Skocz do zawartości

Folia karbonowa


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak u Ciebie ze spawaniem aluminium... ale może lekka kratownica ? Chciałbym kiedyś mieć powiedzmy 300mm newtona na aluminiowej kratownicy - piękny by był i nie potrzebna by była folia ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowane powszechnie folie dzielą się zasadniczo na:

- monomeryczne- np. Oracal 641: nadaje się do oklejania gładkich tub, na wszelkie płaskie powierzchnie, żółte Ubooty były oklejane taką folią (Oracal 640 kolor 20 połysk lub jej odpowiednik), zalety: cena i łatwość klejenia na mokro i sucho, wady - wrażliwość na urazy mechaniczne

- wylewane - tymi klei się np. auta, po odpowiednim wgrzaniu możliwość dopasowania do wszelkich nierównomierności kształtu, niestety też są wrażliwe na urazy mechaniczne, w tej grupie jest większość chińskich folii "karbonowych" z Allegro, które mają tylko nadrukowany wzór włókien węglowych.

Prawdziwe folie karbonowe to rodzaj folii polimerowych, posiadających nie tylko wygląd, ale i strukturę włókien węglowych i utwardzoną powierzchnię. Sprzedawane jako np. 3M, Oracal itd. różnią się znacznie od tanich podróbek, wszelkimi parametrami. Ktoś wyżej pisał o skuterze oklejonym chińską podróbą- OK, to folia wylewana, do oklejania pojazdów nadaje się 200x lepiej niż monomeryk, ale gdyby skuter stał rok na dworze - już dawno szlag trafiłby nadruk (uV itd.).

 

Ja właśnie przygotowałem sobie wydruk na monomeryku, ale laminowany, z myślą o użyciu na dwie moje tubki, które już od dawna proszą się o zmiany imidżu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Prawdziwe folie karbonowe to rodzaj folii polimerowych, posiadających nie tylko wygląd, ale i strukturę włókien węglowych i utwardzoną powierzchnię. Sprzedawane jako np. 3M, Oracal itd. różnią się znacznie od tanich podróbek, wszelkimi parametrami.....

 

To jest Folia... "CARBON" kosztuje tyle, że odechciewa się zakupu... ;)
Chcoć dobra folia "karbonowa" swojego czasu dawała wiele radości na aucie :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba nie warto przepłacać - u-bociarski monomeryk powinien w 100% wystarczyć? Chyba przez zimę będę powoli ruszał z wykonaniem aluminiowej tuby dla Uniwersała, może pokuszę się też o nową celę na lustro - trochę smutno, bo z prawdziwego kawała historii pozostałoby tylko lustro główne... Decyzja jeszcze nie zapadła, na razie dopiero wszystko kalkuluję. Ze wyginaniem, cięciem i spawaniem aluminium raczej nie będzie problemu, bo mam kontakt z odpowiednim warsztatem, ale trzeba jeszcze znaleźć sztywne Al, tym bardziej, że teleskop docelowo ma być eksploatowany na starym paralaktyku, jak i na Dobsonie, który planuję wykonać w 2014 r.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Prawdziwe folie karbonowe to rodzaj folii polimerowych, posiadających nie tylko wygląd, ale i strukturę włókien węglowych i utwardzoną powierzchnię. Sprzedawane jako np. 3M, Oracal itd. różnią się znacznie od tanich podróbek, wszelkimi parametrami.....

 

To jest Folia... "CARBON" kosztuje tyle, że odechciewa się zakupu... ;)

Chcoć dobra folia "karbonowa" swojego czasu dawała wiele radości na aucie :D

 

Dokładnie do takiej folii zalinkowałem na allegro, okleiłem nią tubę i jest idealna :)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta pogoda się nie poprawi - 5 dzień albo siąpi albo leje to się już sam po oklejam - bo już nic mi nie zostało do zrobienia >:(
 

Zrobiłem szukacz.

post-476-0-56700500-1387102553_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rowkach, których nie widać (pod gumkę i w miejscu justowania jej niema. To są 3 paski - wymierzone - przyklejone i termicznie utwardzone. Nawet pod lupa nie widać że tam brakuje (mocowanie zasłania).

Natomiast jeśli mam coś skręcanego. Tak jak parę postów wyżej flattener wraz ze złączką. Skręcam razem pozostawiając jakieś 0,3 mm przerwy (na grubość nozyka do tapet) oklejam - grzeję a później przecinam. Mamy idealne cięcie i jedną płaszczyznę wzoru (ciągłość) :)

 

A sorki nie dałem tej fotki - tak wyglądają łączenia :)

post-476-0-82820800-1387105363_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak spaw - nawet skalpelem sie nie da rozszczepić. Jak jedna zchrzaniłem to poszła cała.

Nie widać i bardzo trwale połączenie. Paznokciem nie odkleisz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też potwierdzę - folia łączy się trwale, a samo łączenie jest trudne do zauważenia. Oczywiście z bardzo małej odległości przy uważnym patrzeniu widać je, ale gdy patrzysz z odległości kilkudziesięciu cm w zasadzie jest niewidoczne. W oczy rzuca się sam wzorek folii a nie jej połączenie.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witajcie.

 

Też kiedyś okleiłem moją tube folią karbonową. Kupiłem ją po dość dobrej cenie, w tym momencie nie pamiętam dokładnie ale było to w granicy 40zł/m2. Sama folia jest bardzo gruba. Tak wygląda tuba przed i po:

 

post-2743-0-22392200-1397845256_thumb.jp

 

Pozdrawiam

  • Like 5

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma juz kurzu :), a tak na poważnie to nawet utrzymanie w czystości jest znacznie łatwiejsze. Zawsze po obserwacjach rosa zostawiała dziwne ślady, a teraz tego kompletnie nie ma. Kolejny atut do oklejenia tubki.

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby był lżejszy :)

I lepszy :) (z wyższej półki)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ciut poważniej to teraz sobie to zdjęcie powiększyłem toż tam 2 cm tego kurzu jest na tym dekileku aż widać jak się ugina :D

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024