Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj  jest dostępna animowany gif Paolo Berardi'ego ze zmianami w wyglądzie widma tej nowej od 15 do 21 sierpnia, czyli tuż przed maksimum i kilka dni po. Maksimum jasności nastąpiło 16 sierpnia. Widać zakres optyczny widma od barwy czerwonej do niebieskiej. Trzy najsilniejsze linie widmowe to linie wodoru serii balmerowskiej (od prawej - H-alfa (kolor czerwony), w środku "habeta" (kolor zielonkawy) i H-gamma po lewej (kolor niebieski). 

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gif działa na FA - wystarczy ,,kliknąć" 8)

 

No tak spryciarz z Ciebie :) Wrzuciłeś plik do zasobów forumowych. A ja się "gimnastykowałem" z wstawieniem tego jako obrazka zewnętrznego ze znacznikem html-owym "img" ...

Na tym gifie fajnie widać profile tzw. P-Cygni linii widmowych oraz jak "spłaszcza" się rozkład energii w widmie przed maksimum jasności, a po maksimum wyłażą "potężne" emisje (zanika kształt P-Cygni profilów linii widmowych).

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym gifie fajnie widać profile tzw. P-Cygni linii widmowych oraz jak "spłaszcza" się rozkład energii w widmie przed maksimum jasności, a po maksimum wyłażą "potężne" emisje (zanika kształt P-Cygni profilów linii widmowych).

Czyli gdybyśmy widzieli nie wykres, a kolorowy pasek - animację z fotografii widma, to jego lewa, niebieska część pociemniałaby wpierw, a potem na jego tle wykiwtłyby stopniowo trzy jasne prążki? Linie emisyjne kojarzą mi się raczej z ciemnym tłem. Czy one pochodzą od materii odrzuconej w czasie wybuchu?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli gdybyśmy widzieli nie wykres, a kolorowy pasek - animację z fotografii widma, to jego lewa, niebieska część pociemniałaby wpierw, a potem na jego tle wykiwtłyby stopniowo trzy jasne prążki? Linie emisyjne kojarzą mi się raczej z ciemnym tłem. Czy one pochodzą od materii odrzuconej w czasie wybuchu?

1. Zapewne by było widać te zmiany w rozkładzie energii na takich kolorowych zdjęciach widma gwiazdy po odpowiedniej redukcji danych ...

Prawie wszystkie widma gwiazd są fotografowane kamerami mono i potem się preparuje takie kolorowe "płaskie" fotki widm gwiazdowych jak np. w atlasie spektroskopowym dla amatorów astronomii R.Walkera.

Są tam takie kolorowe widma gwiazd różnych typów widmowych. Ale nie widać, aby np. gwiazda taka jak Słońce (typ widmowy G2 V) była ciemniejsza w zakresie niebieskim o ok.0,7magnitudo względem zakresu żółtego  ponieważ widma są normalizowane do poziomu "pseudo-kontinuum" (na poniższym rys. widmo Słońca - kolor niebieski -->przed, kolor czerwony --> po normalizacji)

post-645-0-78005500-1379808883_thumb.jpg

 

Ze wspomnianego powyżej atlasu spektroskopowego dla amatorów astronomii wziąłem rysunek 13 wzorcowej gwiazdy wykazującej wypływ materii z charakterystycznymi profilami linii widmowych, czyli P Cygni. Górne widmo obejmuje prawie cały zakres widzialny. Na tym rysunku są dwa widma P Cygni w różnej zdolności rozdzielczej.

post-645-0-32387000-1379805674_thumb.jpg

 

2. Od początku obserwowanego wybuchu tej nowej już widać "jasne prążki". Ale tym prążkom jasnym towarzyszą po lewej stronie profilu widmowego "prążki ciemne". Jest to taki typowy profil P Cygni jak widać na poniższym rysunku dla linii wodorowej H-delta w gwieżdzie P Cygni :) (fragment rys.13A z atlasu).

