Skocz do zawartości

Który teleskop poskładać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W dość przypadkowy sposób stałem się posiadaczem kilku teleskopów. Zważywszy, że zawsze interesował mnie wszechświat, postanowiłem, że spróbuję swoich sił w astronomii. Mój wczesny zapał, lekko przygasił fakt, iż sprzęt który posiadam jest wg. innych użytkowników forum delikatnie mówiąc do dupy, jednak postanowiłem się nie poddawać ! Jako, że jestem laikiem od razu zamówłem książkę "ATLAS NIEBA. Gwiazdy, obiekty, zjawiska", Wydawnictwo RM. Planuje poskładać dwa teleskopy jeden mniejszy by "nauczyć się gwiazd", i jeden większy do dalszej nauki obserwacji. I tu moje pytanie, które z poniższych teleskopów warto wypróbować.:

astar 60f700tx

astar 76f700tx

astar f70060

astar f80060

astar 900/114

optisan star 80060

optisan star 60060

optisan star 70076

Z góry proszę o powstrzymanie się od komentarzy, typu "To badziew, możesz se jedynie sąsiadke po podglądać", "nic przez to nie zobaczysz" itp. Chyba, że rzeczywiście tak jest :(

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że nie potrzebuje całego tego sprzętu chciałbym zachować tak jak pisałem 2 może 3 teleskopy, resztę planuje sprzedać, mam po parę sztuk niektórych egzemplarzy więc, może uzbieram za to na coś lepszego. W związku z planem sprzedaży nie bardzo chce je rozpakowywać, składać, rozkładać, testować itp. Dlatego też zgłosiłem się o pomoc do Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że nie potrzebuje całego tego sprzętu chciałbym zachować tak jak pisałem 2 może 3 teleskopy, resztę planuje sprzedać. .... W związku z planem sprzedaży nie bardzo chce je rozpakowywać, składać, rozkładać, testować itp. Dlatego też zgłosiłem się o pomoc do Was.

Kolego no to zrobisz jak uważasz skoro Ci się nie chce składać, rozkładać  ;)

Kto z nas nie widząc sprzętu na oczy potrafi Ci pomóc - jasnowidz chyba  ??? ??? ???

Najważniejsza jest sprawa jakości luster, mechanizmów ostrości (praca wyciągu, pokręteł)) czy praca montaży.

Powinieneś zacząć logicznie od największego, lecz on może okazać się najgorszym bublem w Twojej ,,kolekcji".

Jeśli nie sprawdzisz pod swoim niebem przez swoje ślepia to najbieglejszy wizualowiec nie potrafi Ci pomóc na odległość  :(

Gdzieś w piwnicy mam N 150/750 czy jesteś mi go w stanie polecić do obserwacji  ??? ??? ???

Ja bym nie polecił bo wiem, że w lustrze tylko szarość widać, a wyciągu Pudzian by nie wysunął  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astar 60f700tx to to samo co -optisan star 60060

astar 76f700tx  to to samo co -optisan star 70076

astar f70060

astar f80060 to to samo co -optisan star 80060

astar 900/114

Różnią sie jedynie brendem i sposobem pakowania

Skoro nagle dostało ci sie tyle tego sprzętu to znaczy że musiałeś się dorwać do magazynów pewnej Gliwickiej firmy  :D

No może to być także firma z Bielska.

Z wypisanych modeli astar 114/900 jest do wykorzystania w sesjach balkonowych ,no chyba że masz wersje z wbudowanym balowem

Reszta to plastik-fantastik

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wypisanych modeli astar 114/900 jest do wykorzystania w sesjach balkonowych ,no chyba że masz wersje z wbudowanym balowem

Reszta to plastik-fantastik

Dokładnie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

Nie miałem dużych oczekiwań co do tego sprzętu, ale przetestuje 900/114 mam nadzieje że mimo to ,że to badziew załapie bakcyla i w przyszłości zakupie coś znacznie lepszego.

Co do podglądania sąsiadki to smutno mi z powodu braku takowej możliwości ;(

Jeszcze dziś, jak niebo pozwoli rozstawie sprzęt na balkonie :D i jutro zdam relacje ( o ile zdołam ustawić teleskop na cel ), bo mimo wszystko po moim research'u znalazłem kilka stosunkowo pozytywnych komentarzy i ponoć ktoś kiedyś coś tym zobaczył :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość masz, ale sąsiadka będzie w nieco dziwnej pozycji :) Żeby obrócić sąsiadkę musisz zakupić dodatkowy gadżet :D

Ale wtedy siada transmisja i kontrast, co w newralgicznych punktach daje obraz nieostry & rozmyty. Dlatego przy sąsiadkach lepiej ograniczać ilość elementów optycznych... do zera. Daje to najlepsze wyniki, oprócz wizualnych mogą dojść inne niespodziewane efekty, często o charakterze... pożądanym.

Ze swej mądrości życiowej czerpiący

Wiehu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy siada transmisja i kontrast, co w newralgicznych punktach daje obraz nieostry & rozmyty. Dlatego przy sąsiadkach lepiej ograniczać ilość elementów optycznych... do zera. Daje to najlepsze wyniki, oprócz wizualnych mogą dojść inne niespodziewane efekty, często o charakterze... pożądanym.

Ze swej mądrości życiowej czerpiący

Wiehu :D

Ja tam do podglądania sąsiadek Syntą zwyczajnie staję z tej strony tubusa gdzie nie ma wyciągu, i schylając głowę w dół przykładam oko do okularu. Średnio wygodne, ale wszystko widać "po ziemsku". Jest jeden problem- nie mam żadnych sąsiadek  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie brawo -  bardzo cenne rady dla tego co pierwszy raz przez teleskop w niebo chce spojrzeć  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak wszystko się zgadza.

No to uzupełnij nimi cytaciki zapewne warto -  http://astroparody.blogspot.co.uk/p/tekst-dnia.html

Przepraszam za zaśmiecenie Ci wątku Kolego DBCooper

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie brawo -  bardzo cenne rady dla tego co pierwszy raz przez teleskop w niebo chce spojrzeć  8)

A co? W górę w nocy ma patrzeć? Jeszcze na łeb dostanie i zamiast na browary kasiorę na jakieś niepotrzebne pierdoły zacznie wydawać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek widze że zwietrzyłeś kolejną okazje do wznowienia świętej wojny z Piczerem

Panowie obaj jesteście wykształceni ( wiem bo posiadam kopie waszych swiadectw z IV klasy szkoły zimowej którą ukończyliscie z wyróżnieniem lepiąc wspólnie bałwana ) więc odpuście sobie tą grengolade .

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024