Skocz do zawartości

Szachy ekologiczne ;)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Zdarzały się pod moim adresem groźby karalne, straszenie pozwami, żądania usunięcia wszystkich postów etc.  

PS. Forum było o tematyce szachowej.   O0

No, no, miałem inne wyobrażenie na temat szachistów. Czyli Ekolog to pikuś, prawdziwe zagrożenie to klony Kasparowa :D 

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mi tego ekologa, płacę 2 zety na dobę ;) tym bardziej, że ludzie co się przywiązują do drzew na szachistów mi nie wyglądają. Teraz, Panie Lukoście,  podaje się Ananda jako króla szachów. Kasparow to jakiś zabytek ;)

Carlsena... Anand nie jest mistrzem świata od dwóch edycji. 

 

Ignisdei, ja proponuję nazwę SĄD KAPTUROWY.  O0 Tak na poważnie, to "rada forum" może zostać.

  • Like 2

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przeczytałem tytuł wątku i wiedziałem że będzie dyskusja tego typu :D. Dla mnie wszystko co ma usprawniać FA jest dobrym pomysłem m.in. likwidacja trolli i innych botów czy spamerów. Także wszystko na spokoju i fajnie że jest taka inicjatywa tzn. że forum żyje :D i chce się rozwijać.

P.S. Szachiści, ciekawe czy Carlsen będzie bardziej utytułowany niż Kasparow(uczeń przerośnie mistrza?), bo rankingiem rekordowym go już przebił, no i ostatnio zlał Ananda. Może nie masakrycznie bo szczerze mówiąc byłem pewien zwycięstwa Duńczyka ale sercem byłem na Anandem, w końcu w jego drużynie jest Wojtaszek, no szkoda bo zaczyna nam Carlsen ostro dominować. Jak długo to utrzyma?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carlsen jest Norwegiem, a nie Duńczykiem. Teraz wygrał drugi raz mecz z Anandem (obrona tytułu), wcześniej wygrał z nim dużo bardziej zdecydowanie. Teraz też mecz nie trwał pełnych 12 rund, więc można mówić o zdominowaniu. Trudno też mówić, że Carlsen był uczniem Kasparowa. To, że trenowali razem miesiąc, nie oznacza, że Carlsen zawdzięcza karierę Kasparowowi. W momencie gdy podjęli współprace Carlsen grał już lepiej niż Kasparow. Ranking też ulega dewaluacji, więc bym się na nim nie skupiał. Kiedyś czołówka światowa miała ranking w okolicach 2600, teraz coraz więcej osób przekracza 2800. Co do Wojtaszka, to akurat nie wiem dlaczego Anand dobiera sobie takich sekundantów. Co do dominacji, to za plecami Carlsena czai się Caruana. Niech pograją, ustabilizują formę, wtedy się zobaczy.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A ja akurat byłem służbowo w Norwegii, gdy Magnus Carlsen zdobywał pierwszy tytuł mistrza świata i powiem Wam, nigdy wcześniej nie widziałem tylu ludzi oglądających szachy na żywo w TV  8)  Podobno w sklepach zaczęło brakować szachownic!     

Zobaczcie, jak w telewizji śniadaniowej Magnus rozwala Billa Gatesa: 

 

PS. Mój siedmioletni syn (I klasa SP) zajął przedwczoraj trzecie miejsce w szkolnym turnieju szachowym dla klas 1-4. Było 70-ciu uczestników i nawet czwartoklasiści nie mogli mu dać rady. Niedługo złoi dupsko tatusiowi  ;D   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Norwegii i boomu na szachy nie widzę. To, że w sklepach na telebimach puszczali relację z meczu nie oznacza, że kogoś to interesowało. Ofert turniejowych w NO jak na lekarstwo, a dzieciakom się grać nie chce i nie potrafią. Niestety. Poza tym tu jest więcej dzieciaków napływowych niż miejscowych autochtonów, więc mało kogo interesuje jakiś tam Carlsen. Do tego nie wiem czy Norwedzy są w stanie interesować się czymkolwiek poza plotkowaniem o sąsiadach... Taka prawda.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wrócić do gry, a w "brak czasu", czy inne bzdety po prostu nie wierzę.  O0

