Skocz do zawartości

Jaki okular do Newtona 200 / 800 ?


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem carbonowej tuby SW 200 / 800...

No I do tego chce zacząć kompletować jakieś porządne okulary które juz będą tymi docelowymi i zostaną na dłużej przy ewentualnej wymianie tuby.

Jako pierwszy chce kupić taki najbardziej uniwersalny. Myślę że będzie to 8mm dający powiększenie 100x. Czy to dobre powiększenie na początek?

Co do typu to myślę o Delosie.

Póki co do zabawy mam od znajomego zooma orionowskiego 8-24mm. Tak że mam czas na skompletowanie reszty.

Jakie inne ogniskowe polecacie do tego newtona? Czy warto inwestować w dobre barlowy?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj istotna jest kwestia źrenicy wyjściowej - nie wiem czy "przerabiałeś" ten temat? Do przeglądu nieba i rozległych obiektów dobierz okular, z którym uzyskasz źrenicę 5-6 mm, do obiektów mniejszych (większość galaktyk, sporo mgławic planetarnych) optymalna źrenica to 2-3 mm, z kolei do jaśniejszych gromad kulistych i obiektów US w okolicy 1-1,5 mm. Oczywiście podane wartości nie są sztywne i każdy obserwator ma nieco inne preferencje, ale mniej więcej w tych granicach powinieneś się poruszać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa z Pentaxami z serii XW? Słyszałem ze te do 10mm włącznie są lepsze od dłuższych ogniskowych. A jak się ma porównanie Delosów do tych Pentaxów właśnie w zakresie do 10mm? Poszukać lepiej Pentaxa na rynku wtornym czy nie zawracać sobie głowy i kupić Delosa?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat Delos vs Pentax też niegdyś spędzał mi sen z powiek, ale dzięki możliwości przetestowania kilku modeli Delosów i szczęściu posiadania XW 7 którego "wyszarpałem" w naprawdę dobrej cenie mam pewne porównanie. I nie będę owijał w bawełnę:

 

- Strasznie ciężko będzie Ci zdobyć używanego Pentaxa XW, bedziesz długo czekał;

- Pentaxy 5, 7 i 10mm są po prostu rewelacyjne pod każdym względem;

- Delosy nie są w niczym lepsze od Pentaxów. Chcesz lepiej? Kup ortoskopy BGO/UO HD/Zeiss ZAO-II (trochę bez sensu w sprzęcie F/4);

- Delos ustępuje Pentaxowi w komforcie patrzenia, w jakiś sposób dziwnie ustawiona jest źrenica wyjściowa w Delosach i pomimo ER=20 mm ciężej się przez to patrzy;

- Gdy patrzysz przez Delosa lub XW masz wrażenie że cała optyka przed Tobą "znika", lecz Pentax pozwala cieszyć się tym wrażeniem dłużej;

- Moim zdaniem wybierz okular który możesz mieć szybciej, bo każda noc bez Delosa/XW to noc stracona której będziesz żałował :)

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Newtona 200/800 jako pierwszy okular wziąłbym ten, który daje źrenicę wyjściową w zakresie 1,5 - 2 mm, ale to też zależy od Twoich preferencji obserwacyjnych, miejsca obserwacji, jakości lustra i Twojego doświadczenia... Nie wiem czy wolisz planety/Księżyc i inne kulki, czy bardziej lubujesz się w szerokich polach. Okulary o których rozmawiamy mają zacięcie planetarne ale są też genialne do rozwalania gromad kulistych i wyłuszczania mgławic planetarnych. Możesz wziąć Delosa 10 mm i uzupełnić go o 6 mm z czasem, lub zrobić odwrotnie. Możesz też szukać Pentaxa XW 7 i na tym poprzestać, musisz już sam podjąć taką decyzję :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość zakupu Pentaxa 10mm (źr. 2.5mm) i 5mm (źr. 1.3mm), chyba sie zatem skusze. A coś z dluzszych ogniskowych? Podobno juz tutaj Pentaxy powyzej 10mm nie sa tak dobre...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentaksy XW od 10mm w dół są praktycznie idealne, choć firma zastrzega, że zostały skorygowane do światłosił f/6 i mniejszych (o ile dobrze pamiętam). Modele 20mm i 14mm również są bardzo dobre, jednak rzuca się w oczy niewielka krzywizna pola - płaszczyzny ostrości środka pola i krawędzi pola nieco się różnią, ale to jakoś szczególnie nie razi. Przynajmniej do f/5. Kontrast, transmisja, odwzorowanie barw i wygoda obserwacji rekompensują tę wadę. Jednak wydając taką kasę najpierw bym sprawdził jak pracują w f/4.

