Skocz do zawartości

Co mam kupić?


borek2008

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

MAM OGROMNĄ prośbę. Doradźcie mi, jaki teleskop mam sobie kupić. Czytając ten poradnik > http://www.teleskopy.pl/zanimkupiszteleskop.html  < , przedstawię wam moją sytuację. Mam  24 lat - student Ekonomii, kompletnie nie znam się na teleskopach, w sumie na astronomii także( Jedynie kojarzę nasz Układ planetarny, duży wóz itp. ;d ). Lecz  od dzieciństwa co pewien czas mam olbrzymią ochotę zajrzeć w Niebo i dlatego zdecydowałem , iż muszę sobie sprawić taki sprzęt. Mieszkam w małym gminnym miasteczku na Pojezierzu Kujawskim, oddalonym od dużego miasta  o ok. 30 km . Jestem prawie pewny, że nie będę go wywoził  poza obszar mojego zabudowania.  Ale mam dużą działkę z dosyć dużym ogrodem , więc przypuszczam , że będę go czasami przenosił. Jeśli chodzi o światło ? moja miejscowość to praktycznie jedno wielkie skrzyżowanie , dlatego obok mojego domu jest kilka lamp przydrożnych, więc z światłem chyba nie będzie problemu. Zimą bądź niekiedy latem idealnie widać najjaśniejsze gwiazdy z tzw. ?drogą mleczną? włącznie. Interesują mnie głównie komety, galaktyki  i kolorowe ;d mgławice. Oczywiście planetami nie pogardzę. Zgadzam osobiście się z poradą ze strony internetowej, że trzeba stawiać jakość obrazu przy wybieraniu sprzętu, ponieważ dosyć słabej jakości obrazy mogą mnie zniechęcić do rozwijania tej pasji. Wyczytałem, że potrzebne jest dobrej jakości wyposażenie( okulary , itp.), więc w waszych propozycjach chciałbym aby było to wszystko już zawarte aby zawierało to idealną całość. Mam zamiar wydać na ten sprzęt max ok. 1500 zł . Lornetki z góry odrzucam, chyba że stosunkowo  tania będzie zawarta w wyposażeniu teleskopu. Jeśli chodzi o fotografie ? nie podjąłem jeszcze decyzji ?,boję się, że na aparat może zabraknąć mi kasy.  Mam nadzieję, że sprzęt pozwoli mi się radować astronomią na kilka długich lat. Liczę, że dosyć poważnie i odpowiedzialnie podejdziecie do mojej prośby. Z góry dziękuję za wasz wkład i pomoc. Pozdrawiam ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Aż się prosisz przynajmniej o syntę 8" na dobsonie.

Co do znajomości nieba to się nie stresuj- patrz w stellarium na gwiazdozbiory, wychodź na zewnątrz i je zlokalizuj. Zacznij od Wielkiego Wozu skoro go znasz- jest tam sporo bardzo ciekawych obiektów. Zobaczysz, że wyszukiwanie obiektów jest dosyć proste jak już będziesz wiedział gdzie i na co patrzysz :)

Kupując używaną syntę zostanie ci co nieco na okulary. Możesz kupić 2" używkę SWAN-a 25mm lub 33mm / Scoposa 30mm + podstawowy okular do DSO czyli 13mm (wedle zasobności portfela Hyperion, SW SWA :) ) i z pozostałości Orto baadera tak 6-7mm jeśli nie nosisz okularów i możesz "trzymać" oko blisko okularu. Myślę, że zmieściłbyś się w 1500zł. Popoluj też na promocyjną lornetkę z Lidla - Lidletkę :)

Pozdrawiam.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy napisali....zdecydowanie synta 8" Dobs choć szkoda, że nie dołożysz jeszcze tych 500 zł i nie kupisz synty 10" . Z tego co widzę masz w miarę ciemne niebo więc kupno 10" by się odpłaciło: większym zasięgiem i zdolnością rozdzielczą.

W tej chwili w "popularnym sklepie" synta

- DOB 10" 254/1200 Pyrex  kosztuje ok. 2.050zł. Ale tu (jeśli zdecydujesz się dołożyć te 500zł) nie starczy Ci już na  żadne dodatkowe akcesoria..

Możesz zatem iść pierwszym tropem i kupić wersję z sztywną tubą  DOB 8" 200/1200 Pyrex za ok 1350zł

Lub droższą czarną wersję rozsuwaną za ok 1500zł.

Skończyły sie już czasy że do synt 8" dodawano okulary plossla.  Teraz dają podrzędnej  jakości okulary Kellnera pod nazwa marketingową "Super" Synta 8" lub 10" to wyjątkowo wymagając teleskopy ze względu na światłosiłe. Zatem obraz w ich skrajnych obszarach będzie niestety nieostry.  Musisz powoli wymienić je na szkła z wyższej półki np. na 8-element-owe SWA.