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Kasparowem był Karpow. Nie, żebym pamiętał o nim i spać mi to nie dawało ale wpisałem w wyszukaj... "szachy" bo widze tu jakąś inklinację i pokazało się trochę tego. Rodzynek szachowo-astronomiczny :)

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/53-astronomiczne-wiadomosci-z-internetu/page-6#entry1105

 

edyta

Jeszcze wcześniej był Fisher. Też jest:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2282-dobra-gra-towarzyska-na-przyklad-na-zlot-w-oczekiwaniu-na-nocna-pore/#entry32394

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wrócić do gry, a w "brak czasu", czy inne bzdety po prostu nie wierzę.  O0

Popieram kolegę w 100%. Jest takie powiedzenie "kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu" Myślę, że to motto oddaje istotę tego co w życiu robimy.

Wracając jednak do gry w szachy mam również 8 letniego syna, który coraz lepiej gra w szachy i jest  coraz bardziej wymagającym przeciwnikiem. Słyszałem nawet o próbie wprowadzenia przedmiotu z gry w szachy do szkół ale chyba pomysł umarł a szkoda.

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niestety nie umarł.... Na ten temat pisałem u mnie na stronie: http://mistrz.w.szachy.slupsk.pl/edukacja-przez-szachy-w-szkole/

Pomysł dobry, wykonanie - patologia.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Słyszałem nawet o próbie wprowadzenia przedmiotu z gry w szachy do szkół ale chyba pomysł umarł a szkoda.

Thomas pomysł nie umarł,http://www.polskieradio.pl/Szukaj?q=szachy .W  radiowej Trójce trwa też jakaś rozgrywka polegająca na typowaniu najlepszych ruchów mailowo,telefonicznie przez słuchaczy,ale co i jak dokładnie się nie miałem okazji przekonać.

EDIT 

Kolega był pierwszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nauki szachów w szkole potrzebni są kompetentni ludzie którzy cokolwiek potrafiliby o tym powiedzieć i przede wszystkim zachęcić, takich zapewne byłoby niewielu. U mnie za czasów gimnazjum(gdy jeszcze grałem porządnie) w szkole zorganizowaliśmy kółko, szukaliśmy kogoś kto by ogarniał szachy, może czegoś nauczył... w końcu wyszło tak że się sami organizowaliśmy bo nikogo takiego nie udało się znaleźć. Szachy w szkole to super pomysł, nawet nie ze względu na to że będziemy mieli więcej szachowych mistrzów czy arcymistrzów tylko szachy uczą logicznego myślenia, a jak się dowiedziałem że w roczniku tylko rok młodszym ode mnie tj.95 matury z matmy podst. nie zdała 1/3 to się załamałem... Może szachy nie będą wybawianiem w 100% bo gdzie indziej tkwi problem ale na pewno pomogą :). Może rzeczywiście warto wrócić do gry :D, tylko aż żal sobie przypominać ile się umiało i jak człowiek się cofnął i ile zapomniał :/. Ja 10 lat temu bym spokojnie siebie teraz rozwalił  :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich kompetentnych ludzi jest w Polsce mało. W Słupsku byłem jedyny, który prowadził zajęcia dla dzieci i młodzieży. Miałem problem, aby znaleźć kogoś, kto mógłby mi pomóc. Może jeszcze jedna osoba, poza mną, miała w Słupsku uprawnienia państwowe do szkolenia. Jako jedyny miałem wykształcenie pedagogiczne... Droga do szkół była dla innych zamknięta, gdyż nie posiadali "papierka". Dramat.

 

Co do tego programu przygotowanego przez PZSZACH, to moja opinia jest w tym artykule, który podlinkowałem powyżej. Takie zajęcia, w mojej skromnej opinii, mogą jedynie zaszkodzić. To tak, jakby moja żona nauczyła się grać w szachy w ciągu kilku godzin i stała się od razu wykwalifikowanym trenerem. Trzeba trenować i grać kilka lat, aby osiągnąć jako taki względny poziom, który pozwala na świadome uczenie szachów.

