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6394ae7fd31ca40.html prosze ocenić i prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki nie są zbyt dobrej jakości i moim skromnym zdaniem muszą się wypowiedzieć fachowcy spróbuj tutaj http://www.ptmet.org.pl/ i tutaj http://www.astrouw.edu.pl/~simkoz/meteoryt/rozpoznawanie.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam większego fachowca niż Krzysztof. :) Poczekajmy aż tak jak go poproszono Kolega Mazisul przedstawi punkt po punkcie jak dokonał badania okazu.

ps. Opowieść o gruszy dziadka niezwykle malownicza - chwyta za serce, ja jednak stawiam na odpad hutniczy. Jakaś stara, niemiecka kuźnia pewnie tam stała z 200 lat temu.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mazisul chyba nie oczekuje odpowiedzi, sadząc po jego długiej nieobecności na forum nie jest nią zainteresowany. Sam zdecydował, że to meteoryt i nawet wystawił go na Allegro za całkiem niemałą kwotę:

http://allegro.pl/meteoryt-zelazny-150g-niesklasyfikowany-i3161798068.html

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że temat napisany został na naszym forum mam moralny obowiązek przestrzeżenia przed tą aukcją forumowiczów. Nie ma najmniejszych dowodów, że to meteoryt a badanie zrobione przez wystawiającego jest mało wiarygodne!

Forum nie bierze odpowiedzialności za szkody wynikłe z ewentualnego zakupu tego  okazu!

Czytających biorę na świadków, że ostrzegłem opinię publiczną

Administrator

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich dowodów prawdopodobnie nigdy nie będzie. Myślę, że nie było żadnego testu na nikiel, bo zapewne kolega mazisul nawet nie wie jak go zrobić. Z czasu jego ostatniego logowania na forum (09.04.2013 godz. 14:27) sądzę, że przeczytał moje pierwsze pytania z tego wątku, a mimo to nie odpowiedział, bo nie wiedział jak.

Natomiast historyjka z gruszą to bajeczka.

Ponadto z forum Meteorytomania dowiedziałem się trochę ciekawych rzeczy o autorze wątku ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ podał metodę obróbki na allegro...pewnie po naszych wpisach  ;)  :D

Odp. numer 2

Witam zrobiłem tak ( zanurzyłem kawałek kamienia w  kwasie azotowym (HNO3)  i zabarwiło się na zielono czyli zawierał nikiel

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo faktycznie, a to ciekawe, że akurat w trakcie ponownego ruszenia tematu na forum  ;)

Tyle, że meteoryty ciężko rozpuszczają się w kwasie azotowym i wskazana przez kolegę mazisul metoda daje wiarygodne wyniki tylko w przypadku minerałów zawierających powyżej 30% niklu, więc w zasadzie w skałach stanowiących złoża rud niklu a nie w meteorytach, które zawierają go najwyżej kilkanaście %  :P

Wiarygodny test powinien zrobić na bazie środka o nazwie dimetyloglioksym (C4H8N2O2), który w reakcji z niklem barwi się na kolor czerwony, ale wymaga rozdrobnienia fragmentu badanego okazu.

Generalnie testy na nikiel są dośc trudne do wykonania w warunkach domowych, prościej byłoby zrobić niewielkie okienko i poddać procesowi trawienia przeciętej powierzchni.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Krzysztof - Masz rację - kolega zadecydował sam, że to meteoryt  8) A parę minut po Twoim ( 08.10) poście dopisał zdanie o przeprowadzeniu ,,naukowego testu" jak zacytował Robert ;)  szybki test - 16 minut  ;)

,,Dodano 2013-04-11 08:26  Witam ponownie w związku z dalszymi pytaniami chcę odpowiedzieć

Odp. numer 2

Witam zrobiłem tak ( zanurzyłem kawałek kamienia w  kwasie azotowym (HNO3)  i zabarwiło się na zielono czyli zawierał nikiel"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024