Skocz do zawartości

Obiekty nad Bydgoszczą


cbr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

z góry przepraszam jeżeli to złe miejsce na tego typu pytanie, ale po strukturze forum widzę że chyba jest ok.

 

Czy ktoś z Bydgoszczy albo okolic zauważył dziś równie ciekawą rzecz na niebie....mianowicie około 30 minut temu były widoczne 2 obiekty, jak na moje oko okrągłe z ciągnącą się niedługą łuną za nimi. Jasno białe. Z tego co dało mi się złapać w teleskop bo leciały bardzo szybko wyglądały jak jakieś meteory ? meteoryty ?

 

Z boku tych obiektów leciał w ich stronę kolejny z wyglądu wiekszy obiekt, niestety nie uchwyciłem go na tyle żeby stwierdzić co to ale smuga była już koloru czerwonego.

 

Po chwili zauważyłem i potwierdziłem obserwacją, że w pobliży tych obiektów znalazły się 2 myśliwce oraz 1 helikopter. Mysliwce po paru minutach powróciły i poleciały w stronę obiektów.

 

Niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć zaabsorbowałem się ustawianiem teleskopu.

 

Może ktoś też widział coś podobnego

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa spore meteory "Bartosz" i "Mieszko" wytrącone zostały z toru kolizyjnego przez nasze F16 właśnie nad Bydgoszczą, wpadły do gondoli podwieszonej pod naszym transportowym "Herkulesem" zaś helikopter transmisyjny Sokół należał do Polsatu który rejestrował całe zdarzenie, niestety ABW materiały skonfiskowało - puścili w to miejsce - program Discopolo Life ;)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Amerykancky podsłuch na Mariocie to odkonfiskował i niedługo będzie na Discovery Science - trzeba pilnować aby obejrzeć to nieziemskie zjawisko 8)

P.S. a może nasz bydgoski Borowy Misiek z Alano to zfotografowali ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem w stanie wskazać żadnego z tych obiektów, tak jak pisałem dla mnie to raczej nie było ufo a jakiś meteoryt...nie zajmuję się na codzień takimi rzeczami, a mojego Skywatchera nie miałem czasu odkurzyć od miesiąca, dziwne tylko wydało mi się to że były tam na pewno w pobliżu 2 myśliwce i helikopter, ale pewnie to normalna procedura nawet w przypadku spadających ciał niebieskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 a każdy kto ma 1 post przy nicku traktowany jest jak debil.

I tu się mylisz szanowny Kolego - prześledź odpowiedzi dla nowych userów zanim taki osąd wydasz - tylko wydaje się, że to Ty z nas debili chcesz zrobić (meteoryty nie latają - leżą sobie w ziemi).

Pozdrawiam i życzę rychłej odpowiedzi w temacie: Obiekty nad Bydgoszczą.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiem Ci najbardziej poważnie. Obstawiam, że widziałeś smugi kondensacyjne samolotów. Zapytaj wujka Google to pokaże Ci ile rodzajów ich można na niebie zobaczyć. A samoloty w pobliżu mogły być zbiegiem okoliczności.

 

Co zaś do osób zarejestrowanych na tym forum to proszę zanim coś o nich napiszesz - przemyśl. Zapewniam Cię, że to są super ludziska. A miałem okazję poznać osobiście kilkadziesiąt osób z FA.

 

 

pzdr.

 

Ps. Życzę Szybkiego wyjaśnienia tej zagadki.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum, że tu co trochę mamy podobne sensacje, jak nie zielona laserowa linia, przez kilka dni poziomo nad Warszawą, to znów migające światła i inne trójkąty.

Astro amatorzy nie są ekspertami od takich obiektów. To nie to forum. Gdybyś po zmroku zaobserwował dość szybko poruszający się po niebie np. z zachodu na wschód jasno świecący obiekt zapewne ktoś by Ci napisał, że ISS zaobserwowałeś. A tak ??? I nie dziw się takiej reakcji tym się nie zajmujemy - fotki tylko mogą pomóc - ale Ty ich nie zrobiłeś.

Jeszcze raz podkreślam - co trochę ktoś podobne tematy wrzuca.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA się domyślam, że macie co jakis czas takie sensacje i to pewnie w wielu przypadkach od ludzi co mają naście wiosen...ja mam ich co najmniej 2x naście i też mnie zrozum, że jak próbuję się pytać jak człowiek, a dostaję odpowiedź gdzie sarkazm to najlżejsze określenie mam prawo sobie pomyśleć o Was tak, a nie inaczej...atmosfera widzę opadła więc przepraszam jeżeli kogoś uraziłem tymi słowami...

 

co do smug kondensacyjnych szczerze wątpię bo widziałem akurat sporo mam nawet ich swoje zdjęcia bo w Bydgoszczy jest ich sporo i to czasami kolosalnych rozmiarów...chociaż pewnie niektórzy powiedzą że to chemitrails....zwał jak zwał nie znam się...

ale jeden obiekt który zaobserwowałem miał za sobą smugę kolorem podchodzącą pod czerwony więc nie uważam by to była tego typu smuga no i sam fakt że na bierząco szło to porównać z tymi samolotami które się pojawiły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, gdybyś miał fotkę to na 90% można by sprawę wyjaśnić. Tak niestety - bynajmniej ja - nie potrafię Ci pomóc.

