Skocz do zawartości

Nowa w Herkulesie


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcialbym byc upierdliwy, ale widze to juz ktorys raz wiec napisze...

Panowie, nie uzywa sie sformulowania "nowa gwiazda" tylko "gwiazda nova" - czyli typ gwiazd wybuchowych, a nie nowo powstala gwiazda, jak moglby sugerowac uzywany przez was zwrot.

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym byc upierdliwy, ale widze to juz ktorys raz wiec napisze...

Panowie, nie uzywa sie sformulowania "nowa gwiazda" tylko "gwiazda nova" - czyli typ gwiazd wybuchowych, a nie nowo powstala gwiazda, jak moglby sugerowac uzywany przez was zwrot.

Nie wiem skąd wziąłeś te rewelacje, po polsku mówi i pisze się "gwiazda nowa", "nowa",  "nowa klasyczna", "supernowa". "nova" używa się do określenia konkretnego obiektu, np "Nova Delphini 2013" czy "Nova Cygni 1975". Ale już po polsku będzie "Nowa w Łabędziu", czy "Nowa w Herkulesie".

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś te rewelacje, po polsku mówi i pisze się "gwiazda nowa", "nowa",  "nowa klasyczna", "supernowa". "nova" używa się do określenia konkretnego obiektu, np "Nova Delphini 2013" czy "Nova Cygni 1975". Ale już po polsku będzie "Nowa w Łabędziu", czy "Nowa w Herkulesie".

No walsnie... Pisze sie tak jak napisales, a nie "nowa gwiazda".

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym byc upierdliwy, ale widze to juz ktorys raz wiec napisze...

Panowie, nie uzywa sie sformulowania "nowa gwiazda" tylko "gwiazda nova" - czyli typ gwiazd wybuchowych, a nie nowo powstala gwiazda, jak moglby sugerowac uzywany przez was zwrot.

 

 

Nie rozumiemy sie... chodzi o kolejnosc wyrazow. Nie nowa gwiazda tylko gwiazda nowa.

Tylko ten się nie myli co nic nie robi ;)

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawopodobnie będziemy mieli nową gwiazdę w gwiazdozbiorze Herkulesa,ale czekamy na dalsze obserwacje i na jej potwierdzenie  :D Tymczasowe oznaczenie nowej: PNV J17592412+2520317

 

 

Mnie też powyższe zdanie trochę zaskoczyło (bo tak napisane brzmi jakby "nowa" była przymiotnikiem)

ale siedziałem cicho bo doniesienie było cenne a i tak wiedziałem, że chodzi o "nową".  Wybuch na powierzchni niewidocznego na co dzień białego karła tworzy efektowne zjawisko imitujące ogromną gwiazdę i może nawet się jeszcze powtórzyć.   Biały karzeł nie ginie.

 

Niemniej nowi przypadkowi czytelnicy mogliby sądzić że gwiazdy rodzą się nagle. Tak nie jest. Powstają przez żmudne i długotrwałe zapadanie się jakiegoś obłoku materii.

 

Pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest typu UGWZ to nie jest to nowa klasyczna, a nowa karłowata typu WZ Sge.

Tak nie  wielka jasność jak 12 mag niestety do obserwacji nie zachęca. Może wreszcie coś się trafi około 5 mag, to wtedy oko będzie można nacieszyć ;D

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest typu UGWZ to nie jest to nowa klasyczna, a nowa karłowata typu WZ Sge.

Tak nie  wielka jasność jak 12 mag niestety do obserwacji nie zachęca. Może wreszcie coś się trafi około 5 mag, to wtedy oko będzie można nacieszyć ;D

tak tak to typu WZ Sagittae,ale czeba poczekać na potwierdzenie najpierw jaka to nowa i wtedy się ocenia jej typ  ;)  Poniższe mapki położenia gwiazdy nowej w Herkulesie,zaznaczona kropką czerwoną. Źródło: Stellarium

post-643-0-05652800-1397237461_thumb.png

post-643-0-09682400-1397237470_thumb.png

  • Like 1

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklice nawet ciekawe, blisko do miry THer,( szkoda, że akurat jest w miniumu) i blisko też leży jasna zmienna typu RVA, AC Her.

Jak nowa pojaśnieje do 10 mag to może na nią okiem rzucę 8)

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe może to jedno i to samo? sam już nie wiem bo temat już tak został spartolony ze głowa boli.

Niby zajmują się astronomią a podstawowych pojęć jak z elementarza nie znają normalnie błazenada.

Świat schodzi na psy nikt już nic nie czyta tylko se własne wyimaginowane opcje wymyśla.

Życzę powodzenia w dalszej edukacji astronomicznej. 

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien #

Jeśli chodzi Ci o moje pytanie, dopiero zacząłem się zajmować astronomią, więc mogę chyba nie których pojęć nie znać..

I jak się pytam to chyba dobrze, na google przeczytam co nie co.. ale nie zawsze idealnie idzie wszystko zrozumieć, a tu było trochę zamieszanie więc zapytałem.

  • Like 2

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej pytaj, kto pyta nie błądzi. Jest bardzo duża różnica pomiędzy nową a supernową. Szczegółowy opis tych typów zmiennych gwiazd znajdziesz np w 2 numerze Proximy http://www.astronomica.pl/proxima.html na stronie 4 jest bardzo ciekawy artykuł Krzysztofa Kidy, opisujący podział gwiazd zmiennych. Tak więc jeśli chcesz zgłebić ten temat to zapraszam lektury, zwłaszcza że tematyka zmiennych to temat rzeka i jest wiele obiektów do zaobserwowania ;D

 

Odnośnie pierwszego pytania to była tam bardzo słaba gwiazda, niczym się nie wyróżniająca, a tu nagle zaobserwowano jej gwałtowne pojaśnienie, czyli wybuch.

Za bardzo jej jednak nie zaobserwujesz, gdyż tak jak pisałem jasność 12 mag to bardzo słaby obiekt. No chyba, że jeszcze bardziej pojaśnieje.

Edytowane przez Alien7101
Poprawiono link
  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)