Skocz do zawartości

Parę pytań - Dobson 10"


Fari

Rekomendowane odpowiedzi

    Witam serdecznie drogich forumowiczów. Piszę do Was z klasyczną prośbą o parę rad przed zakupem nowego teleskopu. 

    Na wstępie zaznaczę że w niebo patrzeć uwielbiałem od małego, ale przez porządny teleskop dane mi było patrzeć tylko parę razy. Jako że były to chwile których nie zapomnę do końca życia (Euforia towarzysząca pierwszemu spojrzeniu własnym okiem na Saturna itd.) postanowiłem, po latach, że fajnie by było kupić coś własnego i mieć możliwość regularnych obserwacji. Szkoda że pogodę mamy jaką mamy w Polsce... Niemniej mam nadzieję że nocy do obserwacji trochę w każdym roku będzie. Na co dzień jestem z Poznania, ale rodzice mają domek na totalnej wsi, więc miejsce do obserwacji jakieś tam mam. W międzyczasie chciałbym też poznać ekipę z Wielkopolski która spotyka się regularnie pod Poznaniem i z nimi coś również poobserwować i poduczyć się od doświadczonych. 

    Ale do rzeczy - teleskop. Pytań mam duuuużo i szczerze to głębiej tematem tak naprawdę się zacząłem interesować dopiero w zeszłym miesiącu. Jeszcze niedawno nie wiedziałem co to refraktor, jak się ma ogniskowa okularu do powiększenia, co to światłosiła itd. 😄 Postaram się zwięźle.    

 

Tuba i Montaż 
Jestem zdecydowany na 10 Cali na montażu Dobsona. Na tę chwilę zastanawiam się pomiędzy dwoma teleskopami:
-Bresser MESSIER Dobson 10" NT-254/1270
-GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF

Z różnic o które chciałbym podpytać: 

  • Bresser nie posiada wiatraczka ale ma inne lustro (Bresser H-PZ33 vs GSO BK7)

Pyt 1. Czy wiatraczek dużo daje przy schładzaniu lustra w warunkach w Polsce? 
Pyt 2. Które lustro jest lepsze? Bressera czy GSO

  • Bresser nie posiada mikrofokusera (ale można go dokupić za 400zł.)

Pyt 3. Czy w takim 10 Calowym teleskopie mikrofokuser to rzecz ważna/niezbędna? 

  • Bresser ma inny wyciąg (2.5" HEXAFOC) vs 2" Crayford w GSO. 

Pyt 4. Czym się różnią te dwa wyciągi. Który jest lepszy/trwalszy/dokładniejszy?
Pyt 5. Dlaczego Hexafoc ma 2.5" jak większe okulary są z reguły 2" ? Co te pół cala oznacza/daje? 
Pyt 6. Chcąc włożyć okular 2" trzeba zastosować przejściówkę 2.5 -> 2 ?

  • Montaż

Pyt 7. Z doświadczenia - który montaż będzie się lepiej zachowywał, będzie nim łatwiej operować i będzie stabilniejszy. Ten z Bressera czy GSO? Duża między nimi różnica?

           Ogólnie:

Pyt 8. Który z tych dwóch Teleskopów byście bardziej polecili (załóżmy że nie patrzymy na cenę)? 
Pyt 9. Czy Bresser po doposażeniu w wiatrak i mikrofokuser będzie ciut porządniejszym teleskopem niż GSO? Czy to raczej niezauważalna różnica?