 

PS. Nie wiem, czy w tym artykule zawarłem newsa, że nauczyciele uczący szachów w tych szkołach robią to w ramach godzin karcianych, a więc zupełnie za darmo. Nauczyciele bez kwalifikacji, pasji, doświadczenia i pracujący za darmo... ja na takie zajęcia swojego dziecka bym nie wysłał.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
W dniu 19.12.2014 o 21:15, matti_94 napisał:

Do nauki szachów w szkole potrzebni są kompetentni ludzie którzy cokolwiek potrafiliby o tym powiedzieć i przede wszystkim zachęcić, takich zapewne byłoby niewielu. U mnie za czasów gimnazjum(gdy jeszcze grałem porządnie) w szkole zorganizowaliśmy kółko, szukaliśmy kogoś kto by ogarniał szachy, może czegoś nauczył... w końcu wyszło tak że się sami organizowaliśmy bo nikogo takiego nie udało się znaleźć. Szachy w szkole to super pomysł, nawet nie ze względu na to że będziemy mieli więcej szachowych mistrzów czy arcymistrzów tylko szachy uczą logicznego myślenia, a jak się dowiedziałem że w roczniku tylko rok młodszym ode mnie tj.95 matury z matmy podst. nie zdała 1/3 to się załamałem... Może szachy nie będą wybawianiem w 100% bo gdzie indziej tkwi problem ale na pewno pomogą :). Może rzeczywiście warto wrócić do gry :D, tylko aż żal sobie przypominać ile się umiało i jak człowiek się cofnął i ile zapomniał :/. Ja 10 lat temu bym spokojnie siebie teraz rozwalił  😄

 

O, fajnie, że jest temat o szachach bo to za duża sprawa by temat (i ewentualna dyskusja) zajęła wątek "Nie tylko astro".

Grałem nawet w MDK i klubie szachowym za młodu a teraz tylko na kurnik.pl i raz czy dwa na rok z mocnym znajomym z rodziny mojej znajomej (tej z którą razem uprawiamy działkę o czym we wspomnianym wątku).

Szachy to już nie jest domena Rosjan. Przez całe lata królował Norweg, Magnus Carlsen.

Oddał tron bez walki bo miał lepszy pomysł na swoją dalszą karierę. Stworzył obok siebie swego rodzaju imperium medialne.

Obecnie sztuczna inteligencja jest prawie nie do pokonania nawet dla najlepszych.

 

To od razu dla Was arcyciekawa zagadka, wyszukana i spopularyzowana przez znanego polskiego naukowca, jak najbardziej poprawna czyli zgodna z regułami, a zarazem bardzo epicka 🙂

 

Białe mają ruch i dają mata w jednym posunięciu czyli natychmiast.

 

Druga grafika to znane, mądre, sensacyjne strategiczne poświecenie gońca już w debiucie przez AI.

Białe po zbiciu gońca przez czarne idą pionem do przodu, potem drugim i cisną wszelkimi sposobami rejon czarnego króla.

Czarne mają figurę więcej ale są stłamszone.

 

A szachy ekologiczne są - bo taka pasja, podobnie jak jazda rowerem czy oglądanie meczu piłkarskiego w telewizji albo Łysego (inaczej Księżyc) przez lornetkę nie powoduje znaczących szkód w środowisku naturalnym planety.

 

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

mat.jpg

szachy.jpg

Edytowane przez Ekolog
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ekolog napisał:

 

To od razu dla Was arcyciekawa zagadka, wyszukana i spopularyzowana przez znanego polskiego naukowca, jak najbardziej poprawna czyli zgodna z regułami, a zarazem bardzo epicka 🙂

 

Białe mają ruch i dają mata w jednym posunięciu czyli natychmiast.

mat.jpg

Ale o co chodzi w tej zagadce? Na ile sposobów białe mogą dać mata w jednym ruchu? Ja widzę 4.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak najpierw myślałem. Jest naprawdę TYLKO JEDEN.

Odpowiedź opisuje się podając koordynaty miejsc skąd i dokąd bierka się przemieściła oraz symbol/nazwę bierki. Piona się nie opisuje (litera nic).