 Dwa dni po maksium jasności N Del 2013 ciemne prążki znikają i zostają tylko jasne oraz widmo kończy się "spłaszczać"..

post-645-0-02357500-1379805728_thumb.jpg

 

 

3. Profil linii widmowej typu P Cygni powstaje w rozszerzającej się otoczce (shellu) wokół gwiazdy. Przy czym część absorpcyjna profilu się tworzy w części otoczki widocznej na tle fotosfery gwiazdy, która przybliża się do obserwatora. A część emisyjna - w pozostałej widocznej części tej otoczki (patrz poniższy rys.)post-645-0-99957400-1379805849_thumb.jpg

 

I jeszcze cytat z wikipedii , który powinien Ci wyjaśnić wszystko na temat powstawania linii emisyjnych i absorpcyjnych:

... Gdy światło przechodzi przez niepobudzony układ (np. chłodny gaz), w zależności od geometrii gazu, źródła fotonów i obserwatora w obserwowanym widmie można zaobserwować linie emisyjne lub linie absorpcyjne. Jeżeli gaz znajduje się pomiędzy źródłem fotonów i obserwatorem, w wyniku pochłaniania zostanie zaobserwowany spadek w natężeniu światła w częstotliwościach, w których fotony mogą być pochłaniane, jako że re-emitowane fotony będą poruszały się w innych kierunkach niż pierwotne fotony ze źródła. Wtedy powstanie linia absorpcyjna. Jeśli obserwator patrzy na taki gaz, ale bez widzenia źródła fotonów, zobaczy on tylko re-emitowane fotony w wąskim paśmie częstotliwości, i wtedy zaobserwuje linie emisyjne...

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

I jeszcze cytat z wikipedii , który powinien Ci wyjaśnić wszystko na temat powstawania linii emisyjnych i absorpcyjnych:

... Gdy światło przechodzi przez niepobudzony układ (np. chłodny gaz), w zależności od geometrii gazu, źródła fotonów i obserwatora w obserwowanym widmie można zaobserwować linie emisyjne lub linie absorpcyjne. Jeżeli gaz znajduje się pomiędzy źródłem fotonów i obserwatorem, w wyniku pochłaniania zostanie zaobserwowany spadek w natężeniu światła w częstotliwościach, w których fotony mogą być pochłaniane, jako że re-emitowane fotony będą poruszały się w innych kierunkach niż pierwotne fotony ze źródła. Wtedy powstanie linia absorpcyjna. Jeśli obserwator patrzy na taki gaz, ale bez widzenia źródła fotonów, zobaczy on tylko re-emitowane fotony w wąskim paśmie częstotliwości, i wtedy zaobserwuje linie emisyjne...

Powyższe nie jest mi obce, tylko nie rozumiałem jak linie emisyjne (z uwagi na sposób powstawania) miałyby pojawić się na widmie ciagłym, które utożsamiałem z "patrzeniem na wprost" na fotosferę (na przykładach, jak ten w wikipedii, linie emisyjne pokazane są na czarnym tle, pewnie z mgławicy).

 

Chyba załapałem - taki obraz widma gwiazdy obejmuje zarówno "absorption region" jak i "emission region", które się na siebie nakładają (Pkt 3 i rycina) ? Dzięki! I dzieki za ten atlas.

 

Ja znalazłem coś takiego:

http://outreach.atnf.csiro.au/education/senior/astrophysics/spectroscopytop.html

http://outreach.atnf.csiro.au/education/teachers/resources/spectroscopystw2006.pdf

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle mojej szczątkowej wiedzy wyobrażam sobie następująco wybuch gwiazdy nowej (a tym samym ewolucję profili linii wydmowych):

a) W pewnym momencie w ciągu sekund na powierzchni "zdegenerowanego" białego karła następuje wybuch termojądrowy, który generuje falę uderzeniową rozchodzącą się z prędkością od kilkuset do kilku tys. km na sekundę.
Np. u N Del 2013 ta prędkość ekspansji zmierzona z profilu H-alfa wynosi około 2300km/s.

b)Fala uderzeniowa ma kształt nieprzeźroczystej kuli ognia ("fireball"). Na początku dla obserwatora na zewnątrz wygląda to jak rozszerzająca się powierzchnia gwiazdy o malejącej temteraturze.
W książce R.Percy'ego "Understanding variable stars" jest podane, że przed maksimum nowe mają w widmie linie absorpcyjne podobne do nadolbrzymów typu widmowego B-A,

ale przesunięte w stronę niebieską (w maksimum jasności wizualnej nowej jest to widmo nadolbrzyma typu A-F, czyli chłodniejsze).

W momencie wybuchu kula ognia miała wielkość około 10 tys.km (tzn. orientacyjna wielkość białego karła).

