Skocz do zawartości

Orliki lecą w kosmos


Paweł Baran

Rekomendowane odpowiedzi

Orliki lecą w kosmos

Uczniowie na fizyce zmierzą jasność gwiazd i poszukają własnych planetoid. 14 przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych powstaje w Kujawsko-Pomorskiem

Budynki stoją już w Brodnicy, Rypinie, Radziejowie, Golubiu-Dobrzyniu, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. Teraz robotnicy instalują na nich zautomatyzowane kopuły, pod którymi stanie teleskop główny. I to nie byle jaki - automatyczny Meade LX 200 14" z systemem optycznym Schmidta-Cassegraina, sterowany za pomocą pilota lub komputera i wyposażony w bazę obiektów astronomicznych. - No, no, to jeden z największych teleskopów amatorskich - kiwa głową z uznaniem Jerzy Rafalski, astronom i znany popularyzator nauki, kiedy cytujemy parametry sprzętu. - Przy takiej aparaturze można nie tylko obserwować - np. pierścienie Saturna, księżyce innych planet, fazy Wenus - ale i pokusić się o coś więcej, np. robienie zdjęć nieba, mierzenie jasności gwiazd, poszukiwanie planetoid i komet - wylicza.

Teleskopy - każdy z nich wart 37 tys. zł - są już we wszystkich 14 szkołach, przy których działać będą astrobazy. Zaawansowane prace budowlane trwają m.in. w Świeciu i Inowrocławiu. Na liście nie ma jednak żadnych dużych miast, bo na podpatrywanie rozgwieżdżonego nieba jest tam za jasno. - Astrobazy będą działać na podobnej zasadzie jak "orliki", które też często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, ale po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z astrobaz będzie miała swoich opiekunów - nauczycieli, których szkolimy już od roku. Będą oni organizować zajęcia w obserwatorium - tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego, który opracował projekt.

Szkoły będą także udostępniać gmachy innym placówkom oświatowym w okolicy. - Działają u nas dwa kółka astronomiczne, ale jeśli zgłoszą się inne szkoły, na pewno podzielimy się czasem - deklaruje wicedyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu Janusz Medoń. Z kolei z astrobazy przy Liceum im. Władysława Łokietka w Radziejowie mają korzystać uczniowie wszystkich trzech szkół ponadgimnazjalnych w mieście.

W każdym ośrodku, poza teleskopem, znajdą się: teleskop słoneczny, zestawy okularów i filtrów do obserwacji, kamera CCD, lustrzanka cyfrowa, cyfrowa kamera wideo, komputer stacjonarny, laptop, projektor wideo o dużej jasności i kamera internetowa oraz pomoce do nauki, takie jak dziesięć obrotowych mapek nieba, wskaźnik laserowy, atlas nieba, cyfrowa stacja meteo. Zarząd województwa rozstrzygnął już przetargi na ich dostawę.

W budynkach o wysokości 8 m na trzech kondygnacjach zmieszczą się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Koszt budowy i wyposażenia jednej astrobazy to 299 tys. zł, całego projektu - prawie 4,2 mln zł.

65 proc. kosztów pokrywa regionalny program operacyjny UE, resztę - samorządy. Urzędnicy pracowali nad przedsięwzięciem wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz pracownikami toruńskiego Planetarium i kuratorium oświaty.

Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8732724,Orliki_leca_w_kosmos.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"

http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że się buduje kopuły, że się montuje teleskopy i znajdują się na to fundusze. Przez 2 słownie dwa lata próbowałem wpisać do tego programu szkołę w malutkiej miejscowości. Brak wsparcia lokalnych władz, brak wsparcia dyrekcji szkoły i po dotacjach z UE. Trudno. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie powinienem włączać się do tej dyskusji (zwłaszcza, że to ja dostarczam kopuły dla Astrobazy), ale mam chyba interesującą wiadomość, że pierwsza kopuła dotrze na miejsce jutro rano - pewnie w ciągu kilku dni będzie zainstalowana - ale to już nie tylko odemnie zależy.

Z tego co widziałem w inetrnecie - to wywiązała się dyskusja czy warto tego typu obiekty lokalizować w dużych miastach. Moim zdaniem warto - może nie da się zobaczyć z takich lokalizacji tyle co z pod naprawdę ciemnego nieba - ale z pewnością przez teleskop (nawet usytuowany w centrum Warszawy) da się zobaczyć więcej niż patrząc tylko oczami. Tak na marginesie większość obserwatoriów w programie Astrobaza jest usytuowana w małych miejscowościach. Pierwsza kopuła pojechała do Brodnicy.

Dla ciekawskich pogaję pełen adres:

Liceum Ogólnokształcące Nr 1

ul. Lidzbarska

87-300 Brodnica

może jeśli się uda dołączę zdjęcie kopuły przed wysyłką:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Paweł, dyskusja nad artykułem o kopułach szkolnych nie odnosi się do ciebie czy do tego, że dodałeś artykuł. To po prostu dyskusja o artykule- co jest jak najbardziej wskazane- od tego jest forum. Wskazane też byłoby, żeby admin wydzielał takie dyskusje z tego tematu (pod artykułem dając odnośnik do wydzielonego tematu), żeby w wątku "...wiadomości..." były tylko one.

Ja czytuję "twoje" wiadomości z internetu codziennie- i lubię ten temat.

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek podzieliłem i to niepotrzebnie napisane usunąłem.  To świetny projekt i nasze Forum życzy mu jak najlepiej!

Pozdrawiam Serdecznie  Administrator

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)