Skocz do zawartości

Wyczernienie flockiem


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z ciekawości wyflockowałem odrośnik ED80 ze skrawków materiału pozostałego z wyczerniania Dobsów. Ciekawe czy się opłacało... Operacja poszła gładko, ale musiałem lekko odgiąć klipsy na deklu odrośnika bo flock minimalnie zmniejszył średnicę wewnętrzną. Teraz dekiel wchodzi, ale dość ściśle.

post-42-137699798084_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bardzo trudno to określić nie mając bezpośredniego porównania. Ostatnio w Jeziorach obrazy były genialne (kontrast, punktowość, obraz Księżyca), ale ile w tym zasługi warunków, a ile wyczernienia to już zagadka.

W sumie pomalowałem w górnej części tubusu wszystkie śrubki, tuleję wyciągu i tył i boki wtórnego. Dodatkowo wyflockowałem tubę bezpośrednio przy LG.

post-42-137699798088_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Trochę czytałem o wyczernianiu - ogólnie przydaje się to w miejscach gdzie mogą powstawać odblaski (miejscówka z niedaleką lampą, obserwacje z miasta i przy Księżycu). Przy ciemnym i bezksiężycowym niebie to odblasków chyba nie ma za bardzo co generować więc i efekt może być znikomy.

No ale sprzęt mamy tuningowany  ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i ja wyczerniłem tymże flockiem moją rurę. Efekt... hmm.. mam mieszane uczucia. Dla posiadaczy trussowych telepów wyklejanie to łatwizna. Z moją rurą było nieco gorzej, pierwszy kawałek delikatnie zjechał, no i drugi siłą rzeczy nie dolega idealnie. Zostawiłem tak jak jest bo nie miałem weny na bawienie się w przesadną estetykę. Flock ogólnie kiepsko się trzymał i straszliwie się sypał przy nakładaniu. Mam obawy czy nie będzie brudził lustra i nie odklei się samoczynnie. Zobaczymy jak sprawdzi się podczas obserwacji.

Pozytywną stroną całej akcji była porządna kąpiel lustra, które po dwóch sezonach wyglądało fatalnie.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dzisiaj z ciekawości wyflockowałem odrośnik ED80 ze skrawków materiału pozostałego z wyczerniania Dobsów. Ciekawe czy się opłacało... Operacja poszła gładko, ale musiałem lekko odgiąć klipsy na deklu odrośnika bo flock minimalnie zmniejszył średnicę wewnętrzną. Teraz dekiel wchodzi, ale dość ściśle.

Nie wiem,jak jest w ED 80,ale w SW ED 100/900 i SW ED 120/900,mocne odblaski powstają w celi,zaraz za obiektywem.Średnica w tym miejscu jest zamała,żeby tam jakiś materiał przykleic,bo zmniejszy się apertura obiektywu.Chyba tylko dobra farba czarny mat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupić materiał flock? Czy może być to dowolny materiał tego typu, czy używacie czegoś specjalnego?

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas / w Czechach / operuje się pojęciem czarna matowa tapeta, samoprzylepna i najczęściej chłopaki wspominają o tapecie dc-fix. Coś podobnego kiedyś kupiłem, nie dc-fix, jakaś inna - też niemiecka. Dobrze się z nią pracowało, nie odlepiała się. Wspomnę, że czescy koledzy informowali o " przeczesywaniu" szczotką, może nawet po uprzednim przeciągnięciem lekko wilgotną szmatką / nie pamiętam/ - dla pozbycia się tych potencjalnych farfocli. Ja tego nie robiłem, wyczerniałem odrośniki na SCT i 25x100, zresztą nie zauważałem w czasie pracy by coś się sypało...ani potem...

Ten flock, o którym piszecie, kto to produkuje, czy jest to raczej ogólne pojęcie dla tego typu produktu?

:)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z materiałem o tej nazwie w jednym sklepie w sieci. Jest to coś podobnego do weluru i używane jest tez do obić mebli. Ale przed chwilą czytałem o czymś takim - Okleina 132068 velur, welur, zamsz, aksamit i wydaje się to dość praktyczne w stosowaniu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z materiałem o tej nazwie w jednym sklepie w sieci. Jest to coś podobnego do weluru i używane jest tez do obić mebli. Ale przed chwilą czytałem o czymś takim - Okleina 132068 velur, welur, zamsz, aksamit i wydaje się to dość praktyczne w stosowaniu.

To, czym wyczernialiśmy, to dokładnie to co w linku który podałeś (nie mogłem sobie przypomnieć nazwy tego sklepu). Początkowo się sypie, ale później jest ok. Niestety trzyma się tylko na gładkich powierzchniach - u mnie w tubie, w miejscu gdzie farba miała chropowatą strukturę odkleja się. Przed obserwacjami muszę sprawdzać czy np. nie zasłania 2/3 lustra, bo już miałem taki przypadek :)

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024