Skocz do zawartości

GSO 10 Dobson czy Teleskop Sky-Watcher Dobson 10


Rekomendowane odpowiedzi

Temat pojawiał się już kilkukrotnie, np. tu:

Piszesz w wątku "pierwszy teleskop" - rozumiem więc, że pytania do samego siebie o to, czy chcesz go w ogóle mieć, masz już za sobą? I jesteś w pełni świadomy tego, ile ważą te 10-calowe Dobsony, gdzie mniej więcej będziesz obserwował niebo, co chcesz oglądać, itd.? 

Jeśli odpowiedź na powyższe brzmi "tak", to można przechodzić do zasadniczego pytania z Twojego wpisu. W wątku podesłanym przez Andrzeja wygrywa GSO (bardzo szybko masz opisane, dlaczego tak jest), ale na Twoim miejscu próbowałbym się spotkać z członkami astronomicznej braci, którzy pokazaliby Ci możliwości obu tych teleskopów. Przy takim samym typie i rozmiarze lustra czasami o zakupie danego modelu przesądza suma wrażeń. A te zależą już od człowieka. 

  • Like 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Dziękuję bardzo, nie mogłem wcześniej znaleźć podobnego wątku.

 

44 minuty temu, Czadras napisał:

Piszesz w wątku "pierwszy teleskop" - rozumiem więc, że pytania do samego siebie o to, czy chcesz go w ogóle mieć, masz już za sobą? I jesteś w pełni świadomy tego, ile ważą te 10-calowe Dobsony, gdzie mniej więcej będziesz obserwował niebo, co chcesz oglądać, itd.? 

Jeśli odpowiedź na powyższe brzmi "tak", to można przechodzić do zasadniczego pytania z Twojego wpisu. W wątku podesłanym przez Andrzeja wygrywa GSO (bardzo szybko masz opisane, dlaczego tak jest), ale na Twoim miejscu próbowałbym się spotkać z członkami astronomicznej braci, którzy pokazaliby Ci możliwości obu tych teleskopów. Przy takim samym typie i rozmiarze lustra czasami o zakupie danego modelu przesądza suma wrażeń. A te zależą już od człowieka. 

tak, będzie to mój pierwszy teleskop i rozumiem jakie są gabaryty i ciężar 10 calowego Dobsona, po prostu zastanawiałem się co będzie lepszym wyborem ponieważ ceny takowych dużo się nie różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumując więc to, co masz rozrzucone w wątku od Andrzeja: GSO ma inny/moim zdaniem lepszy okular do przeglądu nieba w zestawie, w wyciągu rolki w osi azymutu (płynniejszy obrót), inne/moim zdaniem lepsze mocowanie tuby i jeszcze elektryczny wentylator do chłodzenia. Podejrzewam, że to jest też to, co opisałeś jako "na co zwracać uwagę przy wyborze" - już sama kwestia okularu może przemawiać na korzyść GSO. 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. Kto zna dokładną wagę kompletnego wyciągu Crayford SW 2" z adapterem?   Do wyliczeń ATM-u potrzebuje, a nie chce mi się odkręcać dobrze skolimowanego od mej Synty.
Kiedyś macałem kilkakrotnie to trochę przyciężkawy się wydawał. Standardowy GSO z mikroruchem jest może lżejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wrzucę moje odczucia, z którymi pewnie większość się nie zgodzi, ale miałem dwa razy GSO na dobsonie i 4 razy SW i napiszę co preferuję.

1. Dla mnie okulary tutaj i tutaj są za słabe żeby tolerować je w oglądaniu. Być może zniszczył mnie zakup LVW prawie na samym początku przygody astro, ale dla mnie kitowce są zdecydowanie do wymiany i nie byłyby istotne w podejmowaniu decyzji.

2. Wentylator mam wrażenie, że jest za słaby, taki trochę pic na wodę, ale może komuś tak jak i okulary kitowe wystarcza. Jednak jego wartość sądzę, że jest pomijalna gdybyś chciał sobie taki dokupić do SW.

3. Wyciąg, GSO faktycznie ma lepszy, nie wiem jak obecnie w SW, ale kiedyś był bez mikroruchów, a GSO je miał, co wiele osób ceni i to rozumiem. Ja osobiście rzadko używam mikroruchów bo ciężko mi się zdecydować i wybrać, jak jest lepiej, więc nie czuję potrzeby ich posiadania.

4. Lżejsze działanie GSO u mnie powodowało irytację i na polanach, w górach gdzie zawsze obserwuję problemy z przesuwaniem się teleskopu przy większym wietrze. Więc wolę cięższe działanie SW, a przede wszystkim ich dokręcane rączki gdzie w łatwy sposób ustawiam sobie siłę potrzebną do operowania teleskopem, a dodatkowo pomagają w przenoszeniu tuby w bezpieczny sposób i ułatwiają nakładanie na dobsona. Lubię to cięższe działanie SW, łatwiej mi wtedy zachować precyzję.

5. Jeżeli chodzi o jakość luster i powłok czyli niekończąca się historia, to moim zdaniem różnicy nie zobaczysz, co więcej kupiłem kiedyś starego SW Flex 8 cali, podobno miał 8 lat, ale mógł mieć więcej, lustra oczywiście były zabrudzone i na pierwsze obserwacje nim przyjechał znajomy z nowym GSO 8. Luster oczywiście nie myłem, jednak mimo to stwierdził, że stary brudny SW daje lepsze obrazy i wkrótce potem odkupił go ode mnie. Ja osobiście różnicy nie widziałem.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)