 

Okulary
Spędziłem już trochę czasu na czytaniu o okularach, ale nie zdecydowałem jeszcze jakiej firmy (a w praktyce pewnie firm) i jakie ogniskowe kupić na początek, ale chciałbym coś porządnego (może nawet od razu docelowego - nie jestem zwolennikiem półśrodków).
Raczej bym chyba celował w okulary o większym polu widzenia (~80St) 
Pyt 10. Okulary o większej ogniskowej - Czy 24mm wystarczy jako największy w zestawie, do obserwacji (powiedzmy że interesują mnie: główne obiekty z katalogu messiera, planety oraz księżyc)? 
Pyt 11. Mając okulary 24mm i 30mm (oba o takim samym polu widzenia) - co daje ten większy (W takim teleskopie 10")? 
Pyt 12. Czy są obiekty (poza księżycem) które się "nie zmieszczą" w polu 24mm? 
Pyt 13. Do obserwacji planetarnych celuję w 6-7 mm. Jeśli odpowiednio już nakieruję teleskop to jak szybko taki Saturn, Jowisz, Mars "uciekną" z Pola widzenia (zakładając że nie ruszam teleskopu na montażu)? 
Pyt 14. Z tego co rozumiem łatwiej "podąża" się za obiektem za pomocy paralaktyka, ale domyślam się że z odrobiną wprawy Dobsonem też można fajnie i łatwo "śledzić" obiekt nawet przy małym okularze?
Pyt 15. Mając do wyboru okular 18mm 1,25" oraz 18mm 2" - który lepiej wybrać (zakładając że są podobnej jakości i mają podobne pole widzenia)? pytam czysto z perspektywy średnicy oprawy? czy w dwóch calach więcej/lepiej widać?
Pyt 16. Widziałem że większe okulary swoje czasem ważą- czy 900g okular może spowodować problemy z balansem tuby na montażu? czy łatwo to dostosować (na breserze i gso) jeśli okular by się okazał na tyle ciężki żeby zaburzał balans?
Pyt 17. Filtry typu UHC, CLS itd są, podobnie jak okulary, głównie w dwóch średnicach - 1.25" oraz 2". Jakiej średnicy filtry najlepiej kupić? Dopasować pod okulary i założyć np. że 2" 24 mm okular jest do DS więc do niego dopasowuję 2" filtr, a inny okular 1.25" 6mm jest planetarny więc do niego dopasowuję filtr do planet 1.25"?
Pyt 18. Czy większe pole widzenia (FOV) jest "przydatniejsze" w okularach o mniejszej ogniskowej? O co mi chodzi dokładnie: Jako że wraz ze skracaniem ogniskowej okularu, powiększenie rośnie wykładniczo, dobrze rozumuję że nie będzie większej różnicy pomiędzy obserwacją dokonaną w okularze np 24MM 82st FOV a 25MM 72stFOV (mówię o polu widzenia i pozornej wielkości obserwowanego obiektu)? za to pomiędzy 5mm 82st FOV a 6mm 72st FOV różnica będzie już dużo większa prawda? 
Pyt 19. W takim 10" teleskopie jaki okular mniej więcej i o jakim FOV musiałbym założyć, żeby plejady się ładnie zmieściły (powiedzmy 90%) w polu widzenia? 
Pyt 20. Czy mając zestaw 5 docelowych okularów w przekroju 6-30mm warto mimo wszystko się zaopatrywać w soczewkę Barlowa? Czy taki Barlow x2 + okular o ogniskowej X może dostarczyć lepszych "wrażeń wizualnych" niż okular podobnej jakości  ale o ogniskowej X/2 - czy samotny okular zawsze będzie dostarczał lepszych wrażeń?

Z góry dziękuję za wszystkie rady, odpowiedzi, cierpliwość i czas poświęcony na przeczytanie tych pytań ❤️ !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zdajesz sobie sprawę z rozmiarów i wagi takiego teleskopu? Najlepszy teleskop to taki który będzie najczęściej używany 🙂

Miałem taki teleskop od GSO taki bym Ci polecił. Ma lepsze wyposażenie od Bressera, jakościowo myślę że jest podobnie. Bresser jest dość egzotyczny na polskim rynku. Jeśli będzie taka potrzeba myślę że GSO będzie łatwiej sprzedać.