 

pzdr

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że poziom odpowiedzi na tym forum prezentowany przez załogę i stałych bywalców jest genialny, a każdy kto ma 1 post przy nicku traktowany jest jak debil. Życzę powodzenia z takim podejściem, pytałem grzecznie bo myślałem, że tu poważni ludzie siedzą.

Człowieku może przeczytaj to co napisałeś w pierwszym poście na spokojnie i zastanów się jakich odpowiedzi się spodziewałeś? F-16 GONIĄCE UFO NAD BYGDOSZCZĄ?  w faktach nic nie mówili a oni wszystko wiedzą pierwsi?????? TO JEST FORUM ASTRONOMICZNIE Z POWAŻNYMI LUDŹMI NA POKŁADZIE A NIE FORUM MIŁOSNIKÓW STAR WARS!!!!!!!!

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no słuchajcie nie obstaję za nikim, ale mam trochę nie smak, co do wypowiedzi, jeśli coś widział owszem, błąd taki, że nie ma zdjęć, opis może na poziomie widziałem, ale nie wiem, co, zgadzam się z Wami wszystkimi, co więcej, traktujmy nowych jak swoich.

Meteoryt to ciało, które ktoś znalazł z poszukiwaczy meteorytów, meteorytem takim nazywa się zazwyczaj miejscowości gdzie spadły, chociaż by takie jak Morasko, Sołtmany.

Meteoryt ? pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.

Meteoroid to okruch skalny, który po wejściu w atmosferę spala się i dzięki temu staje się tak jasny, że widzimy jasny ślad, czyli meteor. Jeszcze inaczej: meteoroid, który dotrze do powierzchni Ziemi to meteoryt. Po zderzeniu z powierzchnią Ziemi tworzy krater uderzeniowy, w zależności od wielkości.

Bardzo jasne meteory to bolidy. Dzielimy je na 3 grupy:

  • Bolidy
  • Superbolidy
  • Bolidy dzienne

Różnią się nie tylko jasnością, ale także efektami, które występują w czasie ich spadania. Jasność bolidów z definicji to minimum -4 magnitudo. Bolid dzienny, widoczny jest w dzień, zaś superbolid ma jasność powyżej -15 magnitudo.

Najwięcej meteorów widać podczas maksimum rojów meterów. W tym, że w czasie deszczu meteorów można zaobserwować jasne bolidy na nocnym czy dziennym niebie.

Nie oznacza to, że mogłeś widzieć tego typu obiekt, mógł to być samolot z daleka, który zostawiał smugę

O to przykładowe zdjęcie samolotu wygląda jak jasny bolid tuż przed zachodem Słońca. ;)

post-31-0-99592400-1383127289_thumb.jpg

post-31-0-64729000-1383127299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku może przeczytaj to co napisałeś w pierwszym poście na spokojnie i zastanów się jakich odpowiedzi się spodziewałeś? F-16 GONIĄCE UFO NAD BYGDOSZCZĄ?  w faktach nic nie mówili a oni wszystko wiedzą pierwsi? ????? TO JEST FORUM ASTRONOMICZNIE Z POWAŻNYMI LUDŹMI NA POKŁADZIE A NIE FORUM MIŁOSNIKÓW STAR WARS!!!!!!!!

To może Ty "Człowieku" przeczytaj całość postów, i co napisałem na końcu o 23:11 bo po raz kolejny względem tym razem tylko Twojej osoby żeby nikt więcej się nie obraził wrócę do mojej tezy z pierwszego posta jakiego zacytowałeś... i tego "Człowieka" nie będę przepraszał, no i i gratuluje umiejętności pisania CAPSLOCKIEM i klikania w klawisz "!" przypomniały mi się czasy jak pisałem z moimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej.

 

 

Nie no słuchajcie nie obstaję za nikim, ale mam trochę nie smak, co do wypowiedzi, jeśli coś widział owszem, błąd taki, że nie ma zdjęć, opis może na poziomie widziałem, ale nie wiem, co, zgadzam się z Wami wszystkimi, co więcej, traktujmy nowych jak swoich.

Meteoryt to ciało, które ktoś znalazł z poszukiwaczy meteorytów, meteorytem takim nazywa się zazwyczaj miejscowości gdzie spadły, chociaż by takie jak Morasko, Sołtmany.

Meteoryt ? pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.

Meteoroid to okruch skalny, który po wejściu w atmosferę spala się i dzięki temu staje się tak jasny, że widzimy jasny ślad, czyli meteor. Jeszcze inaczej: meteoroid, który dotrze do powierzchni Ziemi to meteoryt. Po zderzeniu z powierzchnią Ziemi tworzy krater uderzeniowy, w zależności od wielkości.

