Skocz do zawartości

Nie pierwszy, a drugi teleskop :)


kolaborek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Mam teraz niezły mętlik w głowie, ale to tylko wynik braku mojego doświadczenia. Czytałem wszystkie wypowiedzi z milion razy (nie wiem dlaczego licznik tematu pokazuje, tylko 206 ;) )

Rozumiem, że muszę sam wybrać co chcę, zależnie od planowanych miejsc obserwacyjnych.

1. Jeżeli tylko balkon to SCT 5",

2. Jeżeli planuję robić wypady pod ciemne niebo, to lepiej refraktorek.

Tę sprawę muszę przedyskutować z moimi chłopcami.

Czy znacie może jakąś stronkę gdzie można zobaczyć zdjęcia z obydwu omawianych teleskopów ? Może to by wyjaśniło sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by nic nie wyjaśniło. Zdjęcia zrobione 50mm refraktorem pokażą więcej niż widać w Teleskopie 400mm!

Zdjęcia astronomiczne to naświetlane nieraz całym godzinami ekspozycję. Policz o ile razy więcej jesteś w stanie w ten sposób zebrać światła. ;)

Zrób sobie test - w nocy ustaw aparat na ISO 800 i czas 15 sekund a następnie zrób zdjęcie podwórka/ulicy. Jasno prawie jak w dzień prawda? ;)

To teraz sobie wyobraź ile pokaże obiekt DS. naświetlany przez kilkadziesiąt minut.

To co zobaczysz w danym teleskopie pod danym niebem zobaczysz na szkicach obserwacyjnych, a te znajdziesz na przykład na stronie astroszkic.pl, lub na forach w działach szkice astronomiczne, lub w internecie wpisując ?sketch + ? ? w miejsce trzech kropek wstaw obiekt plus instrument albo teleskop, albo aperturę albo co tam jeszcze wymyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawialem z moimi chłopcami. Stanęło na SCT. Do tej pory mielismy teleskop prawie rok i nasze obserwacje ograniczone byly do okna i balkonu. Dodatkowo rozmar tuby zostal potraktowany "in plus" na rzecz SCT.

Exec - poleciles mi 5". Patrzylem u nas w sklepach i nie sprzedaja tego rozmaru. Nastepny jest 6", ale z kwota ok. 600zl wiekszą :/ Czy uzasadnione jest wydanie az takiej kwoty na dodakowy cal? Roznica w wizualu bedzie widoczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.. strony ze szkicami zawierają wiele cennych wskazówek odnośnie realnych widoków z konkretnego sprzętu!

Zobacz tu www.astroszkic.pl  -są  tam szkice Wimmera robione właśnie przy pomocy tego SCT 5"!

Jest ich sporo! Z ciekawości  w której części Leżajska Mieszkasz. Ja obserwuje czasem z balkonu domków pod Klasztorem -tam spokojnie można zasięg 5 mag wyciągnąć! na Florydzie nawet więcej.

A który produkt i gdzie  kupujesz...podlinkuj!

Tu masz klasycznego C5 z Go-to

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-nexstar-5se,d844.html

Tu na paralktyku

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-omni-xlt-127,d923.html

Pytam się bo nie wiem czy wiesz z czym mamy do czynienia.

SCT to wspaniała konstrukcja sam mam i używam 11" potworka!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawialem z moimi chłopcami. Stanęło na SCT. Do tej pory mielismy teleskop prawie rok i nasze obserwacje ograniczone byly do okna i balkonu. Dodatkowo rozmar tuby zostal potraktowany "in plus" na rzecz SCT.

Exec - poleciles mi 5". Patrzylem u nas w sklepach i nie sprzedaja tego rozmaru. Nastepny jest 6", ale z kwota ok. 600zl wiekszą :/ Czy uzasadnione jest wydanie az takiej kwoty na dodakowy cal? Roznica w wizualu bedzie widoczna?

Lepiej mieć 6" niż 5" (chociaż sam mam 5" akurat). Zawsze pokaże więcej, a tymbardziej, że również jest dość lekki. U nas SCT w sklepach są strasznie drogie, lepiej poszukać używanych.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc :)

Ignisdei - dzięki za linki :) Widziałem 5" na paralaktyku i GoTo, jednak szukam samej tuby, ponieważ chciałbym ją posadzić na Az4.

Jeszcze nie wiem gdzie kupię sprzęt. Napisałem do Delty, czy są w stanie ściągnąć SCT 5", ale na razie cisza. Jeżeli nie będą chcieli go zaimportować to albo kupię tu http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p995_C5---Schmidt-Cassegrain---125mm-1250mm---Spotting-Scope.html albo dozbieram na 6" (chociaż ta różnica w cenie ... :/).

Gdzie mieszkam - mniej więcej połowa drogi między Lidlem, a Policją (50.25959, 22.4148).

