Skocz do zawartości

Poznawanie i testy sprzętu


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nie zrobiłem testów ale dziś przyszło mi coś do głowy. Czy możliwe że te zakłócenia wprowadzałby kabel od zasilania grzałki? Który układał się przy samej kamerce akurat gdy teleskop jest nisko skierowany. 

Nie jestem pewny nawet czy tak ten kabel się układa bo nie zwracałem uwagi, ale takie teoretyczne rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, z tygo co zdazylem zauwazyc sniezenie silnie wzrasta ze wzrostem braku ostrosci na kamerce. Moze tak jest u Ciebie? I dlatego nie widzisz gwiazd i masz szumy bo ostrosci nie ma?

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz sterownika do grzałek to prawdopodobieństwo zakłóceń znacznie wzrasta ze względu na dużą zawartość harmonicznych w sygnale. Z drugiej strony wile osób używa sterowników i przynajmniej ja o takim incydencie nie słyszałem. Pisałeś wcześniej o problemach z wtyczkami, iskrzące złącze to także źródło zakłóceń.

Raz miałem podobny problem a przyczyna była taka jak napisał FunkyKoval35, brak ostrości.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze dla pewności sprawdzę ostrość, może jakąś maskę zrobię by jeszcze dokładniej ustawić.

 

Dziś przyszedł nowy nabytek Skymaster:) oczywiście jak tylko znalazł się u mnie to zaczęło padać.

I małe porównanie z nikonem 10x50:)

post-1211-0-87680200-1424352197_thumb.jp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przygotowany do pierwszych testów z foto planetarnym:)

post-1211-0-56054100-1424937841_thumb.jp

 

Po odkręceniu czopów mocujących od tuby, całość udało się wyważyć z niewielkim zapasem (używając tylko zestawowych przeciwwag), co widać na zdj.

Teraz tylko czekam na warunki pozwalające na testy, czyli bezchmurnie i bezwietrznie. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz na powietrzu. Sat24 nie napawa optymizmem ale widok Księżyca między chmurami mnie przekonał i korzystając z bezwietrznej pogody wystawiłem. Widok takiej tuby wiszącej przy samej balustradzie a właściwie nawet nad nią jest ciut przerażające...

Podłączyłem wentylator i czekam aż się trochę schłodzi. Liczę że uda mi się chociaż zobaczyć jak to będzie szło na Muńku:)

post-1211-0-71142800-1425144324_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze koty za płoty:) tak na szybko złożone, później opiszę moje spostrzeżenia, a teraz idę na drugie starcie:)

 

Baaardzo zachęcająco - Strzelaj Darku dalej :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem po pierwszej planetarnej próbie:) Zacząłem od Muńka ale seeing się szybko pogarszał. Trochę obawiałem się że obraz będzie za jasny i będę musiał jeszcze polaryzacyjny filtr używać, ale okazało się że jest z czerwonym filtrem gso, na księżycu jasność była bardzo dobra przy najniższych ustawieniach kamerki. A po dodaniu barlowa oczywiście musiałem już trochę czas naświetlania podnieść, więc miałem ruch suwakiem w obie strony.

Po przeskoczeniu na Jowisza oczywiście pierwszy avik poszedł z maską Hartmana na tubie bo zapomniałem zdjąć, tylko się dziwiłem że aż tyle muszę podkręcać parametry:D

Niestety seeing ciągle się pogarszał. Zrobiłem chwilę przerwy i przy drugim podejściu seeing okazał się dużo łaskawszy. Jutro zabiorę się za składanie i obróbkę :)

A teraz tak na szybko Jowisz, złożony z użyciem drizzly 1,5x.

post-1211-0-91570100-1425158941_thumb.jp

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konkurs jutro będę pakował :D

Miałem trochę problemy z paprochami/plamkami na barlowie, więc będę musiał się temu przyjrzeć. 

Jutro posiedzę nad dzisiejszymi avikami to zobaczymy co wyjdzie. Ale jestem bardzo zadowolony z testu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz tak na szybko Jowisz, złożony z użyciem drizzly 1,5x.

 

No i cień Ganimedesa na Jupeczku oraz Io złapałeś :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jedna klatka z animacji Jowisza którą ostatnio robiłem:

post-1211-0-87135600-1426268122_thumb.jp

 

Aviki nagrywałem kamerką QHY5v(mono), kamerka ta niestety nie ma zbyt dużego wsparcia programowego do nagrywania. Kamerkę obsługuje prosty QGvideo lub płatne Nebulosity. 

Używałem QGvideo niestety nie można tam zaprogramować sekwencji nagrywania, a jedynie ustawia się czas naświetlania, gain, format zapisu i  czas/ilość klatek na jedno nagranie. 

Trochę nie widziało mi się by przez prawie 5 godzin być przykutym przed laptopem by co określony czas włączać nagrywanie. Tym bardziej że prowadzanie montażu pozwalało na 20-25 minut, bez wprowadzania korekt w ustawienie kadru.

