Skocz do zawartości

ruch księżyca


warzyn

Rekomendowane odpowiedzi

od niedawna interesuję się niebem i z pierwszych obserwacji nasuwa się pytanie

 

Czy Księżyc przybiera na fazie szybciej (nów>>>pełnia) niż ulega zaciemnieniu (pełnia>>>nów), czy ten proces trwa dokładnie tyle samo czasu??

bo mam wrażenie, że Księżyc w elongacji zachodniej przybiera na fazie szybciej >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz dokładnie podaną datę razem z godziną występowania kolejnych faz cyklu księżycowego, policz godziny i odpowiedz sobie na swoje pytanie :)

 

Pomocny może być ten kalkulator. Ja właśnie z niego skorzystałem i wyszło mi:

Nów - I kwadra       9625 minut

I kwadra- pełnia    11594 minut

Pełnia - III kwadra 11547 minut

III kwadra- Nów      9620 minut

 

Dlaczego?

Wydaje mi się, że chodzi o apo i perygeum Księżyca

Ten obrazek ładnie to wyjaśnia (pozwoliłem sobie dodać napisy, w którym miejscu na orbicie jaką jaką fazę ma Księżyc)

 

post-901-0-61083600-1389015679.jpg

 

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STOP! Błąd! Przecież fazy Księżyca występują w różnych punktach na orbicie. Mamy np. "Super moona" kiedy to pełnia wypada podczas perygeum. Zatem obrazek obowiązuje tylko do konkretnej daty (czy w styczniu 2014 jest prawidłowy? ). Czy zatem długości poszczególnych faz się zmieniają? Trzeba sprawdzić, ciekawy temat :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to związane z ruchem Ziemi dookoła Słońca. W momencie kiedy Księżyc przechodzi z nowiu do pełni musi on w pewnym sensie "gonić Ziemię (pokonać dłuższą drogę), żeby ustawić się w równej linii ze Słońcem. Natomiast w fazie przejścia z pełni do nowiu Ziemia dzięki swojemu ruchowi wokół Słońca "pomaga" ustawić się Księżycowi w równej linii z Ziemią i Słońcem szybciej, stąd różnica. 

Jest to oczywiście tylko moja interpretacja więc jeśli jest błędna to proszę mnie poprawić  :)

Celestron SkyMaster 15x70?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to oczywiście tylko moja interpretacja więc jeśli jest błędna to proszę mnie poprawić  :)

Jest błędna.

Czas trwania faz zależy od tego, gdzie jest Księżyc wobec swego perygeum i apogeum. Polecam lekturę drugiego prawa Keplera.

 

Jak masz wątpliwości, zerknij na czas trwania faz od nowiu listopadowego (2014) do grudniowego. Perygeum 27.11, I kwadra - 29.11.

Czas trwania poszczególnych faz (w godzinach):

I.   165,57

II.  170,33

III. 192,42

IV. 180,75

 

Od nowiu do pełni masz więc 335,9h, od pełni do kolejnego nowiu - 373,17h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie oddemnie... ponoć Księżyc oddala się od Ziemi 3cm rocznie, to czy przyszłości( dalekiej) ziemianie będą mogli obserwować naszego satelitę z dwóch stron? Bo wraz ze wzrostem odległości, wydłuży się cykl miesięczny Księżyca... ah, coś chyba pokręciłem :\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mógłbym tak uznać biorąc pod uwagę to że rzadko trafiam na fajny okres obserwacyjny kiedy jest <50% oświetlonej części. Zapewne takie mniemanie wygląda z faktu, że nie liczymy dni, kiedy księżyc ma bardzo małą powierzchnię oświetloną i przez to taki błąd myślowy powstaje.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)