Aby powierzchnia "fireball'a" nowej N Del 2013 stała się nadolbrzymem o wielkości np.1500Ro (wielkość największych nadolbrzymów) musiało upłynąć około 5 dób od momentu wybuchu (zakładam stałą prędkość ekspansji):

 

1500 * 700000km
-------------------------------------   = 5,28 doby

2300km/s*86400s/doba

 

c) W pewnym momencie zewnętrzne części kuli ognia zaczynają być przeźroczyste w zakresie wizualnym i wtedy w profilach linii widmowych "wyłażą" coraz silniejsze składniki emisyjne, tworząc tzw. profile P Cygni.

d) Potem stopniowo kula ognia staje się coraz bardziej przeźroczysta do wewnątrz i nadal się rozszerza, powodując powstanie przede wszystkim silnych linii emisyjnych.

 

Gdyby się coś w tych poglądach nie zgadzało, to proszę o korektę lub uzupełnienie  ... :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy Arne Henden (szef AAVSO) zwrócił uwagę na forum AAVSO,
że ostatnie obserwacje N Del 2013 pokazują szybki spadek jasności.W zakresie podczerwonym widać formowanie się pyłu.
W ciągu najbliższych kilku nocy może nastąpić dramatyczny spadek jasności V339 Del (jak ją teraz zwą)!!!.

 

Jeżeli macie sposobność to obserwujcie nową w sposób ciągły w nocy (np. kilka wyznaczeń jasności w ciągu nocy, a nie tylko 1 obserwacja).
Uważajcie na jasność V339 Del, bo może się okazać, że jest ciemniejsza niż myślicie ... :)

 

I jeszcze załączam najnowszą krzywą zmian blasku z polskiej bazy danych obserwacji gwiazd zmiennych oraz AAVSO.

post-645-0-08700200-1380122615_thumb.jpg

 

post-645-0-61260300-1380122647_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu najbliższych kilku nocy może nastąpić dramatyczny spadek jasności V339 Del (jak ją teraz zwą)!!!.

Ostatnio N Del 2013 bardzo poczerwieniała. Wczoraj od około godz. 20 do 1 fociłem ją moim zestawem fotometrycznym w przerwach pomiędzy chmurami. To były serie po 10 zdjęć x 30s x 400ISO. Poniżej pokazałem przykład "zrzutu ekranowego" :) z takiego 30-sekundowowego negatywu cyfrowego + mapka AAVSO.

post-645-0-53706500-1380293491_thumb.jpg

 

 

Jak widać V339 Del jest bardzo czerwona. Aktualnie jest jaśniejsza o około 1,5 magnitudo w barwie R niż V (widać to np.na krzywej zmian blasku z AAVSO).Na powyższym zdjęciu nasza bohaterka wydaje się znacznie jaśniejsza niż jej najbliższa sąsiadka oznaczona "80". Jednocześnie obserwowałem przez lornetki 8x30 i Starlight 15x70. W wizualu gwiazdka 80 jest wyraźnie jaśniejsza od V339 Del.

Na przykład u nowej V705 Cas - formujący się pył spowodował spadek jasności aż o około 8 magnitudo (jasność spadła z 8 na 16 mag.) w ciągu 2 tygodni. Widać, że efekt pyłowy wystąpił mniej więcej 1,5 m-ca po maksimum jasności ...

 

post-645-0-89969200-1380293539_thumb.jpg

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład u nowej V705 Cas - formujący się pył spowodował spadek jasności aż o około 8 magnitudo (jasność spadła z 8 na 16 mag.) w ciągu 2 tygodni. Widać, że efekt pyłowy wystąpił mniej więcej 1,5 m-ca po maksimum jasności ...

 

 

W naszej bazie mamy obserwacje V705 Cas:

         post-707-0-12774400-1380295695_thumb.png

 

 

         Efekt pyłowy spowodował, że na kilka miesięcy uciekła nam z zasięgów. Obecnie pewnie byśmy jej nie przepuścili. Czy podobnie będzie z V339 Del? Oby tylko pogoda nam za bardzo nie przeszkadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         Efekt pyłowy spowodował, że na kilka miesięcy uciekła nam z zasięgów. Obecnie pewnie byśmy jej nie przepuścili. Czy podobnie będzie z V339 Del? Oby tylko pogoda nam za bardzo nie przeszkadzała.