Charon_X - tak przypuszczałem, że lepiej mieć więcej niż mniej, ale muszę rozważyć czy aż takim kosztem ;)

Na razie biorę się za lookanie po szkicach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia: jeśli kupisz 5", będziesz zadowolony 2 tygodnie. Później będzie niby OK, ale żal będzie d... ściskać, że nie dołożyłeś  8)

Mam tak samo z Makiem-Newtonem 5". Cholernie wielka radocha, że taki jest, ale tyle samo żalu że nie ma o cal (DOKŁADNIE CAL) więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolaborek, nie rób sam sobie problemu tylko kup w teleskop express. Przecież to tyle samo roboty co kupienie w delcie, a ceny nieporównywalnie niższe. 5'' za 338 ? czyli 1331zł. 6'' za 548 ? czyli 2159zł.

Mam 6'' SCT i powiem Ci, że naprawdę jestem zadowolony - kulki rozbija, galaktyki widać, mgławice ładnie rysuje, planetarnie też dużo lepiej od mojego Maka 102mm. Może to dziwne, ale wg mnie jest większa różnica między moim Makiem 102 a SCT 150 niż między SCT 150 a Syntą 305. Ale chyba już o tym pisałem w tym wątku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Mam tak samo z Makiem-Newtonem 5". Cholernie wielka radocha, że taki jest, ale tyle samo żalu że nie ma o cal (DOKŁADNIE CAL) więcej.

Lidka500 Ty raz mówiłeś (czy mi się znowu coś przyśniło?) że można kupić u Intesa set do budowy takiego Maka-Newtona, zaglądałem tu i tam i za cholere nie mogę znaleźć nigdzie takich zestawów, czy mógłbyś podlinkować sklep z takimi rzeczami?

Mam 6'' SCT i powiem Ci, że naprawdę jestem zadowolony - kulki rozbija, galaktyki widać, mgławice ładnie rysuje, planetarnie też dużo lepiej od mojego Maka 102mm. Może to dziwne, ale wg mnie jest większa różnica między moim Makiem 102 a SCT 150 niż między SCT 150 a Syntą 305. Ale chyba już o tym pisałem w tym wątku...

No tak - każda pliszka swój ogonek chwali  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 6'' SCT i powiem Ci, że naprawdę jestem zadowolony - kulki rozbija, galaktyki widać, mgławice ładnie rysuje, planetarnie też dużo lepiej od mojego Maka 102mm. Może to dziwne, ale wg mnie jest większa różnica między moim Makiem 102 a SCT 150 niż między SCT 150 a Syntą 305. Ale chyba już o tym pisałem w tym wątku...

No tak - każda pliszka swój ogonek chwali  ;D

Przecież to bzdura jakaś. Mam Maka, SCT I Syntę ? to w takim razie, który teleskop chwalę? Odpowiem Ci ? żadnego. Piszę jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to SCT musiałbyś porównać z Makiem 150. Bo to jest znacząca różnica apertury. Generalnie za minimum uznaje się 127mm, po mniejszych większość jedzie, że za małe.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że SCT 6" znacząco przekracza planowany budżet, muszę na niego pozbierać jeszcze parę dni.

Troszkę czytałem w tym czasie i nasuwa mi się pytanie, czy przy okazji zbierać na Az4, czy vixen porta II ?? Różnica ceny, to drugie tyle ...

Czy ktoś miał do czynienia z tymi montażami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że SCT 6" znacząco przekracza planowany budżet, muszę na niego pozbierać jeszcze parę dni.

Troszkę czytałem w tym czasie i nasuwa mi się pytanie, czy przy okazji zbierać na Az4, czy vixen porta II ?? Różnica ceny, to drugie tyle ...

Czy ktoś miał do czynienia z tymi montażami ?

Co do porty napisz do Kolegi bluncik83.. niedawno takowy sprzedawał, ma doświadczenie  z tym sprzętem. Pamiętaj, że wszelkie azymutale na aluminiowych nogach przy powerach rzędu 100-150x są niczym osika, pooglądasz..spoko ale po wyciszeniu drgań.

Co do SCT- mówiłem Ci to naprawdę drogi sprzęt ;). Dlaczego nie chcesz tego 120/600 na AZ3?

Porządny i sprawdzony  zestawik!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano drogi ... Jednak po rozmowie z moimi chłopcami stanęło na tym, że lepiej poczekać i jego kupić, bo mniejszy, bo większe planety będą ;) ), a mgiełki to sobie tata może sam oglądać i męczyć się z szukaniem ich po niebie :)

Aha ... nie wiem czy słusznie, ale utkwiło we mnie przekonanie, że 120/600 byłby tymczasowy, natomiast SCT 6" można uznać za wystarczający i ostateczny jak na moje potrzeby.

Tak więc tuba to z pewnością SCT, tylko ten montaż nie daje mi spokoju.

Dzięki za namiar do bluncik83 - napiszę do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że wszelkie azymutale na aluminiowych nogach przy powerach rzędu 100-150x są niczym osika, pooglądasz..spoko ale po wyciszeniu drgań.