Przykładowo tutaj biały król może wykonać ruch: Ka4-b5. Ale ten ruch oczywiście nie matuje czarnego króla.

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

 

juz.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sosna napisał:

Hmm to ja chyba ślepy jestem, fakt że dawno nie grałem no ale...

1. Koń z b4 na c6 - szach mat

2. Kon z a5 na c6 - szach mat

3. Hetman z d7 na b7 - szach mat

4 Wieża z c2 na c8 - szach mat

 

Gdzie jest błąd?

 

Wszędzie! Zalecam większą staranność. 😉

Czekamy na prawidłową odpowiedź.

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

Edit:

Ostatecznie forowicz @sosna udzielił prawidłową odpowiedź - dwa posty niżej. Gratuluję. 👍

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sosna napisał:

Jak masz więcej takich szachowych zagadek to dawaj śmiało w końcu to temat o szachach a ta była naprawdę fajna 😉

 

Nie będzie łatwo bo jeszcze dość młody, a już bardzo znany profesor fizyki Andrzej Dragan (polecam jego książki popularnonaukowe i wypowiedzi) znalazł dla nas zagadkę wyjątkową.

Może zaproszę go do skomentowania tego wątku! 😉

Tu się ujawnia zasada za kulisami szachów. W momencie gdy król ginie jego armia znika i nie może pomścić go bijąc przeciwnego króla.

Dobrą analogią będzie taka sytuacja. Załóżmy, że NATO prosi Chiny by ograniczyły emisje CO2 bo inaczej wszystkich ludzi zabiją w końcu emisje siarkowodoru z przegrzanych oceanów (jak faktycznie było 252 miliony lat temu).

Chiny lekceważą to. NATO uderza w jedną kopalnię. Wybucha wojna atomowa. Z Chin do USA oraz z USA do Chin lecą rakiety.

Ale ta z USA poleciała ciut wcześniej. Trafia w miasto gdzie jest szef Chin lub automatyka sterująca. To ulega zniszczeniu, a chińskie rakiety tracą kontakt i spadają nieszkodliwie do oceanu.

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że rakiety niestety by doleciały 😉 Raczej nie potrzebują ciągłej komunikacji z bazy by dolecieć do celu.

Nie wiedziałem że to zagadka profesora Dragana, kojarzę z wykładów na YT - bardzo ciekawie i prosto tlumaczy podstawy skomplikowanych tematów; polecam.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2023 o 16:23, sosna napisał:

Jak masz więcej takich szachowych zagadek to dawaj śmiało

Tytułem wstępu 😉

Skoro słowo "nieludzie" jest poprawne 😮 to napiszę: Nieszachiści wybaczcie! Parę dni zleciało więc podbijam wątek.

Opiszę to zadanko tak:

W tej partii teraz był ruch białych i natychmiast dały mata. Skoro było tak to dały go jak? 🙂 (czekam na opis posunięcia)

BTW

(widoczne na grafice) Hę to poprawne polskie słowo. Możecie sprawdzić w darmowym internetowym słowniczku wszelkich odmian = OSPS (gry w Scrabble).

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

 

bylo_tak.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2023 o 18:56, Ekolog napisał:

bylo_tak.png

 

Co do powyższej zagadki to potężne ułatwienie dla Was, szanowne Panie i Panowie.

Istotna jest informacja, że powyższe zdarzyło się naprawdę, w normalnej partii [ uwaga - rozmawiamy o szachach 😄 ]  i ostanie posunięcie czarnych mogło mieć znaczenie dla wykonalności tego mata w 1 posunięciu.

Kolejna zagadka, poniższa, jest już całkiem klasyczna (białe matują w 1 posunięciu) choć uchodzi za trudną ze względu na swego rodzaju oczopląs od ustawienia bierek.

(a wspomnę tym co są tu po raz pierwszy, że kilka wpisów wyżej, 30 czerwca, pokazano tu zagadkę szachową [też mat w 1 posunięciu] wybitną, polecaną  przez znanego fizyka Andrzeja Dragana)

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

 

mat.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)