Również krzywa zmian blasku V750 Cas w AAVSO z 1994r. ma bardzo mało punktów obserwacyjnych na poziomie 15-16mag. Widocznie wtedy na tzw.Zachodzie nie było w rękach amatorów astronomii za dużo teleskopów o  dużych aperturach. Bodajże  w manualu CCD AAVSO jest napisane, że aby sięgnąć wizualnie do 16 mag. potrzebny jest teleskop o aperturze rzędu 0,5m przy bardzo dobrych warunkach obserwacyjnych. (Ale z CCD wystarczy już tylko apertura 20cm  postawiona na przedmieściach ... ) . Aktualnie w Polsce jest trochę teleskopów amatorskich o tak dużej aperturze.Oby ich właścicielom chciało się robic fotometrie wizualną!

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego poczerwieniała ?

Przypuszczam (nie widziałem dobrze skalibrowanych widm tej nowej), że w wyniku rozszerzania się otoczka jest coraz chłodniejsza w wizualu - co w widmie ciągłym objawia się emisją coraz większej ilości energii na większych długościach fal. Poza tym w zakresie czerwonym po maksimum pojawiła się bardzo silna linia emisyjna wodoru H-alfa. Tutaj czytałem, że przy końcu sierpnia w samej tej linii emisyjnej V339 Del świeciła jak 8000Lo (... o ile odległość do niej wynosi 5kpc).

 

A teraz inny temat ...

Na forum dyskusyjnym AAVSO u V339 Del już są poszukiwane ślady aktywności pochodzące od dysku akrecyjnego. Jeden z obserwatorów wykrył w dn.28 września 2013 zmiany jasności o amplitudzie około 0,03mag. w skali czasowej godzin. Może to być interpretowane jako dowód, że dysk akrecyjny wokół białego karła się odtworzył po wybuchu nowej (przy założeniu, że został zniszczony) i teraz widać szybkie zmiany jasności (tzw. flickering) spowodowane akrecją.post-645-0-19826200-1380836420_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod poniższym odnośnikiem (uwaga PDF)  znalazłem przepiękną artystyczną wizję początku zjawiska wybuchu nowej.

http://www.swift.ac.uk/nova-cv/headla08final.pdf

Jest to PDF z letniej szkoły Uniwersytetu Arizona dot.obserwacji nowych za pomocą SWIFT-u.

Patrzcie i podziwiajcie :)

 

post-645-0-45392000-1382212819_thumb.png

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wygląda to na sam początek wybuchu.

W-g manualu "Spektroskopia nowych - podręcznik użytkownika" (szczegóły tutaj --> http://www.ncra.tifr.res.in:8081/~basi/12Sept/185-steven.pdf ) ta nowa była już

w fazie ognistej kuli (fireball),

"opuszczenia i podniesienia żelaznej kurtyny".

Najprawdopodobniej na powyższym "zdjęciu" jest w etapie przejściowym (ang.transition stage), gdy wyrzucona materia stała się przeźroczysta.

Może to być również końcówka fazy podnoszenia się żelaznej kurtyny (?).

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Gwiazdę Nową w Delfinie obserwowałem już od 16 sierpnia.Ponieważ były to obserwacje z centrum miasta, to posługiwałem się lornetką 7x50. Podczas tych obserwacji robiłem też zdjęcia Nowej, aparatem Canon z obiektywem Tamron 55-200, ustawionym na 200mm ogniskowej.

Po osłabnięciu jasności gwiazdy, gdy wyszła już z zasięgu tej lornetki, moje obserwacje były już tylko fotograficzne. Ostatni raz udało mi się zrobić zdjęcie 22 października, kiedy Nowa miała już ponad 10 mag. W okresie ponad dwóch miesięcy moich obserwacji, gwiazda nie tylko traciła na jasności, lecz także zmieniała swą barwę na coraz głębszą  czerwień, co ładnie widać na kolejnych zdjęciach. Z ostatniego zdjęcia wynika że jest to już graniczny zasięg tego obiektywu.Poszczególne zdjęcia to stacki 15x 2s, ISO 1600, robione aparatem postawionym na statywie foto. Pozdrawiam Paweł.post-2802-0-71263900-1382804543_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od kilku tygodni utrzymuje się niemal stała jasność nowej na poziomie 11-11.2 mag.

Niestety radykalnie zmalało zainteresowanie tym obiektem i z 21 obserwatorów na posterunku pozostało trzech wytrwałych, którzy polując na przerwy w zachmurzeniu wykonują obserwacje.

 

Sezon skoków narciarskich się rozpoczyna, to i skocznia gotowa. ;D

Krzywa jasności nowej do złudzenia przypomina profil skoczni narciarskiej.

 

post-707-0-45576200-1384890972.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)