To akurat całkowita nieprawda. Kiedy kupowałem AZ4 na aluminiowych nogach (zależało mi na lekkości i mobilności) też tak myślałem. Na szczęście byłem w błędzie. Nawet na aluminiowych nogach montaż jest bardzo stabilny. Nie ma mowy o telepawkach jak przypadku EQ2. To zupełnie inna bajka, tu nie ma żadnego upierdliwego czekania na wyciszenie drgań jak np. w EQ2.

Co do SCT- mówiłem Ci to naprawdę drogi sprzęt . Dlaczego nie chcesz tego 120/600 na AZ3?

Igni, bez przesady. SCT 127 kosztuje 1330zł ? czyli praktycznie tyle samo co Mak 127. SCT 150 jest wyraźnie tańsze od Maka 150 (2160zł vs 2700zł).

Refraktor 120/600 praktycznie tyle samo co SCT 127 (1300zł). A dlaczego autor tematu nie chce 120/600 do miasta? Pewnie z prostego powodu ? chce też pooglądać Księżyc i planety Układu Słonecznego.

Igni, napaliłeś się na tą tubkę 120/600, ale zrozum ? ten człowiek ma dzieci, które największą frajdę będą miały z Księżyca i planet. Tak to już jest. 120/600 ma ogromną aberracje ? dużo większą niż 80/400 (też F5!) i planety w nim to tragedia. Daleko mi do apochromatoświra, który nie akceptuje wad obrazu, ale w tym 120/600 jest naprawdę źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci mówię, że przy 100-150x na drgania nie ma mocnych. Eq2 w życiu bym nie przyrównał do AZ3! AZ3 to bardziej liga eq3! Rozumiem powerki 50-60x na refraktorku-sct+AZ ..gites majonez. Ale zapodaj w planetkę na AZ na aluminiowych nóżkach w powerze 150x...jak będzie trzymać się sztywno to jestem H.Kloss  ;)

Co do ceny SCT..hmm dla jednego to mało a dla drugiego dużo- zważywszy na cenę refraktorka 120/600.

Ale to semantyka i nie będę się upierać  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porty napisz do Kolegi bluncik83.. niedawno takowy sprzedawał, ma doświadczenie  z tym sprzętem. Pamiętaj, że wszelkie azymutale na aluminiowych nogach przy powerach rzędu 100-150x są niczym osika, pooglądasz..spoko ale po wyciszeniu drgań.

Co do SCT- mówiłem Ci to naprawdę drogi sprzęt ;). Dlaczego nie chcesz tego 120/600 na AZ3?

Porządny i sprawdzony  zestawik!

Musiało być cos rozregulowane. Z SCT 5" AZ3 spokojnie daje radę. Ja dla przykładu spotkałem sie z sytuacją odwrotną, gdzie to paralaktyk trząsł się jak osika przy każdym ruchu. Podobno było cos niedoważone czy niedokręcone. Poza tym na wąskim balkonie dochodzi jeszcze użeranie sie prętem przeciwwagi, o którym już wspominałem.

Nie wiem czemu ciągle wracasz do tego refraktora, skoro ma to być sprzęt balkonowy. A wiadomo jak wygląda obserwacja DSów na balkonie. Zostają planety, do których lepszy jest SCT.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok dajmy spokój temu 120/600 jak Koledze nie odpowiada, nie wspominajmy o nim. Rozważmy zatem opcje z SCT 5-6" Adrian przy powerach planetarnych 150x będą drgania -muszą być! AZ3 świetnie sobie poradzi w powiększeniach  60-70x. Latem w sumie  niedawno obserwowaliśmy Jowisza (na południu -Raniżów) maczkiem 127mm i Az3  przy powerze ok 150x i więcej nie dało się go tak łatwo wytłumić!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

A ja zapytam przekornie Kolaborka, nie myślałeś może o jakiejś lornetce na statywie plus mapka nieba na początek? Planetki nie uciekną a lornetka pozwoli Ci sie oswoić z przeglądem i wyszukiwaniem obiektów na niebie. Sam zaczynałem od lornetki i sadzę, że to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie przygody z astronomią. Ale to tylko taka moja mała podpowiedź.

p.s. Lidka500 dzięki za linki do maczków, muszę przyznać że jest w czym wybierać, może kiedyś zdecyduję się na takie lusterko 5" w tym systemie, na razie budżet nie pozwala niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolaborek poszło PW. Co do montaży na "alusach" to podzielam zdanie Ignisa - przerabiałem to w swojej Porcie - fajnie do mniejszych  powiększeń ale jak chcesz przypowerować i prowadzić za obiektem a tu się wszystko zaczyna trząść to wiesz co Cię strzela >:(  Jak chcesz powerów to musisz mieć stalowy a najlepiej drewniany statyw + prowadzenie mikroruchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak AZ3, ale AZ4 na aluminiowych nogach nie ma problemów z trzęsawkami przy dużych powerach z powieszonym SCT 150. Przed chwilą sprawdziłem na powiększeniu 174x i nawet nagrałem filmik, ale w sumie widać tylko drgania od trzymanego ręką aparatu. Nie mam jak podpiąć kompakta do okularu to ciężko to pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)