Skocz do zawartości

Pierwsza rurka


Yeety

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Astronomią interesuję się już od roku. Ciągle uczę się nieba i ciągle mi mało. Chciałbym zatem kupić teleskop.

Teleskop głównie ma mi służyć do obserwacji: gromad, mgławic oraz komet
Wiem już, że mgławice jakie będę oglądał są w odcieniu szarości, ale mam pytanie odnośnie komet. Czy też je widać jako szare punkty z ogonkiem czy może przy obserwacjach tych jaśniejszych (ok. 8-9mag) da się zobaczyć jakieś kolor.

Mieszkam na obrzeżach miasta 65 tys. W ciągu roku zamierzam kilka razy wyjeżdżać poza miasto. Obserwacje w 90% będę prowadził za domem, gdzie zasięg gwiazdowy (zerkaniem) przez lornetkę 10x50 wynosi ok 8,3 mag, a gołym okiem ok. 4,6-4,8 mag.
Cena: ok. 1000 zł.

Co zatem polecacie oprócz Synty 8 :) , dodam, że poluję na używaną rurkę.

  • Like 1

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławice, galaktyki oraz komety pod niebem 4,6mag to trochę zakrawa na masochizm... Pod takie niebo to chyba pozostaje ci Księżyc, planety, gromady otwarte oraz M-ki. Nooo, kilka NGC też się wyłapie. Pomyśl o wyjazdach pod ciemniejsze niebo.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą każdego teleskopu astronomicznego nie jest tylko zakup, ale czyste nocne niebo, jeśli się takie nie ma to moim zdaniem nie ma, co się szarpać na jakieś większe teleskopy, w tym przypadku dobry teleskop by był do jaśniejszych obiektów tak jak napisał .

piotrkusiu

Tego się  trzeba trzymać warunków i jeszcze raz warunków, a nie, bo ja mam większy teleskop, to nic nie da, zaśmieconym miejskim światłem niebo jak się ma teleskop większy, na tym się nie kończy zakup, potem kusi człowieka, to filtry, okulary, kamera jakaś do astrofotografii i wiele innych narzędzi, które są potrzebne, i co wtedy ktoś napisze wolałbym kupić mniejszy teleskop a resztę dołożyć w wyposażenie teleskopu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każdy obiekt ma swój kolor, aby zobaczyć kolory gwiazd, trzeba mieć z wyższej półki okulary, jeśli chodzi o planety Księżyc to też da się zobaczyć zarys kolorów, tylko trzeba, mieć do mgławic, gromad kulistych, komet odpowiednie warunki, aby cieszyć się pięknymi obrazami w okularze, by potem się nie załamać, zostawić teleskop w kącie, jak o mebel, który będzie zawadzał nam, teleskopy do tego nie służą, dla mnie teleskop każdy teleskop jest po to by przez niego obserwować, aby służył, bo każdy teleskop astronomiczny ma nam coś do powiedzenia i pokazania. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miastem 6.5 mag w górę, za domem 5.5 w górę. .. ja mam za domem ok.6.0 mag a najlepsze noce nawet 6.5 :) Choć teraz latarnia świeci prosto w oczy :\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz względna. Ja w najlepszym dostępnym mi miejscu widzę max 5 gołym okiem, chyba za dużo było tych monitorów, com się w nie gapił.  Niemniej nie będę się rzucał do oceanu z tego powodu ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" dorwiesz za ok 1300 złotych, więc myślę, że jest to w zasięgu "ok. 1000 zł" :)

Tranox ma rację - 1250zł jest synta 10 na astromaniaku. Sam o niej myślałem. Może warto te 250zł dozbierać? Ja odkąd jestem na FA słyszę, że wizual to jak największe lustro. A zasięg to równie ważna sprawa - ja mam 5.5 gołym okiem za domem i nie powala na kolana. Powinieneś pomyśleć o 10tce tak jak tranox zasugerował.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woow, czy 10'' to dla początkującego nie za dużo ? W przyszłości myślę o astrofotografii, i nawet już mam upatrzoną tubę, ale póki co, chcę lepiej poznać niebo, jakąś fotke z cyfrówki zrobić...

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

OK, po dogłębnym przemyśleniu, jaki teleskop będzie dla mnie najlepszy stanęło na SW 1309. Już mówię dlaczego.....(choć ciągle jeszcze myślę o Syncie, ale 6")

 

Głównym celem obserwacji mają być jasne komety
Obserwacje będę prowadził głównie z podwórka, gdzie zasięg gwiazd to 5 mag w najlepszych warunkach ok +/- 5,5 mag. Szkoda kasy na Synte 8, przy tak jasnym niebie i 2-3 wyjazdach poza miasto w ciągu roku.
Duże znaczenie miała też waga teleskopu.
Czytałem już wiele opinii na temat tego teleskopu i widzę, że wiele osób narzeka na montaż EQ2, a tak poza tym teleskop dla początkującego jest OK.

No, to chyba tyle.
 

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)