Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca 21.12.2010


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się dowiedziałem, ze ma byc u nas rano zaćmienie Księżyca. Na sąsiednim forum o tym piszą: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,18648.msg254260/topicseen.html#msg254260 . Więcej szczegółów ciężko znaleźć.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data: 21 grudnia 2010

Początek zaćmienia półcieniowego: 05:28 

Początek zaćmienia częściowego: 06:32

Początek zaćmienia całkowitego: 07:40

Maksimum / rodzaj: 08:17/całkowite

Koniec zaćmienia całkowitego: 08:54

Koniec zaćmienia częściowego: 10:02

Koniec zaćmienia półcieniowego: 11:06

Faza maksymalna: 1.261

Podane czasy w UTC

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówi się nic o zaćmieniu, bo Księżyc zachodzi chwilę po rozpoczęciu się zaćmienia częściowego. No i poza tym i tak byłoby już jasno  :P

Tomasz, zdaje się, że efemerydy podałeś w czasie UT, warto to zaznaczyć.

No i nie podałeś miejsca dla którego są obliczone  ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  uzupełnię informację dotyczącą tego zaćmienia Księżyca:

Początek zaćmienia częściowego jest o 6h 32m UT, przy wysokości zaledwie 1.8 stopnia (dane dla Łodzi, czyli w przybliżeniu centrum Polski). Słońce będzie "tuż" pod horyzontem.

Podczas zachodu Księżyca - o godz. 6h49m - faza zaćmienia wyniesie tylko 0.27. W sumie zaćmienie mało atrakcyjne (dla nas, w Polsce...) - poczekajmy do następnego - 15 czerwca 2015 r. Też nisko nad horyzontem (h<10 st), ale to jedno z najdłuższych zaćmień całkowitych w najbliższych latach - czas trwania fazy całkowitej aż 1h 40m !!

P.S.  A propos tytułu wątku - chyba miała być data 21.12.2010, a nie 12.10.2010 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem. Przed 7 było jeszcze widać Księżyc, choć za lekką mgłą. O 7:12 zniknął w chmurach zalegających nad północno-zachodnim horyzontem i tyle z zaćmienia.

Ale miałem sen, że widziałem całe zaćmienie i nawet robiłem zdjęcia, więc choć tyle radości było ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zaćmienie to ja widziałem przez cały dzień trwało, chmury tak szczelnie zasłoniły wszystko, że w sumie było to super zaćmienie, które wpisuję z kolejny raz na listę straconych zaćmień. Poczekamy do Stycznia 2011 na zaćmienie Słońca może wtedy się nam uda życzę sobie i Wam powodzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No nie wiem czy masz pecha czy domowego niechcianego małego lenia ;), bo wiesz zobaczyć obojętnie, jakie zaćmienie Słońca, chociaż jak nie ma się u siebie pogody zawsze można wybrać się tam gdzie pogoda jest na tyle by zobaczyć częściowe lub inne zaćmienie Słońca. Ja widziałem kilka nie pamiętam ile ich było tych zaćmień, ale najlepiej pamiętam to z 1999 roku. Wspaniałe widowisko. Ja zadowolę się zaćmieniem nawet częściowym, oby tylko pogoda pozwoliła na zobaczenie to dla mnie wielki sukces. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)