Skocz do zawartości

Bolid! Bolid!


Tajulek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dziś o godzinie 16:51/52 podczas mojego spaceru z psem. Zaobserwowałem coś dziwnego. Na północy (lekko na zachód) "z kierunku" Wielkiej Niedźwiedzicy zaobserwowałem coś. Chyba bolid, nie jestem pewien. I to taki, co się rozszczepił na cztery (!) części. Na początku myślałem, że to lampiony, czy coś (to "coś" naprawdę mocno świeciło), ale: na początku były tylko trzy obiekty, potem zaświecił na niebie czwarty (oznaczony na rysunku). Mam zdjęcie (tylko jedno i strasznie nieostre- pies mnie ciągnął), ale coś się stało z Bluetoothem komputera i zepsuł mi się kabel USB- wstawię je później. Co sądzicie, czy to mógł być meteor?

 

 

Pozdrawiam

 

PS: Te kółka wypełnione kolorem żółtym to latarnie- chciałem dodać realizmu. :)

post-2793-0-10150500-1383841241_thumb.pn

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po opisie mógł to być jakiś meteor bo cóż innego mogło by się rozszczepić na kawałki??? Kurcze, trudno z tego coś wywnioskować. ::)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu trwało to zjawisko,

 

 

to jest pytanie-klucz

Edytowane przez Gregohr

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to samo miałem zapytać:) Wiele to wyjaśni. Czy obiekt pędził przez niebo rozlatując na 4 kawałki i trwało to kilka sekund, czy spokojnie dryfował kilka minut i obok niego pojawiały się nowe? Czy świecił jasnym białym, zielonkawym czy niebieskim światłem? czy raczej spokojnie na czerwono, pomarańczowo. Leciał poziomo do horyzontu czy wyraźnie nadleciał z nieba? Więcej szczegółów zjawiska, bo z tego opisu nie wynika nic lub wszystko...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaaaa ???

No to może być wszystko .... ;) A żółtego nie widzę tylko pomarańczka 1 jasna, 2 ciemniejsze, 1 prawie szara i 6 białych placków 8)

A to po prawej to kiosk okrętu podwodnego we mgle ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety sprawa zostaje nie wyjaśniona. Sprawę trzeba przenieść do Archiwum X.

 

Jednego możemy być pewni. To nie był meteor/meteoryt.

 

 

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Sprawę trzeba przenieść do Archiwum X.

 

To już sobie Moderator działu ewentualnie uczyni - jest Ekspertem 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie mogły byc to flary.

Wysyłane z mojego X10i za pomocą Tapatalk 2

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)