Skocz do zawartości

Wizyta w obserwatorium Jasielskim


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Dzisiaj w raz z Maćkiem Mącidymem oraz kolegą Peather mieliśmy okazję zwiedzić obserwatorium szkolne w Jaśle na podkarpaciu. Jak zwykle atrakcji co nie miara oprócz pogody  :P Obserwatorium jest dość nieźle doposażone i pomyślane jak na warunki obserwacyjne tam występujące, posiada trzy teleskopy na dostatecznych montażach poza tym sama kopuła spełnia już fajne warunki do obserwacji.

Mąci i SCT 11"

post-0-137699799698_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Teleskop słoneczny przez który mieliśmy okazję popatrzec ale z racji chmur nie mogliśmy: Coronado SolarMax (ja noszę żałobę do teraz że nie było pogody i okazji  :-[)

post-0-137699799717_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

No jak Mąci by się mógł oprzeć obserwacji przez lornetę Celestrona 25x100  :o

Aż się zarejestrowałem, żeby sprostować  ;D To nie Mąci  :P

Sora Peather, faktycznie, Mąci nie jest fotogeniczny  :-X za to wkleiłem Ciebie  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie fajne obserwatorum, gratulacje i pozdrowienia dla opiekunów obserwatorom ze szkoły w Jaśle!

Fajne sprzęty w tym obserwatorium. Tylko co ten pilot od celestronowego goto tak lewituje?

CGEM ma oryginalny uchwyt przytwierdzany do jednej z nóg montażu w którym siedzi sobie pilot.  Dzięki temu nie muszę czasem używać 2 ręki do wklepywania obiektów w pilota czy dokonania korekt obiektu w okularze . Nawet jest to wygodne - wtedy gdy w jednej ręce trzymam szkicownik a w zębach ołówek  ;) Tu postawili jakieś słupiszcze pieropodobne  ;) i nie ma gdzie biedaka zaczepić  :) Jak będzie sobie tak swobodnie dyndał to kabelki w końcu wylezą z obudowy i będą cały czas wyłazić  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Co się dziwic... w końcu wykonawcami powyższej kopuły jest znana firma z Żywca. :D I zapewne nie chodzi tu o browar żywiecki.  ;D

Ogólnie, samo obserwatorium robi wrażenie, głównie ze względu na wyposażenie które jest dobrze dobrane do miejskich warunków. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzę to obserwatorium. :)

EDIT:

Pilna wiadomośc z ostatniej chwili. :D Po wczorajszej wizycie w obserwatorium nad wejściem do kopuły widnieje wytłuszczony napis:

"Wanderer, ku przestrodze innym" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilna wiadomośc z ostatniej chwili. :D Po wczorajszej wizycie w obserwatorium nad wejściem do kopuły widnieje wytłuszczony napis:

"Wanderer, ku przestrodze innym" :D

No tak....i po co było te browary gościom stawiać  :-\ ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami zauważyliśmy, że konstrukcja pod montaż jest nieco...'osobliwa' ale wszystko wyjaśnia renoma konstruktora. Jeszcze nie było oficjalnego otwarcia a już wewnętrzna powierzchnia kopuły odpada 'Żywcem' jak to ktoś określił  :P

Dodam jeszcze, że na wyposażeniu mają tam SkyMastery 25x100, 20x80, 12x60 i 8x56  :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka jak tak patrzę na to mocowanie tego monta to wydaj mi się że coś jest nie tak!

Jakiś dziwolęg - jak to ma ma sie nie uginać?

też się dziwiłem dziwacznym umocowaniem jakby nie patrzeć ciężkiego montazu i teleskopu na pierze, ale myślałem, że może czegos nie wiem i że jakies nowe konstrukcje wprowadzili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość wanderer

Dzisiejszy dzień obserwacyjny minął pod znakiem przelotnych chmur i zachodzącego słońca, które to warunki notabene uniemożliwiają jakiekolwiek sensowne obserwacje ale za to mam kilka zdjęć, którymi chciałbym się podzielić z wami.

Moja nowa koleżanka do obserwacji, całkiem grzeczna! ( panna pejdzera)

Dołączona grafika

Nasza ziemia (Honor k..a!)

Dołączona grafika

Szkoli się  8)

Dołączona grafika

Kiedys w końcu trzeba skończyć obserwy (autobus o dziewiątej, na który i tak nie zdążyliśmy:p)

Dołączona grafika

W każdym obserwatorium dobrze ale najlepiej w domu:D

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym obserwatorium dobrze ale najlepiej w domu:D

Dołączona grafika

No domek ciasny ale własny, szkło na ścianach -znaczy się Art Déco szkoda, że lodówki wstawić nie można! ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ogólnie to porażka z obserwacjami, prócz łysego na dziennym niebie przez EDka i zachodzącego słonka przez chmury w solarmaxie, nie udało się zobaczyć nic sensownego, ale jest tez dobra wiadomość, gadaliśmy z kierownikami i ponoć w sezonie wakacyjnym będzie możliwość zarezerwowania sobie sesji obserwacyjnej na całą noc, może wtedy dopiero coś skorzystamy.

W każdym razie dziękuję koleżankom i kolegom za miły wypad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)