Minusem GSO jest brak dostępu lustrzankami do ogniska głównego. Więc jeśli chciałbyś podpiąć lustrzankę to trzeba podnosić lustro główne by udało się wyostrzyć obraz. 

7 godzin temu, Fari napisał:

Pyt 1. Czy wiatraczek dużo daje przy schładzaniu lustra w warunkach w Polsce? 

Jeśli masz możliwość wystawić wcześniej teleskop przed obserwacjami (minimum godzinę) to wentylator praktycznie nie potrzebny. A jeśli wystawiasz i chcesz obserwować to wtedy się przydaje bo skraca znacząco czas potrzebny na wychłodzenie. 

7 godzin temu, Fari napisał:

Pyt 3. Czy w takim 10 Calowym teleskopie mikrofokuser to rzecz ważna/niezbędna? 

W każdym się przydaje szczególnie do obserwacji w dużych powiększeniach. Bardzo ułatwia ustawienie idealnie ostrości na planetach czy Księżycu. 

7 godzin temu, Fari napisał:

yt 4. Czym się różnią te dwa wyciągi. Który jest lepszy/trwalszy/dokładniejszy?

Hexafoc mam w refraktorze i jest dość toporny, wygląda solidnie ale dużo przyjemniej ostrzy mi się wyciągami gso. 

7 godzin temu, Fari napisał:

Pyt 5. Dlaczego Hexafoc ma 2.5" jak większe okulary są z reguły 2" ? Co te pół cala oznacza/daje? 

2,5" to przelot wyciągu, wyciąg i tak ma redukcję na 2". Większy przelot będzie pozwalał na używanie dłuższych okularów z większym polem bez widocznego winietowania. 

7 godzin temu, Fari napisał:

7. Z doświadczenia - który montaż będzie się lepiej zachowywał, będzie nim łatwiej operować i będzie stabilniejszy. Ten z Bressera czy GSO? Duża między nimi różnica?

Nie miałem styczności z Bresserem, GSO działa bardzo płynnie, opór obracania reguluje się dokręceniem/luzowaniem łożysk pokrętłami. 

Dodatkowo czopy mocujące posiadają regulację do wyważenia tuby w zależności od ciężaru akcesoriów które używasz. W praktyce jest to na tyle kłopotliwe że ustawia się pod to co najczęściej się używa. W innych przypadkach delikatnie zwiększa się opór pracy by tuba trzymała zadaną pozycję. 

 

Co do okularów to niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni obserwatorzy. U siebie zauważyłem, że dobór okularów to bardzo indywidualna sprawa. To co większość poleca niekoniecznie mi przypasuje i odwrotnie. Najlepiej kupować na giełdzie, wtedy niskim kosztem można sprawdzić co Tobie będzie odpowiadać. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie, bardzo pomocne odpowiedzi!

Tak tak, wiem jakiej jest wielkości 10". Wolę 10" niż 8" (dla mnie niewielka różnica). Nawet myślałem nawet chwilę nad 12", ale to już jest niestety duża krowa - także 10" będzie w sam raz.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fari, jako początkujący nie kupuj nic od razu co nie jest Ci niezbędne do rozpoczęcia obserwacji.
Czym więcej nabierzesz doświadczenia, tym bardziej świadome będą Twoje zakupy.
Tak że na pewno odpuść sobie na początku filtry i barlowy.
 

Pierwsze sprawy, które będziesz musiał ogarnąć, w nieprzypadkowej kolejności:

  • odnajdywanie i celowanie w trudniejsze obiekty;
  • ze trzy przyzwoite okulary;
  • kolimacja.

Mi te trzy punkty zajęły na pewno ponad rok.

Przy wyborze okularów kluczowa jest światłosiła teleskopu w którym mają służyć.
Okular, który bardzo dobrze działa w refraktorku f/7 może być tragiczny w f/5, w które uderzasz.
Opinii o okularach bez podania w jakiej światłosile były testowane nie ma za bardzo po co czytać.