Przydał by się też okular ok 30mm oraz planetarny 6mm...Nie spodziewaj się tez "kolorowych" obrazów mgławic... Kolory w kosmosie (w takich teleskopach) możesz dostrzec w bardzo małym zakresie obiektów. Najczęściej są to drobne mgławice planetarne z zauważalnym zafarbem niebieskim lub zielonym.

Cóż w razie wątpliwości pytaj nas a z chęcią Ci odpowiemy. Jak kupisz teleskop koniecznie się pochwal i wrzuć parę fotek maszyny zainstalowanej..w przydomowym obserwatorium  ;) Powodzenia!

Pozdrawiam Robert

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, najczęściej proponowaliście mi tzw. Synte 8. W tym wyborze, w dzisiejszych ofertach  narzekaliście na wyposażenie, ale mniejsza z tym. Podjąłem decyzje, że jestem skazany jednak na lornetkę i naukę. Teleskop postanowiłem sobie kupić kiedy już będę miał już trochę większe doświadczenie i większy budżet bo widzę, że 1500 na dzień dzisiejszy to stanowczo za mało. Postanowiłem kupić sobie teleskop za rok(może dwa), ok pokroju DOB 10" 254/1200 Pyrex z względnie dobrym wyposażeniem. Czuję, że coś tańszego, by było nieodpowiedzialne finansowo z mojej strony tym bardziej, że obecnie z tego co pisaliście mój budżet do ogromnych nie należy. Kolejna rada w związku z tym. Jaką lornetkę byście mi zaproponowali, najlepiej ze statywem włączając go w cenę. Chcę wydać na nią ok. 300-500 zł , ale jestem otwarty na wasze inne propozycje cenowe zważywszy na wasze poprzednie odpowiedzi  do mojej prośby ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem przeciwnikiem polecania lornetki jako pierwszego narzędzia ..Lornetka to wg mnie support teleskopu.

Pamiętaj, że lornetka da Ci tylko szerokie pole i jasne obrazy związane dużą źrenicą wyjściową.  Obrazy widziane np. lornetką 10x50 niewiele będą się różniły od tych widzianych oczami.

Power niezbędny do ujrzenia nawet średniej wielkości galaktyki, zobaczenie planety jako kulki, rozbicia gromady na gwiazdy, względnie  użycia  filtra wąskopasmowego, który pokaże Ci mgławicę w pełnej okazałości da Ci tylko teleskop. Jest jeszcze giełda rynku wtórnego.. zamieszczając np. ogłoszenie kupię taki lub inny teleskop możesz go mieć znacznie taniej. Syntę 10" kupisz z powodzeniem na rynku wtórnym za swoje 1500zł  :) 8" za ok 800-900zl

Okulary które masz "w kice" dadzą Ci na początek wiele radości -jednak zasygnalizowałem Ci tylko, że z czasem je wymienisz, taka jest naturalna kolej rzeczy. Teleskop 8"-10"  nawet używany to wspaniałe doświadczenie z astronomią z użyciem nawet najprostszego atlasu nieba.  Dochodzimy do sukcesu małymi kroczkami. Moje większość teleskopów pochodzi z rynku wtórnego.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ktoś podlinkowaną  stronę wpisał na listę  niebezpiecznych w "firefoxsie"