 

Zresztą uniwersalnym okularem będzie tu i tak 10mm.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informacje od astroshop.pl ze te Pentaxy mogą mi sprowadzić do 5 dni od producenta. No to mam dylemat Delos, Pentax - ceny te same. Ale faktycznie czy ktoś uzywał ich na f/4? Szukałem info czy faktycznie gdzies w specyfikacji jest informacja czy faktycznie sa od f/6 ale nic nie znalazlem. W pentaxowej broszurce tez nic nie ma na temat swiatłosił.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagraniczne źródła nie podają żeby z obrazami dawnymi przez Pentaxy działo się coś złego przy F/4, nawet jeśli, to i tak wszystko zostaje zdominowane przez komę z szybkiego lustra. Przy polu 70 stopni w F/4 nawet koma nie będzie dokuczać.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - Koma. Jest sens do obserwacji wizuwalnych uzywac korektora komy? Z mysla o astrofoto planuje zakup MPCC Mark III i podobno nadaje sie on tez do obserwacji wizualnuch. Korzystał ktos z takiej kombinacji?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W broszurkach tego nie znajdziesz. Ja to kiedyś wyszukałem w necie.

 

Jeśli planujesz zakupy w Astroshopie to w październikowej Astronomii jest kod na 10% zniżki. Możesz na wszelki wypadek się upewnić, czy Pentaksy też wchodzą w tę promocję.

 

Chyba, że już kupujesz Astronomię ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tymi korektorami, najpierw poobserwuj ileś tam nocy swoim nowym nabytkiem, naciesz oko genialnym obrazem z super kontrastem, wspaniałym zasięgiem, chirurgiczną ostrością (jak trafisz na dobry seeing), prawdziwymi barwami, brakiem chromatyzmu, super wygodą, nie będziesz nawet patrzył na jakąś tam komę... :)

 

 

Koma daje popalić tylko w okularach z dużym pozornym polem widzenia, czyli w 100-stopniowych, gdyż jej nasilenie rośnie liniowo wraz z oddalaniem się od osi optycznej. Dodatkowo, przy krótkich ogniskowych okularów a więc dużych powiększeniach, koma maskowana jest przez seeing, dekolimację i inne niedoskonałości optyczne.

 

 

Pamiętaj że Ricoh (który przejął markę Pentax) zaprzestał produkcji akcesoriów astronimicznych, w tym okularów, już dawno. Parę dni temu widziałem gdzieś w sieci nowe pudełko okularów XW nie zielone, tylko szare z napisem właśnie RICOH, zamiast PENTAX. Nie daję sobie głowy uciąć, czy to są te same, stare dobre japońskie Pentaxy. Niestety nie mogę odnaleźć linku do zdjęcia tego pudełka, ale jest to jakiś sygnał, aby szukać używek.

 

EDIT: Jeszcze trochę pogrzebałem na stronach RICOCH, seria XW nie jest dostępna na rynku Europejskim, za to są w dziale astronomicznym na rynku USA oraz w dziale optyki sportowej u Azjatów...

 

Taka tam GLOBALIZACJA...

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W broszurkach tego nie znajdziesz. Ja to kiedyś wyszukałem w necie.

 

Jeśli planujesz zakupy w Astroshopie to w październikowej Astronomii jest kod na 10% zniżki. Możesz na wszelki wypadek się upewnić, czy Pentaksy też wchodzą w tę promocję.

 

Chyba, że już kupujesz Astronomię ;)

Kupuje :) Wiem, mam kod :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia, gdybym wcześniej wiedział... a złożyłem w nocy zamówienie na niemałą sumkę >:( :D

Napisz do nich albo zadzwoń bo tego kodu i tak nie ma gdzie wpisać na stronie podczas składania zamówienia. Trzeba się upomnieć o rabat. I tak pewnie jeszcze ci nie potwierdzili zamówienia. No chyba ze juz zapłaciłeś...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, już potwierdzili i zapewne spakowali. Na tym etapie to już za późno na kombinowanie (może nie technicznie, ale źle bym się z tym czuł). Cena i tak jest dobra, dlatego tam złożyłem zamówienie, w zasadzie równając cenę okularu do ceny polskiej, to książkę dorzucili mi za pół ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze że obraz zbliżony do plossla na szerokim kącie. Na krótkich ogniskowych jest lepszy od plossli ale tak czy tak obraz nie zachwyca. Testowałem wczoraj na M15 między chmurami i zoom na 10mm był bardziej szczegółowy.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od warunków na jakie trafisz i od Twoich oczekiwań, nikt z nas nie siedzi w Twojej skórze i nie wiemy jak zareagujesz na zmianę. :) Tak samo każdy z nas przechodził to samodzielnie, gdy przesiadał się na wyższej klasy optykę. Ja widziałem "przepaść" gdy w 804 OTA włożyłem XW 7, ale niestety nie pamiętam jaki Kolega Norbert wtedy miał w tym refraktorku okular. :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj info z astrohop że akulary sa w pudełkach z logo RICOH ale zapewnia że to ta sama najlepsza jakość co pentax... Zamowilem 10mm. Moze na jakims zlocie uda sie go porownac ze starym pentaxem.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ricoh jest od 2011 roku właścicielem Pentaxa (oprócz części medycznej, którą zatrzymała sobie Hoya). Niestety, bo każdy kolejny właściciel Pentaxa, jest coraz mniej zainteresowany stroną astronomiczną. W zasadzie chyba już w ogóle nie są tym zainteresowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)