Bardzo jasne meteory to bolidy. Dzielimy je na 3 grupy:

  • Bolidy
  • Superbolidy
  • Bolidy dzienne

Różnią się nie tylko jasnością, ale także efektami, które występują w czasie ich spadania. Jasność bolidów z definicji to minimum -4 magnitudo. Bolid dzienny, widoczny jest w dzień, zaś superbolid ma jasność powyżej -15 magnitudo.

Najwięcej meteorów widać podczas maksimum rojów meterów. W tym, że w czasie deszczu meteorów można zaobserwować jasne bolidy na nocnym czy dziennym niebie.

Nie oznacza to, że mogłeś widzieć tego typu obiekt, mógł to być samolot z daleka, który zostawiał smugę

O to przykładowe zdjęcie samolotu wygląda jak jasny bolid tuż przed zachodem Słońca. ;)

Dzięki wielkie za normalne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, Panowie Grzegorz i Cbr - nie wchodźcie proszę już w zbędne polemiki - wpłynie to tylko na złe samopoczucie i niepotrzebny stres, którego nam życie codzienne i tak nie szczędzi jak i ostatnio brak czystego nieba na, na które z utęsknieniem czekamy.

Są dwie strony strony medalu.

Kolego Gbr - nawet gdyby był to wpis starego usera na forum podobnie został by potraktowany - o ile nie gorzej. Jak sam na spokojnie przeczytasz swój post - to zdarzenie (nie twierdzę, ze nie miało miejsca) wydaje się być .... nieprawdopodobnym - sam oceń jak byś go odebrał.

Proszę - poczytaj kilka przykładów:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3029-zielona-linia-na-niebie/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1673-czy-to-zorza/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1560-co-to-za-planeta/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/886-dziwne-obiekty-na-zywieckim-niebie/

A ile ,,poszło" w niebyt.

Chyba, nikt nie potrafi zaobserwowanego zjawiska przez Ciebie wyjaśnić - przynajmniej userzy naszego forum.

Nie obrażaj się - sam zobaczysz, że ludzie są tu bardzo przyjaźnie nastawieni i bardzo chętni do pomocy w ramach swojej wiedzy i doświadczenia.

Zapewne też inna była by reakcja gdybyś dokładniej (nie jako nn) określił swój profil. Uznany zostałeś za próbującego zrobić sobie przysłowiowe jaja małolata.

Pax Panowie i życzę o ile to możliwe - wyjaśnienia tego zjawiska :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Ty "Człowieku" przeczytaj całość postów, i co napisałem na końcu o 23:11 bo po raz kolejny względem tym razem tylko Twojej osoby żeby nikt więcej się nie obraził wrócę do mojej tezy z pierwszego posta jakiego zacytowałeś... i tego "Człowieka" nie będę przepraszał, no i i gratuluje umiejętności pisania CAPSLOCKIEM i klikania w klawisz "!" przypomniały mi się czasy jak pisałem z moimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej.

 

 

Dzięki wielkie za normalne podejście.

No proszę jaki Ty wykształcony jesteś ?   kto by po Twoim pierwszym poście pomyślał ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

z góry przepraszam jeżeli to złe miejsce na tego typu pytanie, ale po strukturze forum widzę że chyba jest ok.

 

Czy ktoś z Bydgoszczy albo okolic zauważył dziś równie ciekawą rzecz na niebie....mianowicie około 30 minut temu były widoczne 2 obiekty, jak na moje oko okrągłe z ciągnącą się niedługą łuną za nimi. Jasno białe. Z tego co dało mi się złapać w teleskop bo leciały bardzo szybko wyglądały jak jakieś meteory ? meteoryty ?

 

Z boku tych obiektów leciał w ich stronę kolejny z wyglądu wiekszy obiekt, niestety nie uchwyciłem go na tyle żeby stwierdzić co to ale smuga była już koloru czerwonego.

 

Po chwili zauważyłem i potwierdziłem obserwacją, że w pobliży tych obiektów znalazły się 2 myśliwce oraz 1 helikopter. Mysliwce po paru minutach powróciły i poleciały w stronę obiektów.

 

Niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć zaabsorbowałem się ustawianiem teleskopu.

 

Może ktoś też widział coś podobnego

 

Pozdrawiam

No cóż, czuję się wywołany do odpowiedzi na ten post. Też mieszkam w B-szczy i kilka razy zachwycałem się widokiem białych, jasnoświecących kul z ciągnącymi się za nimi kolorowymi (w zależności od Słońca i zamglenia) smugami. Na dodatek obok leciał, lekko z boku czerwony punk. Piękne widoki. Mam widok na wschód. Na początek podejścia do lotniska. Od strony Fordonu w kierunku na Białe Błota. Widoki bywają zachwycające, zwłaszcza o zmierzchu, przy zachodzącym Słońcu. Samoloty niewidoczne ale ich światła na goleniach widoczne z daleka, światła pozycyjne na skrzydłach również (te lekko z boku). Lornetka i już wiem, co ląduje. W przypadku DrimLajneraTestLota, który jest bardzo cichy (wręcz bezszelestnY), ma niewielką prędkość podejścia  możliwe są różne interpretacje co tak właściwie widzę. Samolot. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)