Otrzymuje komunikat o następującej treści

"To połączenie jest niezaufane" bla bla bla :D

Widywałem już to gdy na stronie były wirusy.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kasę na teleskop i nie bój nic.Teleskop ni nie samochód ,nie traci co rok ,tylko ma swoją mniejszą stała cenę.Jestem też przeciwnikiem lornetki na początek ,bo prowadzi po trosze do wniosku że na tym niebie to właściwie nuda.Najlepiej podaj swoje miejsce zamieszkania i i się umów by zobaczyć co potrafi teleskop ,a co lornetka.Byłem wczoraj w Bukowcu na spotkaniu Pawła Maxyma i do mojej Synty 10" ustawiała się kolejka po 10 osób i były ochy i achy. A ta Synta ma 4 lata , a ja jestem czwarty właściciel.Kup 10" bo lustro to jak silnik w samochodzie a reszta to dodatki które mogą poczekać. Krzychu.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem raczej drobny 176cm/80kg. To największy teleskop z którym można spacerować a nie go dżwigać.Tóba 15kg i 115cm w domu noszę 25m a w Bukowcu niosłem ze 100m i żaden problem .Popróbował byś z Synta 12" [Krową] iść 100m. O mocy teleskopu decyduje Lustro i o ile można [problemy dla mnie to:2,3,4,piętro, gdzie go przechować ,mały samochodzik np Cinkuś] to kupuj jak największe.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdym kolejno przeczytanym postem na forum, dochodzę do wniosku, że na Synte 10"jest jeszcze dla mnie za wcześnie. Nie przejmuję się wagą tego sprzętu, bo chłopisko ;d ze mnie nie małe(190cm/91kg). Ale skoro nie korzystałem jeszcze z żadnego teleskopu, to nie zauważę różnicy pomiędzy Syntą 8" a 10". Czuję, że na początku Synta 8" mi w zupełności wystarczy by obejrzeć kilka planet. Na świetne mgławice przyjdzie jeszcze czas , a narazie skoncentruję się na nauce i obsłudze tego typu sprzętu. Z czasem będę chciał oczywiście wymienić na coś o wiele lepszego. Może N-305/1500 DOB 12" Pyrex lub coś lżejszego tego typu gdyby się okazało, że będe musiał troche spacerować z tym teleskopem. Ale to tylko plany. Trzeba się skoncetrować na dniu dzisiejszym. Zamierzam kupić używaną Synte 8"(może nową jak będę miał więcej kasy). - może ktoś uważa,że w tej cenie kupie coś lepszego bo zdarzają się osoby narzekające na Synte. Mam pytania:

1. Obok mojego domu od "S" stoją dość blisko 2-3 latarnie oraz w moim ogrodzie kilka dużych sosen. Będę zmuszony korzystać z 8" gdzieś dalej od domu?

http://img203.imageshack.us/i/dsc01082q.jpg/

http://img36.imageshack.us/i/dsc01078j.jpg/

http://img24.imageshack.us/i/dsc01084rz.jpg/

Od "W" i "E" mam  niebo prawie idealne, oprócz lekkiego światła od "E" bijącego od jednej z przydrożnych ?S? latarni.

http://img440.imageshack.us/i/dsc01070j.jpg/  (zdjęcia robione podczas konkretnego zachmurzenia po deszczu ;/)

Od strony "N" tylko niema żadnych kłopotów.

2. Jakie okulary zaproponowali byście mi do Synty 8" za ok 500zl( ok 3-4 w zalezności od ceny)?

3. Czy z tychże okularów będę mógł korzystać z lepszym, większym sprzętem, czy będę zmuszony je wymienić podczas nowego zakupu?

Na wszystko jednak zamierzam przeznaczyć obecnie 1200-1500zł. Na coś droższego przyjdzie jeszcze czas. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam siebie zacytuję :)

Kupując używaną syntę zostanie ci co nieco na okulary. Możesz kupić 2" używkę SWAN-a 25mm lub 33mm / Scoposa 30mm + podstawowy okular do DSO czyli 13mm (wedle zasobności portfela Hyperion, SW SWA :) ) i z pozostałości Orto baadera tak 6-7mm jeśli nie nosisz okularów i możesz "trzymać" oko blisko okularu. Myślę, że zmieściłbyś się w 1500zł. Popoluj też na promocyjną lornetkę z Lidla - Lidletkę :)

Pozdrawiam.

Co do tych latarni to kierunek S jest bardzo potrzebny :) - mimo wszystko polecam ci ciemniejsze miejsca niż pod latarniami.

P.S. po wymianie teleskopu okulary zostają, więc warto dołożyć do czegoś lepszego co zostawisz na dłużej.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ZAŁOŻYMY SIĘ ZE NIE BĘDZIE TAM SUPER PLOSSLI  :D :D :D

Do zestawów dodawane są Kellnery o nazwie markietingowej "Super"

Kiedyś były tam okulary o nazwie Super ploosl które był zwykłymi plosslami o średniej-niższej jakości :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my na to jak na lato :)

To politycznie podejrzane sklepy, które nie mają tego towaru w tej cenie (bazarek, militaria24 itp.). Omijaj je szerokim łukiem.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zaufany http://www.deltaoptical.pl/deltasklep/ tu kupuje gotowe podzespoły,

a tu różne redukcje na zamówienie http://www.astrokrak.pl/ choć sprzęt też ma :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prócz Delty i Astrokraka (które kolega wymienił wyżej)

Mogę polecić:

Dawniejszy Fotoclassic - znam poznańskich sprzedawców osobiście

http://astrozakupy.pl/

Oraz www.teleskopy.net

Znam właściciela osobiście

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prócz Delty i Astrokraka (które kolega wymienił wyżej)

teleskopy.net

Robert czy to jest przypadkiem dawny D-Foto.pl  -T.Czarnecki ?

Dokładnie

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)