 

Chcąc wykorzystać ten czas na obserwacje lornetką, wykombinowałem taki myk:) ściągnąłem taki program do klikania:

post-1211-0-44575700-1426268560_thumb.jp

 

W QGvideo ustawiłem parametry nagrywania, a potem w EasyClicker ustawiłem co ile czasu ma być pojedyncze kliknięcie LPM, a kursor ustawiłem na przycisku uruchamiającym nagrywanie w QGvideo. Takim sposobem, trochę kombinowanym uzyskałem automatykę nagrywania sekwencji avików:)

 

 

A ja w tym czasie testowałem sobie Skymaster 15x70. Testy uważam za bardzo udane, już dawno nie czułem takiej satysfakcji z obserwacji, kilka eMkowych gromad, kilka NGC,  do tego M1 i wiele obiektów których nie potrafiłem zidentyfikować ( przygotowałem tylko parę mapek). Mimo nie dużego powiększenia, obserwacje gromad dały mi wiele frajdy:) 

Do tego "ganiałem" satelity jak jakaś wleciała w pole widzenia. Muszę zaplanować porządną sesję obserwacyjną.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie odnośnie takiego zestawu? Achromat 80/400 + neximage 5 do słońca, księżyca, planet. Puls barlow.

Czy warto. Inwestować w kamerę? Czy lepiej korzystać z Canona 300d i próbować tak.

Edit

Ewentualnie co potem dokupić. Czy jest możliwe aby neximage 5 i newton 10" f5 na dbsonie dało radę przy foto us...

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie co potem dokupić. Czy jest możliwe aby neximage 5 i newton 10" f5 na dbsonie dało radę przy foto us...

Fociłem takim zestawem, tyle że stawiałem dobsona na platformie paralaktycznej. Bez tego, czyli ręcznie prowadząc będzie ciężko, ale "jakieś" efekty pewnie da się uzyskać, przy odpowiedniej precyzji ręki i dużej dozie cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fociłem takim zestawem, tyle że stawiałem dobsona na platformie paralaktycznej. Bez tego, czyli ręcznie prowadząc będzie ciężko, ale "jakieś" efekty pewnie da się uzyskać, przy odpowiedniej precyzji ręki i dużej dozie cierpliwości.

Napęd do platformy jest, materiały na też tylko czasu nie mam. Czyli warto zamienić Canona na neximage 5. Czy to dobra kamera do słońca?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za stackowanie zebranego materiału, i przy jednym obiekcie nie wiem co zrobić. Musiałem się pomylić w ustawianiu sesji i połowa materiału  jest z klatek 8min, a druga połowa z klatek 10min. Jak to zestackować? 

Trochę szkoda mi wywalić połowę materiału i znów zbierać by był jednakowy czas naświetlania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym podejściu możesz złożyć je razem, różnica w czasie nie jest aż tak duża.

W drugim złożyć osobno 8 i 10 minutowe i potem je wyrównać i zrobić z nich średnią ważoną w jakimś programie typu Fitswork czy IRIS. 8 minutowe weź jako 40% a 10 minutowe jako 60%.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niestety muszę wrócić do problemu szumiącego guide, wczoraj musiałem zrezygnować z zaplanowanego obiektu bo nie byłem w stanie guidować. 

Zapomnijmy o wszystkich wcześniejszych spekulacjach. 

Jeśli w polu widzenia guidera jest jasna gwiazda to jest ok, ciemne tło i gwiazdki ładnie widoczne.

Jeśli jest gwiazda słabsza to zaczyna wychodzić szum czy inne paskudztwo. Wygląda to mniej więcej tak:

post-1211-0-15107300-1429202466.jpg

 

A jeśli nie ma żadnej jaśniejszej gwiazdy to już całkiem obraz siada, i słabych gwiazd w ogóle nie da wyłowić się z brudu. A wygląda to tak:

post-1211-0-83436900-1429202568.jpg

 

Poradzicie coś? Nie wiem czy coś w ustawieniach można zmienić, czy mam zainwestować w obejmy z regulacją by szukać jasnych gwiazd. Czy może jednak szukać większego guidera?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem guidujesz? Całkiem możliwe, że program automatycznie zwiększa wzmocnienie dopasowując je do najmocniejszego sygnału z kamery i jak jest gwiazda, to wzmocnienie jest słabe, a jak nie ma to wzmocnienie wzrasta i wyłazi szum z tła. Niedawno regulowałem montaż koledze i testowałem go szukaczoguiderem właśnie z kamerką QHY5v - niestety nie jest ona jakoś super czuła i czasami musiałem nieco przestawić guider żeby znaleźć sensowną gwiazdkę, ale to tak w jednym kadrze na pięć, jak na niebie było akurat pustawo w tym miejscu...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jupiterka masz otwartego na max do f/4? Hmhm... szkoda kurcze tak walczyć, nie sądziłem że aż takie będą problemy ze znalezieniem gwiazdki :( Może sprawdź kiedyś np na Plejadach jaki masz zasięg kamerki i zawczasu sprawdź sobie na mapie nieba czy w polu widzenia guidera będzie coś widać.

Może wydłuż czas guidera, 3 albo 4 a nawet 5 sekund też daje radę na EQ6, ja czasami guiduję z 5 sekundami. Wszystkie zdjęcia w Maratonie Bereniki fotografowałem przy czasie guidera 5 sekund.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak otwarty jest na max. Czas guidera wydłużałem nawet i do 10s, by sprawdzić czy to coś zmieni w obrazie, ale żadnego efektu to nie dało.  

No właśnie szkoda walczyć... wczoraj w planach miałem właśnie albo Igłę albo tą IC, a w końcu żeby już czasu nie marnować to przeskoczyłem jeszcze chyba z 3 obiekty, by zatrzymać się na Sombrero, bo dopiero wtedy udało się podziałać z guidingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)