Generalnie, każdy okular to kompromis ceny, jakości obrazu, pola widzenia i wygody użytkowania.
Tu każdy musi sobie znaleźć swój kompromis lub wydać konkretne pieniążki na topowe bezkompromisowe okulary.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 12 zaczyna się prawdziwe "oglądanie" 😉

Z tej pary wziąłbym GSO, a gdybym miał samemu kupować to wybrałbym Skywatchera ponieważ wolę niektóre z ich rozwiązań i nie wiem jak obecnie, ale zazwyczaj jest tańszy. Wentylator tak jak kolega napisał, ja osobiście nigdy w życiu nie wykorzystałem w żadnym teleskopie. Okulary i tak do wymiany więc nie ma co z nich robić ważnego czynnika. Na jakość luster w tym wypadku pomiędzy wspomnianą trójcą nie zwracałbym uwagi, jeżeli są jakieś różnice to ich raczej, nie zauważysz. 

Jeżeli chodzi o ogniskowe to tutaj częściowo determinuje rodzaj obiektów, które chcesz obserwować. Ja osobiście nie używam ogniskowych powyżej 17mm. Nie kręcą mnie duże i rozległe obiekty, których jest niewiele. Jeżeli chodzi o wybór okularów to zawsze będę polecał serię Baader Morpheus, dla mnie niedoścignione połączenie jakości i ceny. Oczywiście są lepsze okulary, ale nie w tej cenie. Jeżeli chcesz kupić raz, a dobrze to jest minimum według mnie.

Nie przejmuj się uciekaniem z pola, dobson jest łatwy w prowadzeniu i przy wprawie spokojnie bez goto lub DSC złapiesz ponownie obiekt. W ciągu jednej nocy możesz spokojnie odnaleźć i obejrzeć 30-50 obiektów.

Ciężki okular nie sprawi problemu jeżeli odpowiednio wcześniej wyważysz punkt w GSO podczas składania, natomiast w SW nic nie trzeba robić tylko dokręcić mocniej rączki.

Jeżeli chodzi o 2 cale versus 1,25 to u mnie sprawa prosta ponieważ stosując tylko okulary 1,25 takie kupiłem filtry. Dla mnie to była ekonomia jak też zakres ogniskowych z których korzystam, ale jeżeli chcesz oglądać na szeroko to pozostaje kupować 2-calowe. Można się bawić różnego typu przejściówkami w wyciągu i wtedy używasz 2-calowych filtrów przy okularach 1,25 również.

Barlowa nie kupuj przy takim zestawie okularów i generalnie w ogóle 😉

Duże pole widzenia w okularach przydaje się zawsze, a zwłaszcza przy dużych powiększeniach, ale to zależy od wielkości obiektu i wprawy w obsłudze teleskopu oraz osobistych preferencji na ile będziemy tolerancyjni. Z mojego doświadczenia wynika, iż rozsądne dla mnie jest pole w okolicach minimum 65 stopni.

Jeżeli chcesz wiedzieć ile danego obiektu zmieści Ci się w wybranym teleskopie i okularze to po prostu zainstaluj Stellarium lub SkySafari albo wejdź na jedną ze stron z ostatniego posta w wątku https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=147

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze radzę przed zakupem ,zliczyć kilka spotkań na Folwarku. Poznańska grupa,to chyba najmocniej działająca w Polsce.Spotkasz tam ludzi z dużym doświadczeniem obserwacyjnym,nie wspomnę już o możliwości popatrzenia przez róże rodzaje sprzętu.Co do wyboru rodzaju, oraz ogniskowych okularów, jak i rodzajów i średnic filtrów,wstrzymaj się z zakupem.Porady dotyczące tego zagadnienia ,to indywidualna sprawa,wynikająca z doświadczenia i preferencji osobistych, które dopiero nabędziesz z upływem lat.Na kupno nigdy nie jest za późno.

Edytowane przez Erik68
  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)