Skocz do zawartości

MAK + telekompresor 0.6


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak myślicie czy taki MAK powiedzmy 150/1500 czyli f/10 lub wiekszy o tej swiatlosile nada się do obserwacji DS z użyciem telekompresora 0.6 ? Będzie to wtedy f/6.

Nie wiem jak to się ma później do obstrukcji lustra ale jeżeli zostanie tak jak to jest dla f/10 to może być niezły kontrastowy obraz.

Niby obstrukcja takiego MAKa f 10 wynosi 30% a to chyba podobnie jak newton. Ale może w maku ma inny wpływ na kontrast niż w newtonie?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o czymś takim do maka i z tego co udało mi się dowiedzieć, to:

 - w maku pole widzenia ogranicza przelot i reduktor ogniskowej nic nie pomoże tutaj. Z okularem 30mm dostaniesz takie samo pole jak z 18mm i reduktorem

 - realne, dobrej jakości pole widzenia takiego reduktora jest niewielkie, obejmuje pole małych kamerek 1/3", czyli około 8-9mm, czyli pole widzenia Plossla o ogniskowej 10-12mm. To niezbyt dużo :(

To dotyczyło reduktorów klasy budżetowej, takich jak http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p676_Focal-reducer-0-5x---1-25--filter-thread.html

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to taki mniej budżetowy z Intes daje pole 48mm (!) Dlatego mnie to zainteresowało. Myślę że taki MAK 150 z 2'' wyciągiem powinien dać radę ogarnąć pełna klatkę i szerokie kąty.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2477_Intes-Mikro-Reducer-0-6x-fuer-Maksutov-Cassegrains-und-aehnliche.html

No i bardzo jestem ciekaw jak to by było w wizualu.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie taniej wyjdzie używając długoogniskowego okularu. Fotograficznie stosując raczej coś jaśniejszego o krótszej ogniskowej.

Ale taki długo ogniskowy okular zapewni podobna jasność na DS powiedzmy uzyskując powiększenie 80x co o krótszej ogniskowej w jaśniejszy newtonie? Czyli będzie to odpowiednio 18 mm dla MAKa i 10 mm dla Newtona.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się apertura. W przypadku maków jeszcze przelot i minimalne powiększenie - ciężko jest uzyskać źrenicę wyjściową powyżej 4mm i ma to swoje ograniczenia. Oczywiście pod warunkiem posiadania przelotu i kątówki 2" - kątówka 1.25" ogranicza obserwacje DS jeszcze bardziej. Małe i średnie gromady otwarte, kulki, planetarki, gwiazdy wielokrotne, niewielkie ale jasne galaktyki to wszystko się dla maka nada, ale nie jest to jego raison d'etre :)

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5568-niebo-z-zatomia-okiem-laika/

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny. Nie znam niemieckiego ale blysnela mi cena. W sumie nie taka zła. Intesy wydają się być sensowne ale w podobnej cenie to tylko 150 f10. Za 200 to już 3-4x tyle... kurcze podobają mi się MAKi i SCT choćby z racji kompaktowej budowy i tylnego patrzenia... jakiś mi się marzy :) chyba jakieś 150. Altair Astro ma Rumaka w dobrej cenie. 150 f12 I chyba kiedyś będzie mój. Z drugiej strony SCT lżejsze :) No chyba ze RC?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksutowy świetnie nadają się do obserwacji US i na tym bym się zatrzymał i nie kombinował z reduktorami (testowałem 0,67x astro-physics). Zacytuję swoją wypowiedź z innego forum:

 

 

Kiedyś na początku mojej przygody z astro chciałem sprzęt uniwersalny jeden do wszystkiego i zainteresował mnie mak 127mm. Później z biegiem czasu i doświadczenia okazało się że mak127mm jest super do US plus bino z okularami 20-25mm(jest mobilny mozna z nim wyjść w teren poza bloki w mieście z montażem(tutaj AZ4 albo Porta);do pleneru, przyrody używam lornetkę Nikon7x35 EX; pod ciemnym niebem w szerokie pola używam refraktor 102/500 z okularami 30-33mm dającymi 5 stopni pola z filtrem UHC czy OIII podziwiać amerykę z pelikanem, pętlę łabędzia itd... , do oglądania wiekszości DS mam dostęp nawet do 16 cali kolegów( nie mówie już na zlocie w Zatomiu o 22 i 24 calach) a teraz przyszła fascynacja hybrydyzacją w astronomii. Miejsce w tym wszystkim maczka 127mm jest wlasnie do US w bino i tyle.

Wizualnie oblatałem przez lata sporo sprzętu i do wizuala tylko duża średnica, maki to raczej maks 200mm i jeszcze dochodzą problemy konstrukcji.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisze prestoneq. Ja też lubię wygodne patrzenie, stąd SCT ma szanse spełnić wszystkie moje założone wymagania (leniwy wizual, zdjęcia US, spora średnica do fotometrii, w przyszłości mam nadzieję spektrometrii). Ale chodzi o to, żeby plusy nie przesłaniały nam minusów, jak mówił Rysiek :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024