Skocz do zawartości

Teleskop na start


Mieciu12

Rekomendowane odpowiedzi

Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu kupować teleskopu dla pięciolatka, daj mu popatrzeć przez lornetkę a teleskop kup mu lepszy na komunię. Pięciolatek zerknie raz w okular, zobaczy kilka białych kropek na czarnym tle i na tym skończy się jego zainteresowanie tym teleskopem a Ty będziesz kombinował jak by to sprzedać, żeby dużo nie stracić.

  • Like 3

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu kupować teleskopu dla pięciolatka, daj mu popatrzeć przez lornetkę a teleskop kup mu lepszy na komunię. Pięciolatek zerknie raz w okular, zobaczy kilka białych kropek na czarnym tle i na tym skończy się jego zainteresowanie tym teleskopem a Ty będziesz kombinował jak by to sprzedać, żeby dużo nie stracić.

Dokładnie tak. Pięciolatek, nawet super rozwinięty, nie poradzi sobie z montażem, jak mu ustawisz wszystko to może zobaczy kilka razy księżyc i te białe kropki (gwiazdy). Zamiast zainteresować się astronomią tylko się zniechęci. 

Myślę, że lepiej na razie kup teleskop - zabawkę np. taką http://www.smyk.com/teleskop-na-trojnogu-zabawka-naukowa,p1066214088,zabawki-gry-dla-dzieci-p  (to i tak jest przeznaczone dla dzieci od 8 r.ż.)

Chyba, że teleskop ma być dla ciebie, a dziecko będzie obserwować przy okazji  :)

  • Like 1

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej kup samą lornetkę,to przyrząd wielofunkcyjny i przyda się nie tylko do astronomii,maluch będzie mógł podglądać nie tylko niebo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako 5-latek bardzo ucieszyłabym się z takiego zestawu  :) Sama miałam coś takiego, tylko składane. W zależności od ułożenia odpowiednich soczewek w rurce lub dwóch rurkach miałam mikroskop, lunetę. lornetkę lub aparacik do oglądania przeźroczy stereo (takie cudo przywiózł mi tato z NRD)  :P

Ale o opinie, czy warto to kupić pytaj raczej na forach związanych tematycznie z dziećmi, zabawkami, choinką, Mikołajem... ;)

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wiem, że moje pytanie mogło być odebrane jako żart ale wszystkie komentarze bardzo mi pomogły ;-) jak pewnie większość się zorientowała nie mam pojęcia o astronomii, a mój syn nie wiadomo czemu ma ostatnio sporo pytań dotyczących planet itp., a w liście do Św. Mikołaja na pierwszym miejscu znalazł się teleskop. Nie chciałam, żeby się zraził, ale żeby zobaczył przez niego coś więcej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić teleskop dla 5 latka. Czy Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK607AZ2 będzie ok?

Hmm ciężki temat, obrazy nie wyglądają jak na zdjęciach i ciężko dziecko będzie zainteresować.

Obsługa teleskopu i znalezienie czegokolwiek w gruncie rzeczy nie jest tak oczywiste jak się wydaje i laik czy ma 5 czy 55 lat sobie nie poradzi.

Obserwację wiążą się z zarywaniem nocy co jak rozumiem dla 5 latka nie wchodzi w grę.

 

Zamiast teleskopu proponuje ilustrowany atlas nieba dla dzieci + w miarę możliwości zorganizowanie pokazu nieba przez astro-maniaka z Twoich okolic - na pewno z tym nie będzie problemu.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko. Czy warto kupować ten teleskop z niewielką dopłatą http://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-12--DeLuxe-305/1500-M-CRF-%28mikrofocuser-1:10,-ch%C5%82odzenie-lustra%29-teleskopy-2039.html

czy może ten? http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-305/1500-SYNTA-12-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1466.html

Z tego co widze to różnią się rodzajem lustra.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do luster to się nie wypowiadam (to temat Missisipi) i w wizualu różnicy nie zauważysz (gdyby była) - GSO ma lepszy wyciąg i z mikro ruchami, a to wielki plus przy ostrzeniu. (gdybyś chciał zmienić syntowy na GSO w detalu kosztuje około 400 zł) Czyli ja bym kupił pierwszy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 12tce GSO mam wyciąg z mikrofocusem a w 6" zwykły jak w syncie - mikrofokus to piękna sprawa. Polecam. Przy foceniu muszę ok 10 fotek zrobić żeby ostrość chwycić - nie mam maski.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam rozumieć że z gso lepiej sie sprawdza?

Dzieki za pomoc

Nie z GSO sprawdza się lepiej... co się sprawdza???  Tylko ten wyciąg okularowy GSO jest znacznie lepszy od tego jakie są w Newtonach SW.

Bardziej solidnie wykonany i posiada mikroruchy - bardzo ważne przy precyzyjnym ostrzeniu.

Poczytaj trochę Kolego Leksykonu. Widzę, że obce Ci są podstawowe pojęcia....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wprost - Różnica jakości i wykonania jest widoczna gołym okiem (subiektywna ocena). Dlatego kupiłem 12" GSO zamiast Synty 12". 150/750 EQ 3-2 kupiłem zwykły (nie dualspeed) więc mam porównanie (niestety).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8" i wybrałem GSO. Koledzy zwrócili już uwagę na mikroruchy, ale druga rzecz to kitowe okulary. Zwykle okulary z zestawu są przeciętnej jakości. Długi okular GSO (30mm) będący w zestawie jest bardzo fajny i zdecydowanie ogranicza koszty - naprawdę nie trzeba kupować lepszego, dopóki nie dojrzejesz do jakiegoś Naglera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy dla 9-latka będzie dobry  proponowany teleskop przez amm czyli Sky-Watcher (Synta) BK607AZ2 ?

Obserwacje dokonywane były z tarasu w ogrodzie, mieszkamy na wsi pod dużym miastem.

Czy może na początek moze lepszy będzie zestaw http://allegro.pl/zestaw-teleskop-mikroskop-lornetka-gratisy-i4816756790.html  bardziej jako zabawka tylko czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)